
bobbs85
Kvinna ·
20 mar, 2012
blödningar efter op
Bröstförstoringhejsan gott folk, först vill ja ba säga fasen vilket intresant å bra forum! här ha man verkligen fått mer kött på bena ang mycke =)
nu är de så att ja operera mej för ca 5 månader sen , då la ja in 450 cc under muskeln , 1- ja vart int nöjd me storleken,2- sen vart dom inge fina då körteln hade lagt sej över så de blev värsta hängpatten, 3- ja hade fruktansvärt ont
så ja boka tid för ny operation som blev av för 20 dagar sen ungefär å då hade ja bestämt mej för att lägga dom under körteln då ja läst att de är int så himmla dumt plus att dom ser större ut. så ja ha verkligen de jätte bra nu me smärtan de gör inte alls ont , dock ha ja råkat ut för en blödning .. eller ja de e som mera vatten å lite blod, de rinner alltså hela tiden å de är jätte svårt att lägga om de bra faxtist, dom vet inte helt va de beror på dom tog prover på vättskan som rinner ut å de visa sej va stefylykocker ( eller hur de stavas) så ja knaprar pencelin.
ja undrar nu om de är någon fler som råkat ut för detta ?
hur ha de påverkat ärren?
hur länge pågick de?
ha de bra allihopa =)
Sortera efter
Anonym användare
20 mar, 2012
bobbs85
Kvinna ·
20 mar, 2012
oj så stor skillnad är de bara för att de e svullet eller ha du vart tvungen å ta ut inlägget? jo mitt rinner ur ärret å för nå timmar sen så upptäckte jag att de rent gått upp så ja ha otäcka svarta hål under ena bröstet =( sjukt otrevligt men jag ska in i morgon å få de uppkollat. hur länge ha du haft blödningar ? ha du jätte ont pga av de ?
vill men orolig
Kvinna ·
20 mar, 2012
detta lät inte kul alls! Infektioner i opsåren är så vitt jag kan förstå ändå ganska vanligt. törs man fråga var ni har opat er någon stans?
bobbs85
Kvinna ·
21 mar, 2012
jo de ska juh tydligen va de men i mitt fall tro ja de va rätt väntata då de va tätt inpå på operationerna å då ja hade smärta typ hela tiden efter andra operationen så kanske de kan va en bidragande orsak sen så tyvär så den här gången kunde ja inte sluta röka vilket ja oxå tror är en fator med i spelet . jag opererade men på my docktor i umeå av hansl calner å ja tycker han är helt suverän å han personal är helt fantastiska å dom ha tatt jätte bra hand om mej nu då ja ha fått detta besvär, ringde hans i går eftersommitt sår gick upp å nu e ja på väg att åka dit . men de skulle vara intresant att höra om de är flera som råkat ut för detta ! =)
masa.
Kvinna ·
21 mar, 2012
Såg att du kommenterat i en annan tråd ang snus. Svarade i den nyss.
Men ett tips som jag tror kan påverka är att dra ner på nikotinet. Har hittat en brochys som skriver om nikotin och operation.
Där de bla nämner "Rökare löper större risk för sårinfektion, försämrad sårläkning, Nikotin påverkar blodförsörjningen genom att kärlen drar ihop sig vilket försämrar sårläkningen. Snusare får ofta i sig mer nikotin än rökare och löper därför ökad risk för försämrad sårläkning och infektion."
Snusar själv så vet att det inte är lätt att låta bli men det kanske kan vara värt det ett litet tag?. :)
Anonym användare
21 mar, 2012
Jag opererade ut mina bröstimplantat fre 9 mars, dagen efter fick jag en blödning i det ena bröstet. Därför den enorma skorleksskillnaden. Jag har inte ont alls faktiskt, det är bara svullet. Alltid nåt :). Det här med dina ärr, svarta hål och att det rinner lät beytydligt läskigare. Hoppas du inte har alltför ont och att de hjälper dig idag!
vill men orolig
Kvinna ·
21 mar, 2012
kakao; bara lite nyfiken..varför tog du ut inplantaten?
vill men orolig
Kvinna ·
21 mar, 2012
@bobbs85; tyvärr har jag sett många svårläkta sårinfektioner hos individer som röker. Det är en stark riskfaktor då det bla försämrar cirkulationen. så jag hoppas att du lyckas sluta, i alla fall tillfälligt! och att du fått hjälp med infektionen.
Anonym användare
21 mar, 2012
kakao; bara lite nyfiken..varför tog du ut inplantaten?
Ville inte ha stora bröst längre helt enkelt =).
bobbs85
Kvinna ·
22 mar, 2012
hejsan, ja nu kan ja meddela er att ja ha nu rökt min sista cigg, ja va in igår till läkaren å tyvär så måste implantatet ut sa en av läkarna den andra gav lite hopp om att kolla sårhålan å om de inte är allt för infekterat ska han pröva lägga in ett nytt . dock så ha ja ca 2 % chans att de ska gå vägen , sen beslutet om att behålla ena då ja få göra om om ca ett år då kroppen läkt eller om ja ska ta bort båda, allt känns bedrövligt... men på måndag vet ja hur mitt bröst öde bli då de inte kan bestämmas förren då ja ligger på bordet å operatione kommer göras i vaket tillståd bara just för detta ! så nu ska ja ja sluta upp me rökat å dra ner som attan på snuset å se till att kroppen må så bra som möjligt dessa dagar
Anonym användare
26 mar, 2012
Hur går det med dig?
bobbs85
Kvinna ·
27 mar, 2012
hejsan , jag har sjukt ont i mitt ena bröst och jag hart försökt nå min läkare i flera dagar då jag har tusen frågor ang denna operation som ja egentligen skulle ha gjort igår, i dag 16:30 händer de å ja vet fortfarande ingenting förutom att ja ska vara vaken under den så han kan kolla med mej hur ja ska göra, vet fortfarande inte om ja ska behålla ett de beror helt på hur länge ja måste vänta på att lägga in implantatet sen så är de inte så infekterat i sårehålan så ska han pröva å lägga in ett nytt , så vi får se hur de går ikväll =) tack för att du fråga =)
Rinner det ut genom ärren, el fattade jag helt fel...? Lät inget vidare, får hoppas det ger med sig snart. Jag har ingen stafylokocker, men fick en blödning, så har nu har jag ca 75A på ena bröstet och 75D på andra. Ser inte klokt ut, men jag har ingen smärta. Väntar och väntar på svullnaden ska gå ner. Vilket kommer ta flera veckor :(.