
Anonym användare
22 nov, 2010
Bygeln lämnar avtryck..
BröstförstoringBåde tortyr-BH och vanlig bygelbh lämnar ett jack eller vad man skall kalla det mellan brösten. Kan det bli ett bestående avtryck? Är inte direkt fint med en inbuktning där.. :S dessutom förändras mellanrummet på ett konstigt sätt när jag rör vid brösten..det går som en sträng eller en "mask" från sida till sida där huden tryckts in.. svårt att förklara, men någon kanske känner igen sig?
Sortera efter
annzz
Kvinna ·
22 nov, 2010
Anonym användare
23 nov, 2010
Ja mitt ena bröst satt liiite högre upp än det andra så Cosmo rekommenderade att jag skulle använda tortyren under natten i 4 v till.. :(
Jag tror att det mer är tortyren än den vanliga bhn som är boven.. jacket/avtrycket känns permanent.. kanske fylls det ut igen när jag väl slutar med tortyren helt och hållet..hoppas!
Anonym användare
23 nov, 2010
Jag har ett likadant avtryck. Bryr mig inte direkt om det, mina bröst är bara en vecka så det vore dumt att hispa upp sig över något som kanske går bort av sig självt. Men som sagt, dina bröst är nya och mycket kan hända :) Tänk inte på det och försök koppla av. Mycket är kvar i läkningsprocessen.
minafi1
Kvinna ·
23 nov, 2010
Fortsätt ha compeed mellan brösten så slipper du skavet. Det finns ju små sådana plåster för typ fingrar o tår som du kan "pricka in" själva skavet med.
Har du rätt strl och modell på bh? Du ska inte behöva få avtryck som skaver in så det blir "bestående" intryck. Vad säger din kirurg?
Anonym användare
23 nov, 2010
Med avtryck så menar jag den där masken som du pratade om **
Anonym användare
23 nov, 2010
Jag ska ta nya bilder nu på fredag och skicka..hoppas att jag slipper tortyren efter det! Ska passa på att fråga om det där märket..har försökt sätta bomullspads mellan för att minska trycket men märket sedan tidigare består än..sjukt. :S
Fick också avtryck mellan brösten av tortyrbhn. men inte av vanlig bygel bh. Men använder du tortyren än?
När jag använde tortyrbhn la jag en pads under där i mitten. Så skavde de inte lika mycket och blev lite bättre :) Inte lika mkt avtryck.
Men när du är utan bh några timmar försvinner väl avtrycken?