Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Tuttilutti profilbild

Tuttilutti

Kvinna ·

01 maj, 2020

Bröstlyft efter förstoring

Andra bröstoperationer

Hej! Jag gjorde en bröstförstoring 2017 på citadellkliniken i Landskrona. Jag la då in 550cc och var väldigt nöjd med resultatet. Men efter två täta graviditeter och amning är dom väldigt hängiga. Är så missnöjd och vill göra ett lyft så fort jag ammar klart. Ni som gjort lyft något år efter ni lagt in implantat blev det bra? Hur ser ärren ut? Syns dom tydligt? Bytande du inplantat samtidigt eller behöll det befintliga?

4

Sortera efter

Jhildenborg

Kvinna ·

01 maj, 2020

Jag har inte gjort mitt lyft ännu, men kommer göra det på tisdag, och ska även byta ut mina implantat mot nya mindre. Går från 400cc till 220cc. Så jag vet ännu inte hur resultatet blir. Men kommer uppdatera med bilder efter min operation. Har lite mer information bilder på hur brösten ser ut just nu, på min sida.
Gilla

Summer

Kvinna ·

06 maj, 2020

Jhildenborg, hur gick din operation? Hoppas allt gick bra! :)
Gilla

Jhildenborg

Kvinna ·

07 maj, 2020

Operationen gick jättebra. Har inte alls haft ont brösten eftersom jag gjorde bukplastik samtidigt, så det smärtan har liksom tagit över. Men annars känns det jättebra. Har inte sett brösten ännu så kan inte säga direkt hur det ser ut just nu. Men jag är jättenöjd med det lilla jag ser just nu vad gäller storlek och form. Ska bli spännande när jag får se utan bh:n. Då kommer jag lägga upp lite bilder på resultatet. Dom är ju såklart svullna och sitter högt upp så de ser säkert lite konstiga ut nu i början. Men jag återkommer när jag lagt upp bilder.
Gilla

Summer

Kvinna ·

07 maj, 2020

Va spännande Jhildenborg! Skönt att allt gick bra! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem