
nonamn
Kvinna ·
27 mar, 2013
Bruten näsa vid misshandel - operation?
Jag blev för några år sedan grovt misshandlad och gärningsmannen bröt näsan på mig. Nu, år senare, har jag problem i form av att den är överkänslig, snarkar, svårt att andas, blöder näsblod några ggr i veckan sporadiskt.
Men det som kanske stör mig mest är hur den ser ut. Jag vill väldigt gärna operera min näsa.
Jag undrar var jag borde vända mig till? Eftersom den blev bruten via en misshandel, är det primärvården som gäller då? Jag var där några gånger för uppföljning efter misshandeln men de hävdade att en operation inte var nödvändigt och sa att "Ja men det ser ju inte så dåligt ut, det kunde varit värre" (allmänvård). Dessutom sa det att en operation kunde göra mer skada än nytta, eftersom ny ärrvävnad bildas för varje gång och då kan den bli STÖRRE om jag opererar = få motsatt effekt. Om de sa detta bara för att avskräcka mig från att kräva en operation vet jag inte.
Därför vill jag kolla med Er som har plej på läget.
Hade gärna bistått Er med bilder men registrerade mig nyligen.
Frågor välkomnas och jag uppskttar svar!
Sortera efter

putte
Kvinna ·
05 apr, 2013
Du ska ju berätta för dom om dina problem, att det är därför du vill operera näsan. Överdriv och säg att du inte kan andas på natten och att blöder näsblod så ofta så mycket att det påverkar din vardag. Och att du mår psykiskt dåligt över näsans utseende och att du har blivit socialt påverkad och inte vill visa dig bland folk osv. Då kan dom inte neka dig!
Dessutom så tror jag inte att det kan bli "värre" för vem vill ha det som du verkar ha det nu? Känns inte som om det kan bli värre.. dom säger ju bara så för att slippa hjälpa dig. Men däremot kan det ta tid innan dom godkänner en operation åt dig. Sen så kan du ju gå på en konsultation och kolla vad en kirurg säger, då har du ett underlag att ta med till läkarna, där det står om det går att fixa din näsa till det bättre och vad man kan göra.
Gilla