Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Miss V profilbild

Miss V

Kvinna ·

23 sep, 2011

Blir det för stort?

Bröstförstoring

Var på min sista konsultation i går hos Dan Fagrell och vi bestämde 285cc gelehallon texturerade high profile under körteln. (framförplacering)

Vad tror ni om storleken? Vill verkligen ha ett naturligt resultat men inte heller för små. Dan trodde jag skulle hamna på en stor b kupa ungefär (har en stor a idag)kan det verkligen stämma?

Snälla, hjälp mig!

60

Sortera efter

Malin88

Kvinna ·

25 sep, 2011

Ja det är svårt med vilken storlek man ska ha. Jag ska såg bara de irunda. Resten är kanske anatomiska. Men jag tycker 4 cm är för lite i put. Men det är ju jag :) jag gillar när de putar endel o har den formen. Man har sett många bröst som ser platta o breda ut. Om du har 12.5 i bredd hade jag lagt i typ 12.2 som smalast. Hög profil blir nog finast fast fortfarande rätt smala. Men de kan bli fint. De bästa är om du frågar din kirurg om du borde gå upp i bredd.
Gilla

Miss V

Kvinna ·

25 sep, 2011

Ja jag får prata med honom igen. Skönt att få bolla med någon som har lite erfarenhet :) tack för att du tagit dig tid! Ska kolla med honom om de där teardrop runda kan vara ett alternativ.. Då kan jag få en bredare bas.. :) men Malin hur har det gått för dig med din korr? Har läst lite i de andra trådarna och ser att du misstänker lite rippling igen. Hoppas verkligen det går tillbaka! När vet du säkert hur det blir? Hur mår du annars?
Gilla

Malin88

Kvinna ·

25 sep, 2011

missV: ja fråga din kirurg om bredden o vad du har mer för alternativ :) verkar finnas rätt många alternativ i de implantaten.

ah jag såg jag fortfarande har rippling som innan, inte riktigt lika mkt men nästan. o sist blev det mkt värre med tiden. så har inga hopp ripplinge nblev bättre iaf. de va ändå därför vi korrade o bytte implantat. men får se om nåt annat blir bättre, som smärtan och de stora mellanrummet jag fick när jag låg ner.

men det visar sig inte föränns flera månader hur de blir, så får ha tålamod :)

men idag har de varit en jobbig dag, haft jätteont i magen, upsvullen o typ förstoppad :S och ont i ryggen. får hoppas det är bättre imån.

Gilla

Miss V

Kvinna ·

25 sep, 2011

Ja precis och i värsta fall kan han ju beställa hem ngt annat märke men man vill ju helst att han ska arbeta med det mörke han känner sig mest bekväm med. Men vad tråkigt att det verkar som att ripplingen inte ger med sig! Vad beror det på tror du? Hur har det gått med din mdf? Har du fortfarande ont? Svårt att säga nu kanske när du har ont pga op. Ush din stackare. Är denna op värre än första? Finns det inte ngt du kan köpa mot magen? Jag brukar trycka i mig linfrön när jag känner mig uppsväld och förstoppad. Men hur är det med din korr får du betala ngt själv? Tänkte på en annan sak. Klarar man sug helt själv se första dagarna eller bör ngn vara Hemma med en? Anv du någon olja el dyl på huden för att motverka bristningar? Hoppas verkligen du mår bättre i morgon! Tänker på dig!
Gilla

Malin88

Kvinna ·

25 sep, 2011

eftersom jag är så tunn så är det svårt o undvika rippling, fast jag förväntade mig ändå en förbättring mot innan, men det får tiden utvisa, kapseln blir tjockare med tiden så då kanske de minskar.

jag vill inte spänna musklerna riktigt än, men har inte settt de delat sig iaf, men de glider åt sidorna som innan, men det är vanligt bakom muskeln, inget som stör mig iaf.

smärtan i brösten är mkt mildare denna gången, kunde inte gå upp ur sängen själv den första op. (så de är bäst du har nån hemma de första dagarna). men efter korren har jag klarat mig själv. men tycker det har varit jobbigare för jag varit så uppsväld och ryggvärk. hellre on i brösten.

använde ingen olja denna gången, la bara i 100cc så de lär inte hända så mkt med huden. men vid den första op smörjde jag med weledas havandeskapsolja. började ca 3  veckor innan op!

tack så mkt :)

Gilla

Anonym användare

26 sep, 2011

Nu blev jag lite fundersam. Jag har 13.5 i bröstbredd, hade tänkt att lägga in mentor 325 mp+ som har en diameter på 12.3. Borde jag istället gå upp i CC för att få ett bättre resultat. Vad "händer" om man har ett för smalt implantat?

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 sep, 2011

ssw skrev:

Nu blev jag lite fundersam. Jag har 13.5 i bröstbredd, hade tänkt att lägga in mentor 325 mp+ som har en diameter på 12.3. Borde jag istället gå upp i CC för att få ett bättre resultat. Vad "händer" om man har ett för smalt implantat?

jag hade gått upp i cc för att få rätt bredd. det som kan hända är att du får motorväg mellan brösten o att de ser ut som två tennisbollar :S de fyller inte ut bröstkorgen riktigt om man väljer för smala. sen fyller man inte riktigt ut sin egen vävnad åt sidorna.

Gilla

Anonym användare

26 sep, 2011

det är så synd att man är så "låst" vid CC. Kollade in mentors hemsida och där såg där att 400cc skulle passa min bröstbredd. Men 400!!! Jag vill inte alls ha så stora..åhh vad svårt det blev. kanske ska boka in en ny konsultation och prova igen. suck, hur ska man kunna bestämma sig?!!

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 sep, 2011

ssw skrev:

det är så synd att man är så "låst" vid CC. Kollade in mentors hemsida och där såg där att 400cc skulle passa min bröstbredd. Men 400!!! Jag vill inte alls ha så stora..åhh vad svårt det blev. kanske ska boka in en ny konsultation och prova igen. suck, hur ska man kunna bestämma sig?!!

jo jag vet hur det är. tyckte med 400cc lät så stort. fast nu tycker jag inte de ger särskilt stora bröst. vad har du för mått och hur mkt egen vävnad har du idag?

är kanske bäst o testa implantaten igen om du känner dig osäker, och gå mkt med ristestet.försök inte tänka på cc, det är de som gör att många ångrar storleken. de man ska tänka mest på är hur det ser ut till kroppen, alla kroppar slukar olika mkt cc :) sen är det inte alls stor skillnad från 325 och 400cc :)

Gilla

Anonym användare

26 sep, 2011

jag är 174cm och väger nånstans mellan 60-63kg. Har ganska mycket egen vävnad så det är den som oxå skrämmer mig, att det kommer bli ännu större på mig. funderar på om man kan be kirurgen ta bort lite utav sin egen vävnad, men vet inte alls om jag är ute och cyklar när jag tänker så, kan ens en kirug göra det? haha, sorry men är nybörjare. Så skönt med er som kan :) stort tack för svar Malin88 :) men du tror du att 400cc skulle funka?

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 sep, 2011

ssw: okey, du kan ju bära upp rätt mkt, men eftersom du har endel egen vävnad kommer det se större ut på dig än en platt person. din kirurg kan ta bort vävnad men då får du göra ett lyft, o då blir det fler ärr. så det är ju bra att slippa. om du vill kan du lägga upp en förebild så är det lättare o föreställa sig hur stort 400cc blir på dig :)

Gilla

Anonym användare

26 sep, 2011

som sagt sjukt svårt. Har genomgått en bröstförminskning, men är inte nöjd med formen därav denna operation. ska försöka lägga upp en bild. som sagt alla tips tar jag väldigt gärna emot. såg dina bilder Malin88, måste bara säga WOW, vilken kropp du har. typ min drömkropp. sjukt avis. haha.

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 sep, 2011

ssw: ja lägg upp en bild :) och gör en tråd så kommer du få mkt hjälp. finns många kunniga här som kan ge bra råd. men vet det är svårt, är en djungel med alla storlekar och implantat.

om du känner du har för mkt vävnad eller häng kan du ju lyfta lite till, annars borde imlantat räcka för att fylla ut. men det gör inte så mkt om du tar lite smalare än din bröstbredd, mrs V här på forumet la in smalare, och hon hade med mkt egen vävnad, och det smälte ihop bra och fyllde ut bröstkorgen, men om man är tunn så ser man tydligare var kanterna slutar o de kan bli stort mellanrum.  men jag had enog ökar lite på bredden iaf.

tack så mkt!! :)

Gilla

Miss V

Kvinna ·

27 sep, 2011

vi får hoppas p det bästa malin! skönt att op smärtan är bättre iaf! hur mår du nu? har magen/ryggen blivit bättre?  Ska köpa en sån där olja..verkar ju toppen :)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

27 sep, 2011

Miss V: ryggvärken är borta o jag mår bättre i magen :) har bara ont o ärren nu. Är påväg till malmö o ska träffa kirurgen nu. Får hoppas ärren är fina. Ja köp den :) alltid bra o förebygga bristningar för säkerhetsskull :)
Gilla

Miss V

Kvinna ·

27 sep, 2011

vad skönt att höra! spänannde att träffa kirurgen! Hoppas det går bra!

Har pratat med Dan nu ang bredd på implantatet och han sa att 11,3 inte är för litet för mig. Tvärtom tyckte han det var bra då körteln kommer täcka hela implantatet så att inte kanten syns. Jag sa till honom att jag var rädd för att få "boll effekten" och ingen fyllighet med för brett mellanrum. Då sa han att om jag var rädd för boll effekten så tyckte han att jag skulle lägga undermuskeln..

Jag blir så förvirrad. Nu sa han att han tyckte första hand var att lägga under muskeln eftersom jag är ganska tunn upptill. Så har jag inte uppfattat honom tidigare och frågade honom om jag missuppfatta honom innan. Då sa han att näe du kan lägga framför med men med risk för att det kan bli lite "boll i påse" effekt när bröstet har satt sig om några år.. malin jag blir tokig på det här..vet inte ens om jag vill göra en op längre..

Jag frågade honom om han tyckte det var bättre att gå upp i storlek för att få ett snyggare och bätttre resultat men det tyckte han inte att jag behövde göra utan att det skulle bli jättebra med 285cc 11,3 i bredd.

Han sa att när det gäller placeringen så kan vi bestäma det slutgilltilig på opdagen.

malin malin..hur ska jag ställa mig inför detta? man har läst så mycket på det här forumet om personer som blivit rekomenderade att lägga bakom av sin kirurg men som inte alls fått ngt fint resultat av det. På en annan konsultation jag var på sa hana tt jag kunde lägga både bakom och framför..

Gilla

Malin88

Kvinna ·

27 sep, 2011

Miss V: du har tillräckligt mkt vävnad för framför. Så jag hade lagt framför :) du vet ju hur många kirurger som tror det alltid blir kanter med framför :P Men det kan självklart bli bra med det implantat ni kommit fram till. Han har ju sett dina bröst o vet mer vad som kan passa dig. Annars kan du gå upp lite i cc om du kämmer det är bättre och fortfarande ha framför
Gilla

Miss V

Kvinna ·

27 sep, 2011

Tack för dina lugnande ord vännen :) det värmer att du alltid svarar så tålmodigt på mina frågor :) jag får helt enkelt fundera lite. Har ca 2,5 v på mig :) Hur gick återbesöket?
Gilla

Malin88

Kvinna ·

27 sep, 2011

då har du lite mer tid o tänka iaf :)

jo det gick bra, bytte tejp och fick en ny bh. han tyckte det såg bra ut. sen får jag ha vanlig bh om 10 dagar :)

Gilla

Miss V

Kvinna ·

27 sep, 2011

Va skönt att det gick bra! Hoppas att det löser sig för dig med dina komplikationer nu :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem