
Ina22
Kvinna ·
15 dec, 2015
Bukplastik o bröstbild 8 veckor
BukplastikNu har det gått 8 veckor sedan min bukplastik och bröstförstoring! Jag är nöjd hittils med resultatet, men svullnar ganska lätt fortfarande. Speciellt de dagar jag tar mina powerwalks =).
Jag har ännu inte börjat träna magen eller jogga, och känner att det räcker med prommisarna än så länge.
Lägger upp två bilder en på ärren utan tejp och en med underkläder.
Läkprosessen har gått bra, men tyckte att de första veckorna var sega, men det blev markant bättre efter ca 3-4 veckor.
Om någon har några frågor är det bara att fråga på =)
/Ina
Sortera efter
SvenssonA
Kvinna ·
15 dec, 2015
pmsnordjylland
Kvinna ·
15 dec, 2015
Wow så snygt
nannin
Kvinna ·
15 dec, 2015
Åh vad fint det blev alltså!
Ska själv göra bröst och buk men tänkt att det kanske inte är möjligt att göra bägge samtidigt. Hur orörlig är man efteråt om du förstår?
Tagitbeslutet
Kvinna ·
15 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
15 dec, 2015
Jag var hyfsat rörlig, kunde gå på toa själv osv, väldigt krokig dock...hade aldrig särskilt ont i bysten, bara ett tryck över bröstet den första veckan. Jag hade mest ont i ryggen av att gå så böjd o att sittligga. Jag är glad att jag tog båda ingreppen samtidigt, då jag ändå skulle bli liggandes ett tag. Jag sov väldigt mkt första veckan, och låg ganska mkt andra med, men var ju såklart mer rörlig då =)
Gubben var hemma i 2 veckor då vi har tre kids som vill ha mat och omsorg. Tredje veckan gick jättebra att vara själv.
Det är ju såklart väldigt olika hur snabbt man repar sig.
Helt rak i kroppen var jag efter 4-5 veckor har jag för mig, men var hemma och sjukskriven i 7 veckor.
För mig blev det 3 ingrepp samtidigt då jag gjorde stor bukop med muskelkorr, fettsugning och bröstförstoring. Jag ångrar absolut ingenting och är jätteglad av valet av klinik och kirurg.
Gymtjej
Kvinna ·
15 dec, 2015
Blev jättesnyggt :) men kan du verkligen varit nåt tjock innan? De ser ju jättesmal ut. Ja skulle då vilja få bort mina kärlekshandtag. De fanns även kvar när jag vägde 50 kg till min längd då jag var sjuk. Nu väger jag ju a20 kg mer så de är ju värre - det suger. De syns inte med kläder på men utan :( Hur dyrt var fettsugning?
hundtjejen
Kvinna ·
15 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
15 dec, 2015
Blev jättesnyggt :) men kan du verkligen varit nåt tjock innan? De ser ju jättesmal ut. Ja skulle då vilja få bort mina kärlekshandtag. De fanns även kvar när jag vägde 50 kg till min längd då jag var sjuk. Nu väger jag ju a20 kg mer så de är ju värre - det suger. De syns inte med kläder på men utan :( Hur dyrt var fettsugning?
Nä jag var inte tjock innan, men efter 3 graviditeter och 3 kejsarsnitt så fungerade det inte att träna bort fettet och skinnet som hade bildats runt mage och kärlekshandtag. Detspelade ingen som helst roll om jag joggade 1 mil a 5 dgri veckan och gjorde situps mm, magen var lika ful ändå. Det var som om jag hade en stjärt på magen. Trots att jag vägde/väger under 55kg så fick jag alltid bära bylsiga tröjor som dolde magen.
Magen stod mer ut än vad bysten gjorde =(.
Fettsugningen vet jag inte vad den kostade då jag fick ett paketpris på alla 3 ingreppen, om jag gjorde dem samtidigt.
Ina22
Kvinna ·
15 dec, 2015
Härligt! Nu blir det bara bättre och bättre, första veckan är ju värst. Jag kunde känna från dag till dag hur jag sakta började komma till verkligheten.
Min kirurg sa att jag kan sluta med gördeln om jag vill under dag alternativt natt, men att det är bra så länge man orkar ha den på och vid ansträngning så som mina powerwalks.
Men jag använder fortfarande gördeln både dag och natt och sporttoppen på dagtid. Känns som det hjälper mot svullnaden =).
Är utan dem någon timma då den tvättas och torkas.
Lycka är när man får se resultatet för första ggn trots att man är mkt svullen den första tiden!
hundtjejen
Kvinna ·
15 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
16 dec, 2015
Kan hålla med om att den första gördeln jag hade kändes som om man var inpackad i en kokong, skönt att man slapp den efter första återbesöket.
Sporttoppen som jag fick av kliniken heter abecita och är superskön o håller upp bra, får rejält stöd och har breda vaderade axelband.
Ivan74
Kvinna ·
16 dec, 2015
Rebecka85
Kvinna ·
16 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
17 dec, 2015
Tack så mycket Rebecka85!
För mig hade det inte räckt med tre veckors sjukskrivning, men jag har ett aktivt jobb så därför sjukskrev min kirurg mig i 7 veckor. Och för mig var det toppen, jag slapp oroa mig över huvud taget om jag skulle orka, och kroppen fick läka i lugn takt. Självklart var jag inte stillasittande, tog promenader och skötte hushållsupgifterna med allt vad det innebär =). Men jag kunde göra dem i min och kroppens takt utan att få ont.
Men det är självklart inte lika för alla, många som gjorde samma op berättade hur pigga de varoch kände sig nästan helt som före op efter bara 1 1/2 V, det kan jag säga att det tog bra mkt längre tid för mig. Att försöka räta upp ryggen tog mkt längre tid än jag trodde att det skulle göra, då bukmusklerna var sydda ända uppifrån och ned, stramade det nått hemskt längst upp. Men som sagt vissa tycker det var en piece of cake, medans andra tycker att det är jättejobbigt.
För mig var det jobbigast första veckan och de 2 första dagarna hemma var inte jättekul, men å andra sidan sov jag bort väääldigt mkt av tiden. Jag ångrar absolut inget och skulle lätt genomgå allt igen, för känslan nu är obeskrivlig!
Har du ett lugnt arbete kanske det funkar med tre veckors sjukskrivning... och så får man lyssna på kroppen! =)
Lycka till!
josefinese
Kvinna ·
17 dec, 2015
Jätte snyggt och vad taight midja du har ;)
Ina22
Kvinna ·
17 dec, 2015
Balderina
Kvinna ·
17 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
17 dec, 2015
Ylvaylva
Kvinna ·
28 dec, 2015
Ina22
Kvinna ·
29 dec, 2015
Tackar !...snart så, det går fortare än man tror, vips så slipper du den =)
säger bara WOW!! Du är fantastisk fin nu!