Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mint profilbild

Mint

Kvinna ·

17 jun, 2021

Bröstbredd/Bröskorgsbredd hur vet man det?

Bröstförstoring

Behöver verkligen råd. Har bokat tid för bröstförstoring och känner att jag kan INGENGTING verkligen. Ser att många pratar om bröstbredd/bröstkorgsbredd och undrar hur vet man det? Hur ser man vilken storlek som passar en bäst? Kan man ha för breda inlägg och hur byter man då till större? Upplever mig själv att ha stor bröstkorg (har då mätt med måttband underbrösten) och har 74cm, är det något man kan räkna på? Har blivit rekommenderad 450cc full round, men tänker om det kommer att se "platt" ut?,,,

3

Sortera efter

MiaM

Kvinna ·

17 jun, 2021

Hej! Jag har op för tre veckor sen och kunde inget innan och inte jättemycket nu heller. Fick aldrig reda på min bröstbredd, och glömde fråga. Jag har lagt in 450 cc högprofil (låg profil=plattare, hade sett konstigt ut på mig sa kirurgen). Jag är liten i kroppen så kirurgen tyckte nog att 450cc var på gränsen till för stort, och de är ganska stora, men med kläder på är de inte alls uppseendeväckande. Titta gärna på mina bilder. Lycka till!
Gilla

Mint

Kvinna ·

17 jun, 2021

Hej MiaM, Tack för ditt svar. Vet du om det högprofil även på Motiva full round? Ja, men det är som din beskrivning jag tänker att mina ska se ut :) Tror inte att jag kan se bilder än, ser iaf inga när jag går in på din profil. Men jag kanske gör fel haha.
Gilla

MiaM

Kvinna ·

17 jun, 2021

På den kliniken jag opererades så används bara Mentor så jag har dålig koll på andra. Just det, du kan inte se bilder än... :(
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem