Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

28 jun, 2011

butik som provar ut bh till en?

Kläder: operationsplagg, BH mm

finns det någon bra butik i skåne som gör detta? Kollar upp ens riktiga bh storlek?

Kommer behöva hjälp senare :P

20

Sortera efter

Anonym användare

28 jun, 2011

Change, har ofta kompetent personal i de flesta butiker. Undvik både Twilfit & triumph för utprovningar råder jag.

http://www.change.com/se/

Jag kan även tippa storlek för skojs skull. ;D

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

gött=) haha ja tippa stoerlek ;)

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Vad har du för underbystmått mätt stramt, vad använder du för storlek i dagsläget & vad ska du ev. lägga in?

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

oj. tror jag ligger på 79 kanske o fyller inte ut en a-kupa :S där e lite bröst..men ja ingen fyllnad, dock hänger de inte =)

ska lägga in 550 cc =)

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Men vad använder du för underband i dagsläget?

Du behöver som högst 75 i underband, skulle sedan tippa på en 75G/70H.

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

80 men det känns lite stort o 75 lite litet heh.

Oh satan vilka bomer :O :D

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Kan ju omöjligt gå upp 7 storlekar :O

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

En 80A är samma storlek som 75B/70C. Underbandet ska sitta ordentligt tajt & stadigt på yttersta hyskorna då stödet kommer därifrån, så att du sedan kan knäppa in den när den stretchas.

Sedan går det runt 100cc per storleksökning, alltså 75B/70C + 5.5 kupor ~ 75G/70H. ;)

Silikon drar rejält mycket större kupor än naturliga bröst av samma visuella storlek, då sillisar är mindre följsamma & bredare & därför kräver bredare byglar. Just därför man aldrig ska bedömma implantatstorlek utifrån önskad bh storlek.

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Tack :D vad skulle jag göra utan dig hehe =)

 men då har jag nog snarare 75A =)

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Då tror jag på 75F/G eller 70G/H. :)

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

haha gött :P :D

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Får jag lov att lägga mig i lite med:) hade med behövt en gissning från nån kunnig ang bh stl:) Jag är ca 73 under bysten och jag använder 75b idag, har knappt någon fyllning kvar i mina egna bara påsar nu. Jag har tänkt lägga i 375cc. Vad tror ni?:)
Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Ingen aning men hoppas de blir awesome :P

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Du ska som störst ha 65 i underband för rätt stöd & passform, vilket betyder att du har 65D i dagsläget. jag skulle sedan gissa på en 65G/H.

Tyvärr så finns denna storlek inte i sverige i bra läkningsbhar, du kommer inte få rätt storlek från din klinik. England är då ett alternativ & i synnerhet med mjukbhar. Runt 65 kr frakt & ingen tull, lätt att byta men man betalar returfrakt baserat på vikt.

En 65G/H är en UK 30F/FF. Kan rekommendera Panaches Sophie som är en mjukbh med jerseytyg i kuporna, som dock är något stor i underbandet & med 3 extra hyskor som gör att 28FF/G är ett bättre alternativ att prova om det är något som intresserar dig. :)

http://www.bravissimo.com/products/lingerie/soft-cup-bras/sophie-soft-cup-bra/candypink/pnm1cp/?show=16&sort=1

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

Oj, kan ju säga att jag har totalt noll koll när det gäller bh! :) helt okunnig, och jag ska vara kvinna! Hehe. Bhn du länkade till såg super skön ut! En tanke i mitt huvud nu är att det kanske är skönare med brett mellan kuporna när man får eller har lite större bröst, bara en tanke dock:) men den bhn är det som jag skulle kunna ha under läkningstiden?
Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

9 av 10 kvinnor använder fel bh storlek, då oftast med för stort underband kompenserat med för liten kupa. Du är inte ensam alls, och de vanligaste underklädeskedjorna stödjer problemet.

Det stämmer, något separerade kupor är optimalt men där krävs byglar vilket många inte får använda i början beroende på klinik. Bhar med höga byglar mot mitten är också svårt för många att använda tidigt då brösten inte är tillräckligt följsamma, vilket resulterar i att byglarna inte kan ligga plant mellan brösten mot bröstbenet & därför skaver bröstvävnaden.

Sitter Sophie rätt så är dett en perfekt läkningsbh så länge den inte pressar ihop för mycket, eller du visar tecken på symmastia/tenting där du istället behöver separation & tryck med en thongbra.

Gilla

Jenna

Kvinna ·

28 jun, 2011

Change finns på Väla i Helsingborg och på Nova i Lund 😀

Var på nova i fredags och fick riktigt bra hjälp :) ska dit sen och shoppa loss :P

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

gött :D jag har ej långt till Nova heller =)

Gilla

Jenna

Kvinna ·

28 jun, 2011

Kanon 🙂.

Du kan bli kundmedlem också så får du mail med erbjudanden av dom :D

Gilla

Anonym användare

28 jun, 2011

nice, ska spana in då :P

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem