
Lindi
Kvinna ·
*Bilder*Använda push up? och lite implantats tips..
Hej alla fina POF-tjejer! Nu är det ca 1 år och 7 månader sedan min operation, så allt borde vara läkt och klart. Boobsen sitter väldigt tätt ihop och i början orade jag mig för tenting eller symmastia, fick gå med tortyren (ej underbandet) i 9 månader för att förhindra detta. Vet ej om det är något jag borde fortsätta oroa mig för då de är så pass "gamla" nu? Det enda som stör mig är att de ser för naturliga ut, ville ha Mentor då jag sett fina, fylliga resultat med dem. Fick Perthese pga bröstassymmetri då Perthese hade bättre storleksutbud. Idag är de nästan 100% jämna, kan inte se någon större skillnad och det är bra. :) Det jag inte är nöjd med är att de ser för naturliga och skidbackiga ut,(är mer idag än vad som syns på övre bilden) bad ju om att få en fakelook med tydlig bollighet. (har tidigare skrivit trådar om detta). Känns som om all fyllnad har hamnat i underpoolen och att de är platta och tråkiga i ovansidan :( Har många gånger funderat på att göra om dem och lägga in Mentor ist, eller något annat märke. Vet att alla har olika förutsättningar och vill inte riskera att få samma resultat eller ev komplikationer igen om det nu kan bli så? Var väldigt platt från början. Har lite rippling men kan leva med det.
Mitt i allt velande och sökande efter information, dyker idén om en ordentlig push up BH upp. Det är ju ett billigare alternativ till en operation. Har hört att det inte skulle vara bra att använda denna typen av BH då den pressar ihop implantaten, stämmer det? Mina är ju täta som dem är, men jag saknar ju själva lyftet.. Har även sedan tidigare fått fina tips om Frejas Hatty, men tyvärr hittar jag ingen i min storlek på de sidor jag kikat runt i. Skickar för säkerhets skull med några bilder, tagna för några månader sedan. Fler finns på min sida. Vill poäntera att jag har en balkonette BH under sportbhn på profilbilden. Skulle aldrig få den bolligheten på brösten utan dubbla lager.
Kram Lindi!
Sortera efter

Wirre
Kvinna ·

Linnster
Kvinna ·

Annielilja
Kvinna ·
Hmm tänk vad olika man tycker. Jag tycker absolut de har en "fejklook" och ser verkligen inte naturliga ut....

Längtansfull
Kvinna ·

Pygme
Kvinna ·

Pygme
Kvinna ·

Lindi
Kvinna ·
Tack alla tjejer för era svar och värmande ord! :) Wirre: Ja de är väldigt uppnosiga, men de får hellre peka upp än ner om de nu måste peka åt olika håll. Hoppas inte att de är på väg att bli BO, eller vad de nu kan vara? Pygme: Nej det är väldigt konstigt att han sänkte fickorna så mycket när jag i alla mail och vid alla möten påtalat att jag ville att han skulle göra dem så fakeaktiga och bolliga som det bara gick. Hade jag fått ett bolligare resultat om jag "tvingat" honom att lägga i Mentor ist? Känns inte som om han har lyssnat alls tyvärr. Bortsett från detta är jag nöjd med reultatet. Tror ni att jag är på väg att få BO? Har alltid varit noga med att använda BH, men implantaten är ju ganska tunga och huden kan förmodligen töjas ändå. Många frågor, men ni brukar ju ha bra svar! :)

Courtesy
Kvinna ·

Courtesy
Kvinna ·

Lindi
Kvinna ·
Tack för svar Courtesy! :) Nej jag har inte pratat med honom, men funderat på om det kanske vore bäst att be honom titta på det då jag är rädd att det kan bli värre. Blir nog väldigt svårt att få igenom en korr, då det har gått 1 år och 7 månader sedan min operation. Det skumma är att de var fina fram tills ca 9 mån, efter det började de sakta kännas plattare och nu måste jag i vissa BHar trycka ned bröstvårtorna lite så att de inte skall synas. Innebär det att jag har fått BO?
Är du nöjd med dina Mentor, håller de formen/fylligheten på ovansidan utan att "försvinna" i kläderna? Vilken cho har du?

Anonym användare
Jättefina bröst! 🙂 Angående underpool så har det inte så mycket med implantaten att göra utan det beror på hur kirurgen väljer att göra underpoolen under operationen - hur han placerar implantaten osv. Finns de som fått lika mycket underpool med t.ex. Allergan och Mentor så allt handlar ju om kirurgens teknik. Tycker du ska prata med din kirurg om du är missnöjd och orolig över att något kan vara fel.

Miss_America
Kvinna ·
Tack för svar Courtesy! :) Nej jag har inte pratat med honom, men funderat på om det kanske vore bäst att be honom titta på det då jag är rädd att det kan bli värre. Blir nog väldigt svårt att få igenom en korr, då det har gått 1 år och 7 månader sedan min operation. Det skumma är att de var fina fram tills ca 9 mån, efter det började de sakta kännas plattare och nu måste jag i vissa BHar trycka ned bröstvårtorna lite så att de inte skall synas. Innebär det att jag har fått BO?
Är du nöjd med dina Mentor, håller de formen/fylligheten på ovansidan utan att "försvinna" i kläderna? Vilken cho har du?

Lindi
Kvinna ·
Isabella: Tack för pepp :) Angående underpoolen så tycker jag bara det är konstigt att han gjorde fickorna så djupa när vi kommit överens om att han inte skulle eftersträva ett naturligt utseende. Skall boka ett besök där han får en chans att förklara vad som hänt.
Miss_America: Tack för dina kommentarer, tycker du har jättefin underpool på dina bröst. Tänk vad olika smak man har :) Jo jag har nog tappat något kilo, men absolut inte mycket i så fall sedan min operation. Har lätt för att tappa och svårt att gå upp i vikt. Men jag har svårt att tänka mig att det är de få -kilona som är hela orsaken. Upplever nog mer att implantaten har sökt sig längre söderut, tycker de hade bäst höjd direkt efter operationen, innan de lagt sig till rätta. Då kändes de även fylligare upptill, medans det som nu kan glappa mellan hud och BH kuporna på ovansidan och det känns som om all volym hamnat i underpoolen. Nej jag har bara sovit naken någon enstaka gång, men slutade omedelbart då det ömmade i ytterkanterna av fickorna. Har provat sport BH ett kort tag, men trivdes inte i det. Sover alltid med en bygel BH som håller allt på plats och det känns bekvämt. Ha tålamod med dina bröst, de är inte klara ännu och kan säkert ändras lite till :)
Tycker dom är väldigt fina, inget fel så. Det är ett par fina bröst, men jag kan förstå din tanke med att underpoolen är ganska så stor. Det jag tänkte på med bilden i profil är att dina bröstvårtor är mer uppåt än raka, det gäller ju att läkaren lägger impantatet rätt så att bröstvårtan inte blir neråt eller uppåt.
Kan ju vara så att det har varit så innan men att implantatet har sjunkit ner i fickan liksom.
Jag valde bort perthese för denna orsaken och det hade jag bestämt mig innan konsultation.