Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Skogen profilbild

Skogen

Kvinna ·

27 dec, 2012

Blivit beviljad op men hur gör jag med sjukskrivning? Vad måste jag meddela min arbgivare?

Andra bröstoperationer
Hej hej
Har fått beviljat en bröstop av landstinget och väntar nu på op'tid.
Om det ska ske inom vårdgarantin så har de en dryg månad på sig nu men det är rätt så oviktigt..
Såhär är min situation;
Jag är just nu f-ledig, ska börja jobba i slutet av feb.
Men hur ska jag göra när jag op'as?
Blir jag sjukskriven eller ska jag ta semester?
Vem bestämmer det och hur lägger jag fram för min arbgivare att jag ska op'as, måste jag berätta?
Hur har ni andra gjort?
Jag kommer få ett litet implantat i hö bröst och ett lyft på vä, då de är osymmetriska.
Jag har i dagsläget typ 80C i Lindex Bombshell's behå. Kommer det ändras mycket tror ni?
Det är svårt att säga jag vet, men det vä bröstet är typ nästan så det väller över (med bombshellseffekten) medan det hö bröstet ligger rätt så bra i kupan..
Antar att jag kommer få gå upp en storlek, eller kanske kunna köpa vanliga behåar :D
Det skulle vara kul att kunna göra.
Helst skulle jag vilja (nu när jag ändå op'ar dem) göra dem större, någon som vet om man kan lägga till för att få det så gjort? Låter helgalet jag vet. Jag är verkligen i behov av den här korrektionen.
Så jag får väl göra en egen op senare ifall det nu inte skulle gå men det vore nice att slippa det.
Nåväl, hoppas att någon har svar på mina funderingar.
Kram på er!
7

Sortera efter

Anonym användare

27 dec, 2012

Är i samma sits på flera sätt, olikstora bröst, föräldraledig, har kontaktat landstinget MEN så ärjag även gravid igen så jag har allt lite längre framför mig. :) Har samma funderingar som du, så jag hänger med i tråden. 
Gilla

Skogen

Kvinna ·

05 jan, 2013

Är det ingen som kan säga hur ni gjort?
 
Gilla

MissM

Kvinna ·

05 jan, 2013

När du får ett datum behöver du bara tala om för din arbetsgivare att du skall opereras eller vara sjukskriven. Du är inte skyldig att tala om vad det är för op. Sen blir du sjukskriven. Du skall inte ta semester. Det är ingen semester att vara nyopad ;-).
 
När jag har opererats har jag bara sagt att jag skall opereras, när och hur länge jag beräknar vara sjukskriven. Det har inte varit något problem och jag har opererat mig privat.
Gilla

Skogen

Kvinna ·

10 jan, 2013

MissM skrev:
När du får ett datum behöver du bara tala om för din arbetsgivare att du skall opereras eller vara sjukskriven. Du är inte skyldig att tala om vad det är för op. Sen blir du sjukskriven. Du skall inte ta semester. Det är ingen semester att vara nyopad ;-).
 
När jag har opererats har jag bara sagt att jag skall opereras, när och hur länge jag beräknar vara sjukskriven. Det har inte varit något problem och jag har opererat mig privat.
 
Åh tack :D
Vad bra, då ska jag bara vänta på ett datum :)
Hur gick din magoperation? Är du nöjd?
Funderar på att göra en jag med, men vet inte vad cirkumferent betyder :P
Men jag har en del överhäng som jag vill bli av med, antar att det blir vad som kallas en full bukplastik..
 
Gilla

Kickis79

Kvinna ·

10 jan, 2013

Hej. är det någon som vet hur länge man är hemma i normalfallet?
Gilla

MissM

Kvinna ·

11 jan, 2013

Jag är otroligt nöjd med min operation! Cirkumferent betyder  hela vägen runt. Jag har ett snitt som löper hela vägen runt på både mage och rygg. Eller både en full bukplastik och en ryggplastik. Hur man nu vill tänka. Tufft var det i alla fall. Men det var det värt för ett bättre resultat kunde jag inte drömma om :-).
Gilla

Hängbrösten

Kvinna ·

14 jan, 2013

Jag både lyfte o la in implantat i båda brösten o fick tre veckors sjukskrivning av min kirurg. Har inte arbetsgivaren rättighet att kräva in ett sjukintyg? I så fall har du tur som opereras av landstinget då det ev inte framgår av intyget vilken typ av op det rör sig om. Men om intyget kommer från en privat plastikklinik är set ju inte så svårt för arb.givaren gissa vad det rör sig om..... Att vara föräldraledig o sjukskriva sig från f-ledigheten är oxå ett alternativ. Då skickar du bara in sjukintyget till försäkringskassan. Då kan barnens pappa el annan person vabba för att 'ordinarie vårdnadshavare är sjuk'. Lycka till!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem