Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
sue

sue

Kvinna ·

Brostband och duscha

Bröstförstoring

Nar far man duscha innan man har tagit bort stygnen? Och hur lange maste man ha brostbandet pa sig?

Tacksam for svar:)

5

Sortera efter

joos

joos

Kvinna ·

jag fick duscha på 4:e dagen : ) och bröstbandet skulle jag ha i två veckor minst, men jag har det fortfarande under natten!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag har lite panik eftersom jag duschade idag (2 dagar efter op, jag var typ tvungen) trots att jag skulle vänta 4-5 dagar. Nu har det börjat svida / klia massamycket. Någon som kan ge råd?
Gilla
citadell2011

citadell2011

Kvinna ·

hmmm, jag ska snart op. men har fått info om att ja kan duscha redan dagen efter men att tejpen ska sitta kvar.

Så det är nog ganska olika beroende på snittplacering + klinik skulle ja tro.

Gilla
miss tanja

miss tanja

Kvinna ·

min läkare på citadell sa att jag skulle duscha dagen efter o.p!

jag har duschat hela tiden sen o.p..skönt!

det e bara låta tejpen sitta kvar som sagt... :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

jag fick duscha på dag 3...'tejpen ska vara kvar tills dem ser ofräscha ut eller lossnar så då byter man dem bara. duscha med tejpen på. handdukstorka tejpen eller föna dem lätt. =)

bröstbandet skulle jag ha i 4 v, har haft min i över 3 v , funderar på och skippa den nu för den är såååå uttjöd. hehe

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem