
Hängbuken
Kvinna ·
28 dec, 2012
.::Bilder ca 6,5 mån efter op::.
BukplastikLovade någon här för ett tag sedan att lägga upp färska bilder på hur min mage ser ut, och här är några. På högra sidan syns hundörat väldigt tydligt som du kan se, men båda sidorna kommer att korrigeras och även naveln kommer att korrigeras. Kirurgen kommer att ta bort huden som putar ut och smalna av den. Ska även få ett litet muslyft till, men nu har jag nog bestämt mig att inte göra det. Det handlar om en centimeter och det känns lite onödigt att göra ett nytt snitt som blir ca 1 dm långt för det. Ärret kanske blir ännu fulare och det vill jag inte riskera. Men jag kan ju hinna ändra mig igen...fniss...Lägger även upp bilder före op och den första tiden efter op för att få en uppfattning om hur jag såg ut innan och när jag var svullen.
Sortera efter
Bukis
Kvinna ·
28 dec, 2012
Helt otroligt vad platt magen är. Svullnar du fortfarande? Jag opererades för snart4 mån sen, men jag stör mig på att magen fortfarande puttar.
Gilla
Hängbuken
Kvinna ·
28 dec, 2012
Näe, inte svullnar i den bemärkelsen. Men varje gång jag äter eller dricker så 'blåser' magen upp, men det gjorde den även innan bukplastiken och det har nog med mig GBP att göra, men det märks tydligare nu när jag är åtstramad och platt.
När jag står upp så är jag ju hur platt som helst, men sätter jag mig så kommer lite häng från övre delen av magen fram, men jag kan inte begära för mycket...är ju 40 fyllda :-)
Ha tålamod, det kan ta upp till ett år tills man ser slutresultatet 🙂
Gilla
Lovely Lily
Kvinna ·
28 dec, 2012
Wow, snygg!!! Åh vad jag längtar till min op!!! Bara några veckor kvar nu :) Muslyft tycker jag inte du behöver, finns ju inget att lyfta enl bilder :) Grattis till fint resultat! Står och går du som vanligt nu? Jan du sträcka på dig utan att det stramar? Kram
Gilla
Hängbuken
Kvinna ·
28 dec, 2012
Tack Lovely Lily!
Ja då, jag går och står som vanligt sedan ca 3 veckor efter open, det var ett tag sedan :-) Om jag sträcker ut mig riktigt ordentligt så kan jag känna att det stramar fortfarande, och det kommer säkert alltid kännas så men det är inget som är obehagligt alls.
Lycka till med din op!
Kram på dig!
Gilla
kimzzan
Kvinna ·
28 dec, 2012
Grattis till ett jättefint resultat! Kanonfint!!
På din bild där magen är 10 dagar, har du vätska i buken då? Eller är du bara svullen?
Jag får massor av sårvätska i buken, är dock bara på dag 13.
Har du fått tillbaka din känsel överallt?
Gilla
Hängbuken
Kvinna ·
28 dec, 2012
Kimzzan, tackar!
Vet inte om jag hade vätska, var stenhård över hela magen iaf...tror d mest var svullnad faktiskt. Har inte haft några problem med vätska.
Nä, känseln är inte tillbaka överallt, långt ifrån. Det lär nog ta tid, om den ens kommer tillbaka övht.
Gilla
Gyllyan
Kvinna ·
28 dec, 2012
Vilken bra resultat! Du är verkligen platt som en pannkaka. Vilket ger mig hopp om framtiden eftersom jag just nu snarare är på din bild 6 och det stör mig!
Gilla
Lilla C
Kvinna ·
28 dec, 2012
Hundöron borde du väl få fixa gratis. Mina ärr gick inte lika långt ur på sidorna som dina men jag hade små hundöron, ett i varje ände av snittet, och de korrigerades gratis i lokalbedövning. Min nya navel hamnade dock lite snett, men det är väl mer "gilla läget"-situation 🙂
Gilla
Lilla C
Kvinna ·
28 dec, 2012
Glömde skriva att jag tycker din mage blev jättefin förresten! Enorm skillnad mot innan 🙂
Gilla
Hängbuken
Kvinna ·
28 dec, 2012
Gyllyan, tack! Jag förstår att det stör dig, men svullnaden kommer att lägga sig och även du kommer att få ett fint resultat ska du se! Ha bara tålamod :-)
Lilla C, tack så mycket! Jo, jag får korrigeringarna gratis, fick även bukplastiken via landstinget och jag har jordens bästa kirurg på KS Solna som ska fixa allt jag vill :-) Kommer att få ett ännu längre ärr där det värsta hundörat är, men det gör inte mig något, bara det blir slätare.
Ja, skillnaden är helt overklig för mig fortfarande :-)
Gilla
pmsnordjylland
Kvinna ·
29 dec, 2012
vet du hvor mange gram hud der blev taget bort.
fint fint resultat
Gilla
Hängbuken
Kvinna ·
30 dec, 2012
Jadå, han skar bort 1.7 kg hud och sög 1 liter fett 🙂 Tack så mycket!
Gilla