
Empalinan
Kvinna ·
Bröstförstoring och småbarn, när kunde ni lyfta?
Jag vill göra en bröstförstoring och ev. lyft. Har prel bokat en tid i slutet av april, men vet inte alls vad jag ska göra. Hon på Polarkliniken sa att jag absolut inte får lyfta mer än 5 kg under flera VECKOR efter operationen. Jag har två barn hemma, en på 6 mån. och en på 4 år. 4-åringen lyfter jag ju sällan men den mindre ska ju lyftas. Min sambo kan vara hemma i 1-1 1/2 vecka, räcker det??? Eller borde jag skjuta upp operationen… Hur har det funkat för er andra med småbarn som opererat er, när kunde ni börja lyfta igen? Väldigt tacksam för svar! :)
Sortera efter

Löken
Kvinna ·

MissLouisVuitton
Kvinna ·

Nonnisen
Kvinna ·

elida
Kvinna ·

Lilla80
Kvinna ·
Jag har varit själv med barnen sen i måndags, då hade det gått 2 veckor efter op. Kan säga att jag nog hade önskat ha mannen hemma en vecka till (om jag fick välja). Jag har en del nervsmärta som framförallt framträder vid ansträngning dessutom.
Men det går, man får ju bara lyfta när det behövs. Precis som elida säger kan man göra mycket på golvet, jag har även bytt blöjor och så på golvet. Man kan göra ganska kontrollerade lyft ändå tycker jag. Min kirurg visste om att jag enbart hade mannen hemma i 2 veckor och han tyckte det var ok. Min yngste är 10 månader och väger strax över 10 kilo.
Men alla är ju som sagt olika, har en väninna som lyfte sin två-åring efter 1 1/2 vecka utan problem.
Lycka till, hoppas allt går fint!