Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

10 aug, 2016

Bukplastik via landsting efter graviditeter?

Bukplastik

Hej! Har fött 2 barn, barnen är nu 3 och 1,5år. Min buk/mage är helt förstörd. När jag böjer mig framåt så väller all hud framåt och det ser förjäkligt ut. Har ofta väldigt ont i magen och har svårt att få plats i kläder, får köpa jeans med hög midja så jag kan stoppa ner magen där. Har en muskeldelning, får in ca 1-2 fingrar. Har tränat etc men inget händer på magen. Jag gick upp 20kilo på varje graviditet och väger nu 53kilo till mina 161cm. Om jag skulle vilja pröva att få en bukplastik betald av landstinget hur går man tillväga då? är det helt omöjligt? Kan försöka få in en bild vet inte hur man gör? Har laddat upp en bild på min sida.

2

Sortera efter

skogsrå

Kvinna ·

10 aug, 2016

Utan att egentligen veta tror jag det är svårt att få "mellanrummet" eller delningen åtgärdad av landsting. Hud åtgärdas efter stor viktnedgång (om man har normalt BMI), om man har fysiska obehag såsom hudveck som alltid är fuktiga eller om huden förhindrar daglig rörelse, ex löpning.
Gilla

Whatever

Kvinna ·

13 aug, 2016

Vad jag förstått efter ha läst en del om det så är det svårt att få en bukplastik av landstinget och då skall man ha flera cm häng på huden alltså att den hänger ner och täcker en del av tex könsorgan och att man dessutom har problem med eksem och svamp. När det gäller muskeldelningen är 1-2 fingrar normalt även för någon som ej fött barn så det är ingen fara. Mer än 3 fingrar och det räknas som en delad muskel.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem