Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Cupcake2 profilbild

Cupcake2

Kvinna ·

16 maj, 2012

Brun utan sol?

Bröstförstoring

När kan man börja använda brun utan sol på kroppen efter en bröstoperation? Har inte vågat smörja in mig än med risk för att det ska typ rinna ner i såret när man duschar? Vad tror ni?

4

Sortera efter

Cupcake2

Kvinna ·

16 maj, 2012

Någon?
Gilla

Kattz_

Kvinna ·

16 maj, 2012

Om du inte har läkt än så säger jag använd inte! Dels för att du kanske får en infektion eller någon slags allergisk reaktion och då blir nog inte ärren så fin.
Gilla

Cupcake2

Kvinna ·

16 maj, 2012

Hur lång tid tar de innan de läkt då? För ärren tar ju bara 6 dagar.. Har ju gått tre veckor sen min op
Gilla

Kattz_

Kvinna ·

16 maj, 2012

Helt ärligt så vet jag faktiskt inte riktigt. Även fast det är ihop läkt så är det väll endå inte helt läkt. Är kanske olika från person till person det där och vad man har för läkekött. Men jag skulle ha väntat tills den dag tejpen får tas bort vilket i mitt fall var två månader. Men då skulle jag heller inte ha smörjt in just där.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem