Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Annikalisa

Annikalisa

Kvinna ·

Bröstreduktion-ankarlyft-implantat

Andra bröstoperationer

Hej Hade idag min konsultation med Örjan. Vi klickade direkt och han kom med förslag. Vill ändå kolla lite med er. Idag har jag 75 DD eller 75E och tunga bröst. Dvs mycket bröstvävnad. Örjan sa att med lyftet så kommer bröstet inte komma hela vägen upp då det helt enkelt är för mycket vävnad. Så jag måste förvänta mig ett häng. Rekommenderade implantat var 175cc mentor med lägsta projektion. Någon som gjort förminskning i samband med ankarlyft och implantat och vill dela med sig? Det blir ju dyrt ca 75000 så vill ju inte göra det om det inte blir som jag önskar. Dvs inte så mycket häng... Ser fram emot att höra från er:)

6

Sortera efter

Mufflon

Mufflon

Kvinna ·

Menade han att implantatet skulle motverka häng?
Gilla
CedK_80

CedK_80

Kvinna ·

Jag har gjort reduktion - lyft - implantat (minsta möjliga 150cc Mentor) Jag stod också i valet och kvalet om jag skulle lägg in implantat eller ej. Jag ville absolut inte ha stora bröst. Min kirurg sa att det kunde bli svårt att få till en snygg form utan men med implantat skulle det bli lättare. Jag valde tillslut att lägga i implantat och jag är mycket nöjd utseendemässigt med resultatet. Men visst undrar jag fortfarande hur det hade blivit om jag valt endast lyft. Hoppas att du kommer fram till ett beslut som känns rätt för dig att du blir nöjd. Lycka till!
Gilla
Stockholm11

Stockholm11

Kvinna ·

Är det nån som vet hur jag ska bli silvermedlem lite snabbare jag har varit medlem sen i maj men har inte varit jätte aktiv. Men vill nu verkligen få mina bröst fixade och vill boka tid hos rätt kirurg :) jag tänker att lägga upp förebild känns väl lite meningslöst innan jag har en efterbild.
Gilla
Annikalisa

Annikalisa

Kvinna ·

Hej:) nej, implantatet ger en snyggare skidbacke på bröstet samt hjälper väll lite att hålla det uppe..
Gilla
Annikalisa

Annikalisa

Kvinna ·

Hej Om du gjorde reduktion, hade du fortfarande lite häng efter? Mina bröst är tydligen väldigt tunga, och därför kan de inte lyftas 100%
Gilla
Annikalisa

Annikalisa

Kvinna ·

Bara att vara aktiv framöver. Jag vill också se bilder och är snart där. Kämpa på :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem