
plastpatte
Kvinna ·
05 jan, 2016
bröstoperation, uttag av implantat
Andra bröstoperationerHej! Jag har sedan en lång tid tänkt på att ta ut mina silikonbröst (kanske först att göra dom mindre) till största del för att jag tycker dom är för stora. Jag har 300 bakomplacerade geléhallon, ingen aning om höjd bredd och textur. Dom blev väl kanske större än vad jag tänkt mig, E. Nu till saken, har känt mig så beslutsam länge. Vill vara frisk, lätt och känna att jag kan vara mig själv igen. Tänkt på att skaffa barn och vill väl gärna vara så naturlig som möjligt. Varit på konsultation och känt, nu kör vi. Bokat tid för op. Nu börjar det dra ihop sig och jag är så nervös, är vanligtvis en nu kör vi person. Men tänker på allt som kan gå fel, och tänk om jag ångrar mig. Kan någon vänlig själ som har erfarenhet från ett positivt uttag skriva en trudilutt för att lugna mig. Tack på förhand!
Sortera efter
plastpatte
Kvinna ·
05 jan, 2016
jurassicunicorn2
Kvinna ·
05 jan, 2016
Varför vill du ta ut dem om du är så nöjd? :) Tänker på det du skrev "att du vill vara dig själv igen", känner du att du inte kan det med dina sillisar? (frågar bara för jag blir nyfiken, ska göra bröstförstoring snart så intressant att höra lite mer från nån som faktiskt ångrat sig).
silicea
Kvinna ·
05 jan, 2016
Tycker du ska vänta tills du fått barn om du ändå planerar det inom snar framtid, kanske kommer du behöva göra ett lyft efteråt och det är så dumt att göra fler operationer än nödvändigt.
plastpatte
Kvinna ·
05 jan, 2016
plastpatte
Kvinna ·
05 jan, 2016
Aprikos
Kvinna ·
05 jan, 2016
Nu har jag själv inte gjort en bröstoperation än, Men jag tycker det är skönt att höra att det inte bara är folk som blir missnöjda att de inte tog större än vad de gjorde. Att det faktiskt går åt andra hållet med. Själv så vill jag ha symmetriska, fyllig C kupa och hade tänkt mig runt 300cc, men när man kollar runt här å på bröst blir man så storleksblind och helt plötsligt var jag uppe i andra volymer som jag tycker kan vara fint på andra men jag vill inte ha det. Insåg att om jag gör stora bröst så kommer jag inte längre vara "nätt" och med kläder på är det lätt att man ser större ut tycker jag med stora bröst. Jag vill ju vara slank med fasta mittemellan bröst, inte ha jättestora som gör att uringat alltid blir vulgärt.
Så jag insåg att det kommer ju inte vara "jag" med 400cc även fast det är fint på andra. Hoppas du är med i hur jag tänker, och jag tror det kan vara så du menar att du känner? I så fall tycker jag att du gott kan gå ner i storlek. Men som någon annan skrev, vill du ha barn snart kanske det är bäst att göra efter?
plastpatte
Kvinna ·
06 jan, 2016
plastpatte
Kvinna ·
13 jan, 2016
Smulans81
Kvinna ·
13 jan, 2016
BUA
Kvinna ·
21 jan, 2016
plastpatte
Kvinna ·
21 jan, 2016
A_gren
Kvinna ·
13 mar, 2016
Hej Plastpatte,
Jag går i liknande tankar. Ta ut mina implantat eller minska storlek. Hade du någon egen vävnad innan? Jag var helt platt och är orolig att jag i princip blir inåtgröpt vid ett uttag.
Hur känner du nu när det gått ett tag? :)