Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Essy

Essy

Kvinna ·

Bränner i bröstet.

Bröstförstoring

Opererades i måndags och tisdags började det att bränna i vänster bröst när jag rör på armen. Men bara på utsidan på bröstet och så sprider det sig inåt. Gör riktigt ont och är obehagligt som tusan. Smärtstillande hjälper inte emot det. Någon som vet vad det kan vara? Någon som har haft samma känsla? Är jätte orolig :(

8

Sortera efter

Miss_V

Miss_V

Kvinna ·

nervsmärta kanske? :(

Gilla
Essy

Essy

Kvinna ·

Är skit orolig att det är muskelpåverkan såhär tidigt???????? Då dör jag!!!
Gilla
Mullemulle

Mullemulle

Kvinna ·

Nej, orolig ska du inte vara, alla typer av brännande, stickningar och hugg kan förekomma så kort tid efter op. Ta det lugnt, rör försiktigt på armarna regelbundet, det gör ondare om man stelnar till, det kommer ge sig om några dagar. Jag fick som små knivhugg just på utsidan av brösten när jag skulle resa mig på morgonen de första dagarna.

Gilla
myfair

myfair

Man ·

Var opererades du? du kanske borde ringa dit och fråga ?

Gilla
Plastikfreak

Plastikfreak

Kvinna ·

jag hade precis samma som dig, det sved på undersidan på vänster bröst.. det kändes verkligen som ELD så fort jar typ rörde mig, så jag låg i soffan konstant förutom när jag skulle gå på toaletten.. men dag 4 vände det :) då kunde jag vara uppe och gå,

det sved på en punkt för mig, och jag la en bomullstuss på var sin sida av punkten där de gjorde ont, under bhkanten för att inte den skulle skava där.. men håll ut! det försvinner :) 

Gilla
Essy

Essy

Kvinna ·

Ja men det är så det är! Känns som någonting där inne håller på att brinna upp. Vänster arm är helt invalid typ. Kan inte alls spänna den medan höger är stel men gör inte ont. Eija kirurgen berättade att jag förmodligen kommer att ha ondare i sidan som jag skriver med. Och jag är ju vänsterhänt. Så det stämmer väl bra. Men att det skulle kännas såhär!!!! Är jätte orolig att jag ska få problem med muskeln nu när det känns såhär.jag har alltid otur så det är typiskt mig om det skulle bli nå problem. Fula är dom också!!!!!
Gilla
Boobie88

Boobie88

Kvinna ·

Har samma jag med men jag är inne på dag 8a nu.

kände lite förut men int mkt men nu senaste 2 dagarna har de hållit på å tryckt från å till på mitt högra brlst på utsidan mot armen. känns som man skulle ha ett blåmärke där å nån står å konstant trycker på det.

är också rädd för muskelpåverkan.

mitt vänstra bröst känns de inget sånt när ja e uppe å rör mig men när jag lägger mig spänner de som fan i bägge två å gör ont.

kan int sova utan de starkare smärtstilalnde nu å mina e slut tog sista inatt å inväntar att en sköterska från kliniken skall ringa mig skall prata me henne lite ang detta trycket å sen om ja kan få utskrivet mer smärtstillande till natten kommande veckan annars dör ja känns de som. har även lite vätskande i tkorset vid mitt ankarlyft men de är bättre känns de som de vätksar int lika mkt å de som va runt vårtgården ha slutat å rödnanden börja gå ner så funderar på å låta de lufttorka en dag till å sne tejpa på igen å låta de va till återbesöket om 2 v.

Man e så himla orolig över massa grejer nu i bröjan, nästan naiv. känns ena stundne som allte kanon å nästa är de bara skit.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag hade också så men det gick över efternågon dag så håll ut :) och fula är bara förnamnet på vad mina var, dom såg hemsk ut, ser fortfarande inte helt normala ut men bättre iaf! Så de tar tid innan om blir fina men fina kommer dom att bli! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem