
Meggan
Kvinna ·
Bukplastik av landsting
Jag undrar om det är någon som har gjort bukplastik genom skåne landsting? Hur gick ni tillväga och vad är kraven för att bli godkänd? Är ni nöjda, fått komplikationer? Tog det långtid till man fick en op tid? Vill verkligen veta om det finns någon som gjort en bukplastik genom landstinget då jag är endast 25 år och har fött två barn. vill helst inte ha en påse till mage som hindrar mig från att göra saker som att åka till badhus och stranden med mina barn mm.
Sortera efter

Bukplastik_GBP
Kvinna ·
Jag är opererad av Östergötlands Landsting i Stockholm. Jag fick i läxa innan operationen att läsa nationella vårdprogrammet för bukplastik innan för att se om jag uppfyllde kriterierna. Där står även hur man ska gå tillväga för att få remiss. Skickar länken! :-D sjukt bra läsning och man håller sig alert som patient!
http://www.skl.se/MediaBinaryLoader.axd?MediaArchive_FileID=8a0918dc-1631-4996-b2a6-16b1f7810e36&MediaArchive_ForceDownload=true
Hoppas det hjälpte :-)
Gilla

Lindiz3
Kvinna ·
hej!
Jag gjorde en egenremiss till akademikliniken i malmö som har avtal med landstinget. Var där förra veckan, fick träffa doktorn idag och har operation inbokad till 4 december! Gick super fort!! :)
Gilla

malinbusan
Man ·
Gjode min bukplastik på Ystad lassarett för en vecka sedan :) Fick den betald igenom landstinget!
:)
Gilla

SofiiieP
/ ·
Malinbusan; vem utförde operationen? Är du nöjd :)?
Gilla