Nuova
Kvinna ·
02 feb, 2023
Bröstförstoring med småbarn hemma
BröstförstoringHej! Ni som har genomgått en bröstförstoring och samtidigt haft små barn hemma, hur gick det? För jag har en på 9 månader och en på 2,5 år och båda vill såklart bli burna och man behöver bära upp dom på skötbordet mm. Har tänkt be min mamma om hjälp, om hon kan komma och bo hemma hos oss i några dagar precis efter operationen för att avlasta mannen då man är rätt mör dom första dagarna (vad jag har hört). Hur gick det för er, när kände ni att ni kunde fungera normalt med att klä på dom och lyfta upp dom mm?
Sortera efter
DrömBrösten
Kvinna ·
02 feb, 2023
dellacer
Kvinna ·
03 feb, 2023
Nuova
Kvinna ·
03 feb, 2023
MiaM
Kvinna ·
03 feb, 2023
Tack, ska leta upp tråden. =)
Mannen jobbar, och båda barnen kommer att gå på förskolan vid tillfället då jag kommer att operera mig (i höst).
Men får dom vara på förskolan om man är sjukskriven? Har inte varit inne och läst på ännu på FK.
Pingla
Kvinna ·
26 feb, 2023
Mysen
Kvinna ·
27 feb, 2023
Melros3
Kvinna ·
27 feb, 2023
Pingla
Kvinna ·
28 feb, 2023
Jag ska opereras den 4 april. Har 2 barn, 1 och 3 år gamla. 3 åringen blir inga problem med, 1 åringen är lite klurigare. De kommer att gå på förskolan på dagarna och min man och mamma hjälps åt att lämna/hämta och tiden efter. Tror det skulle vara omöjligt annars men jag tänker att jag trots hjälp kommer att hamna i situationer där jag behöver tänka till. Byta blöja på en sköddbädd på golvet t.ex för att undvika lyft. Trösta genom att sitta på golvet och krama om. Jag tror att det går.. men såklart är det mer komplicerat.
Vad jag förstår på min läkare är det framförallt lyft jag ska undvika den första tiden. Att böja mig ner, sitta på huk etc ska inte vara någon fara. Men det kanske inte är så bekvämt :)
Jag planerar också att sätta mitt implantat framför muskeln för snabbare återhämtning.
CeCe
Kvinna ·
28 feb, 2023
Melros3
Kvinna ·
12 apr, 2023