
Sal75
Kvinna ·
02 okt, 2018
Biverkningar efter bröstop
BröstförstoringNu har det gått 5 dagar sedan min operation (bröstlyft med implantat) och jag har konstiga biverkningar. Förutom alla hudutslag över hela kroppen (troligtvis reaktion på antibiotikan, avbröt behandling igår efter samtal med min kirurg) så börjar "gammal" hudkräm tränga ut ur huden, främst i ansiktet som nu är som insmort som med Bregott och mellan brösten. Det knepiga är att min vanliga ansiktskräm har en ganska udda doft. Jag har inte använt den sedan innan min operation men nu är den lukten i hela ansiktet. Vad beror det här på? Någon som varit med om nåt liknande? Och när försvinner det i så fall?
Sortera efter
kurrrrr
Kvinna ·
03 okt, 2018
Hur har det gått för dig? Känner du fortfarande av krämen eller andra biverkningar?
Gilla
Sal75
Kvinna ·
03 okt, 2018
Tack snälla för omtanken:)
Det är lite bättre faktiskt! Var på återbesök idag en vecka efter operationen och jag fick shotta kortisondryck och fick antihistamin för alla utslag och min andra reaktion i ansiktet. Allergi mot penicillinet Heracillin så det ska jag inte äta igen.
Alla utslag börjar sakta lägga sig nu så inom några dagar borde det vara borta.
Typiskt! Själva operationen gick fantastiskt bra. Supernöjd med ingen olidlig smärta. Och så blir man sjuk av medicinen. Ja, ja. Vad gör man inte för ett par snygga bröst, hahaha!
Gilla
kurrrrr
Kvinna ·
03 okt, 2018
Men visst är det typiskt! Vad skönt o fått veta vad utslagen berodde på och att det har börjat lägga sig :)!
Gilla