Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
ihatemyboobs

ihatemyboobs

Kvinna ·

bilder på 250cc bröst som ser ut som kanske 350-400cc ÅNGEST

Bröstförstoring

Som sagt, testade lite kläder och mina bröst ser ännu större ut i kläder!!! Fattar inte att detta är 250cc 

16

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Som sagt, dom ser större ut än 250cc men dom är verkligen sjukt snygga! Tråkigt om du förväntade dig ett mindre resultat men som jag skrev i din andra tråd, ge det tid o se om du vänjer dig... tycker verkligen att storleken passar dig kalasbra men men.. det är ju vad du själv anser som räknas.

Kram!

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Men du hade väl en del egen vävnad så då blir det lite större än om mn va platt. Jg tycker inte dom är så jättestora men de ser väl ut som 350cc ungefär. Tycker iaf de passar sig jättefint. Men hoppas de blir lite mindre när svullnaden lagt sig så du känner dig nöjd :)
Gilla
lajsa123

lajsa123

Kvinna ·

de är ju skitsnygga! haka inte upp dig så på storleken tänk på att de är snygga istället :) du kommer vänja dig

Gilla
Hella

Hella

Kvinna ·

Ja, du ser jättefin ut! Jag tror du kommer vänja dig och det ser verkligen inte för stort ut på dig. Jag kom bara att tänka på vad det står på Qvinna.info:
 

"Depression är inte helt ovanligt efter ett ingrepp av det här slaget. Man kan börja gråta för ingenting, känna missnöje över resultatet och bara bli allmänt låg och ledsen. Känner man till att det kan inträffa så är det lättare att hantera. Det kommer vanligtvis ganska snart efter operationen och pågår en vecka eller så. Ta fram och läs texten om du känner igen dig och vänta. Det går snart över."  http://www.qvinna.info/pages/?ID=167&fcId=7
 

Jag vet inte om den texten kan hjälpa dig något? Hoppas du känner det bättre snart!

Gilla
Boobez

Boobez

Kvinna ·

åååh va snygga bröst.. vill ha 'avis* =)

Jag hade panik över att mina va förstora, nu efter fyra veckor

är jag med i gänget -jag som önskar jag valt större-

(som jag dock AAALDRIG skulle yttra mig om nått dyligt enligt migsjälv INNAN op)

hehe, hoppas de blir som du önskar, ge dom ett halvår ial...

kraams

Gilla
star79

star79

Kvinna ·

Snygga!! Vad hade du för strl innan? Ingen "före-bild"?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

När jag var nyopererad tyckte jag att mina bröst var galet stora men det gick över när svullnaden la sig, fick även en period där jag var sjukt missnöjd för att de var för små.

Idag är jag nöjd med storleken, den passar mig!

Ge dem lite tid, du har riktigt snygga rattar! 🤭

Gilla
Elinajohanna

Elinajohanna

Kvinna ·

Gud så snygga ju! Passar superbra till din kropp tycker jag 😀 Verkar ju väldigt vanligt att man blir missnöjd/nedstämd över resultatet efter en bröstförstoring. Är en stor och väldigt "kvick" omställning för både kropp och psyke, helt plötsligt vaknar man upp och så är något där. Oftast uppmärksammas ju bara den kroppsliga smärtan, men jag tror den psykiska smärtan är lika vanlig. Det gäller att försöka acceptera och förstå det val man gjort, och inse att man gjorde det för sin egen skull, man gjorde sitt bästa utifrån där man var just då. Sen tar det ju tid att vänja sig vid något på kroppen växt till två-tredubbla storleken. Men utifrån sett ser det jättebra ut iaf :) Inte alls för stort.

Gilla
ihatemyboobs

ihatemyboobs

Kvinna ·

tack allihopa jättesnällt :) men jag hoppas dem lägger sig för kan inte gå runt såhär jag villesom sagt inte ha så mycket större gjorde det för att ändra formen på mina egna och den är jag jäätenöjd med. japp, jag hade vävnad men när vi testade på konsultationen så lev det inte så här stort o nu kommer alla blickar gå på mina bröst och det är inte sånna bröst jag vill ha. dem är JÄTTESTORA med kläder. sjukt stora. jag var på återbesök igår och peter sa att dem kommer lägga sig så jag hoppas verkligen det för jag kommer göra en om op annars men ja jag måste ge det lite tid ju. men jag vågar inte gå ut så här. vet int ehur jag ska göra med jobbet.... :( nu kommer alla tro jag är en tjej som gillar stora bröst fast inte alls så e saken utan jag ville ha små små sillisar fina o runda. inte ett par melonr :(  det är inte atts min stil. jag hade ca 70b i kubp skulle jag tro.  villha typ en c kupa eller liten d som max om ens det...

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

hoppas det lägger sig sen. för känslan att de är så stora är nog också för de är väldigt svullna o de inte fått sin riktiga form o sitter högt upp. men bra o avvakta, brösten kommer ju ändras till det bättre så d får se då vad du tycker :) men jörg sa  till mig på första återbesöket att mina inte skulle bli mindre utan större. jag tycker inte mina bröst blivit större storleksmässigt, för volymen som satt på sidorna o upptill har hamnat på putet, så de uppfattas större i profil men mindre framifrån.

vet inte vad du jobbar med men de går lätt täcka brösten, mina är nog strre än dina o de går täcka så de inte syns. du kan använda scarfsar o lite slappa kläder o kanske nåt tajt under som trycker in dom lite. egentligen ska man ju inte känna man behöver dölja dom, men nu i början kan de va bra så du inte känner dig obekväm. sen kanske du vant dig o accepterar dom :) eller får du överväga en omop, får hoppas du blir nöjd tillslut

Gilla
ihatemyboobs

ihatemyboobs

Kvinna ·

det hoppas verkligen jag med. vad konstigt att din läkare sa att dem skulle bli större och min säger att dem ska bi mindre. hoppas han inte säger så bara för att lugna mig!!!! ja de hade vatt skönt om dem blev mindre på sidorna och där uppe. jag hoppas jag blir nöjd i sutändan, de e ju inte ens två v sen min op.... men annars blir det en omop... det är jobbigare med för stora än för små. hade jag haft för små hade jag bara tagit en pushup. nu kan jag knappt ha en bh eftersom jag tycker dem e så stora....

Gilla
lisbethg

lisbethg

Kvinna ·

Sagde Peter hvad det ville koste hvis du skulle have dem mindra?

Kram :-)

Gilla
ihatemyboobs

ihatemyboobs

Kvinna ·

nej jag frågade inte då han sa att dem kommer att blimycket mindre. jag sa att OM dem inte blir det så ska jag göra en om op. men vi pratade inte om pris osv. Frågade du direkt om du skulle få rabatt eller hur frågade du honom? 

Gilla
edpoli

edpoli

Kvinna ·

 Mina bröst som nu är 18 dagar, har blivit mindre på sidorna och upptill, svullnaden har lagt sig, väntar på att dom ska sjunka lite bara:)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

ihatemyboobs: Jag förstår din känsla med att de känns större än beräknat.

Jjag tycker själv att mina bröst känns lite för stora ibland, och inte alls som jag ville ha dem.

men jag försöker övertyga mig själv om att det knappt gått 2 veckor sen ja opades och att de ännu inte riktigt tagit sin form. men även att de faktiskt ser riktigt symetriska och fina ut, runda och helt perfekt så :)

Både min mamma och min sambo (de enda som ännu vet något) tycker att de ser jätte bra ut till min kropp och att man inte alls tänker på att de är stora, utan mer att nu reagerar man inte över min kropp så, som de förr (nu erkänner) att förr kunde de se lite opropotionerligt och därför mer lägde de märke till just kroppen.

jag frågade min sambo så sent som i går vad han tyckte om mina nya bröst, ja hade en lite ångest attack om hur STORA de va, och han sa att trots att han varit med min varje sekund och tagit hand om mig efter operationen så var det inte förens i förrgår han riktigt la märke till att de blivit större då jag testade några nya bh:ar jag beställt hem.

jag va förvisso platt innan och har nu 75C men jag får helt enkelt lära mig att de passar min kropp kanske lite för perfekt eftersom att ja reagerar men samtidigt... de är ju inte klara ännu.

men jag är trotts allt mer än nöjd! =)

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

jo de är nog värre o få för stora än man velat än för små, för man kan ju ha pushup ananrs o man slipper känna sig obekväm om man hade valt för små.. är ju väldigt olika hur brösten blir under läkningen, men dina ser rätt svullna ut så får hoppas de blir mindre när de lagt sig. får hålla tummarna du inte känner du behöver göra en omop :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem