
Uskan
Kvinna ·
BMI vid konsult/operation
Har nästan alltid varit en stor tjej men har nu gått ner 35 kilo. Vi som varit stora och jag ska väl igentligen tala för mig själv mår direkt dåligt av ord som BMI, våg, måttband, viktkontroller och liknande. Vet att min klinik som jag ska på konsultation hos har Max BMI på 27 och idag har jag inte långt kvar alls att möta vikt/BMI krav men blir ändå lite hispig. Opereras inga kraftiga tjejer i Sverige? Hur har det varit för er har ni vägts in på både konsultationen och operationsdag? Har någon blivit stoppad/rekommenderad av läkare av att först gå ner i vikt och sedan återkomma?
Sortera efter

Amerigo
Kvinna ·

Uskan
Kvinna ·

Amerigo
Kvinna ·
Den vikten jag har på operationsdagen kommer jag att eftersträva att behålla-absolut. Har i runda slängar 10-12 veckor på mig att gå ner de sista 8 kilona innan jag sätter punkt för den delen av mitt liv, viktnedgåendet. att inte folk med fetma opereras kan jag förstå IOM riskerna under narkos, men med lite övervikt och bra värden tycker jag att det ska ändå fungera.

Uskan
Kvinna ·

Amerigo
Kvinna ·
Saken är det att jag måste! Ner till BMI 25 tills den dagen (om 3 månader kanske) jag träffar kirurgen för konsultation om bukop i landstingets regi, tufft men det ska gå, 8-11 kg till på typ tolv veckor!

Uskan
Kvinna ·

Amerigo
Kvinna ·
Ja, jag får ta till soppdiet de sista 3-4 veckorna om jag fastnar på någon platå. Går ner bra nu med Viktväktarna i kombination med gym och långa promenader och ganska långa arbetspass.

Uskan
Kvinna ·