Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lovely Lily profilbild

Lovely Lily

Kvinna ·

12 dec, 2012

Bokat bukplastik äntligen och hoppas jag gör rätt :/

Bukplastik

Äntligen tagit beslut i mitt velande om att göra bukplastik nu mitt i studier... Jag gör det och hoppas på snabb återhämtning! Det är viktigt för mig så då får det bli som det blir. Mest rädd för svullnaden efteråt faktiskt, man är ju tydligen svullen i ett år har jag läst så beach 2013 lär ju inte bli så kul :( Men känner mig jätteglad över beslutet och vill att det ska vara nu! Alla som sitter på andra sidan och läker efter sin bukop får gärna skriva om era upplevelser. Har lusläst alla trådar men ändå :) mitten av januari och dagen efter tenta opas jag, längtar!

7

Sortera efter

MissM

Kvinna ·

12 dec, 2012

Grattis till ditt beslut! Du kommer inte att ångra dig!! Och beach 2013 kommer du att njuta av!!!!!
Gilla

Lovely Lily

Kvinna ·

12 dec, 2012

Tack missM! Nu hoppas jag bara att jag valt rätt klinik och återhämtningen går snabbt! Så du tror svullnaden är ok t sommaren? :):)
Gilla

Degen12

/ ·

12 dec, 2012

Grattis till beslutet & du kommer inte ångra dig!
 Idag är det 2 veckor sedan jag gjorde en stor bukplastik & jag har knappt haft någon smärta i ärret. Lite ont i de ihop sydda magmusklerna men jag har fixat det oxå! Alla är vi ju olika & man vet ju inte förens efteråt hur man mår, men ska man va fin får man lida pin! 😉
Så här 2 veckor efteråt så är jag väldigt svullen precis vid/under snittet & lite öm, men detta (tycker jag) inte har varit värre än ett kejsarsnitt...Dock så kan jag ha lite ont i magmusklerna när jag grejat för mycket & då lägger jag mig i soffan. Kroppen säger liksom ifrån & då är det bara att lyssna! Men efter att ha lidit av min mage i 9år!!! så är det värt varenda krona & smärta (som jag knappt haft i & för sig)!!!!😀
Du kommer inte ångra dig!!!!!! 👍
 
Gilla

Lovely Lily

Kvinna ·

12 dec, 2012

tack för era vänliga ord! Blir så peppad. Jag har gjort en stor magop samt två kesjsarsnitt, ett vertikalt och ett vanligt bikini, inte mått speciellt dåligt av dom (den stora magop var jag dålig i två tre mån men dom skar ut hela tjocktarmen så det var nog därför... ;)) Jag hoppas att allt går bra. Jag ska köpa gördeln själv och prova ut den i butiken så den blir måttsydd, sen ska jag tillnaka efter två veckor och sy in den, verkar avancerat ;)
Hoppas ni fortsätter läka fint tjejer och Degen12, kan man få kika på lite bilder? =)
Gilla

Silverstjärnan

Kvinna ·

13 dec, 2012

Det kommer att gå jättebra för dig ska du se :-) Gjorde min operation i tisdags och jag mår helt ok! Äter knappt nå värktabletter, bara på natten. Mest i förebyggande, vill inte vakna och ha ont! Tror att du kommer bli super nöjd! Det är helt klart värt det!!
Gilla

Lovely Lily

Kvinna ·

13 dec, 2012

Silverstjärnan skrev:
Det kommer att gå jättebra för dig ska du se :-) Gjorde min operation i tisdags och jag mår helt ok! Äter knappt nå värktabletter, bara på natten. Mest i förebyggande, vill inte vakna och ha ont! Tror att du kommer bli super nöjd! Det är helt klart värt det!!
Åh, tack för pepp och vad bra att du mår ok :)
Gilla

MissM

Kvinna ·

13 dec, 2012

Du kan vara lugn. Visst kanske du kan svullna ibland, men för det mesta kommer du att vara jättefin i sommar. Du kan se fram emot att vara fin i bikini i sommar :-). Min första sommar var inte så rolig, men jag opades 3 maj och hade lite komplikationer. Men de gångerna jag hade bikkini var även jag lycklig. Det går inte att beskriv hur glad jag är att jag har opererat mig!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem