Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
knasen91 profilbild

knasen91

Kvinna ·

11 jun, 2012

Citadellkliniken Cosmo, vilken läkare?

Bröstförstoring

Hejhej! Här kommer första tråden sen jag blev medlem i augusti förra året. Har gått mer & mer i tankarna gällande min bröstoperation. Har nu helt beslutat mig för att det blir Citadellkliniken Cosmo, frågan är då.. Peter Cosmo, Tuve Mårtensson eller Jörgen Bohn? Kan någon komma med sina egna erfarenheter, för & nackdelar mellan de tre :)

21

Sortera efter

bewi

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag själv är opad av Tuve och kan verkligen rekommendera honom :) sen om du får problem med din bakomplacering är Tuve den enda hitills som flyttar fram. Så tycker verkligen du ska välja honom!! + att han gör jättesnygga boobs oxå ;)
Gilla

Rosenknopp

Kvinna ·

11 jun, 2012

Alla tre är bra men Cosmo är väl den som är känd för sina snygga bröst. Dock flyttar han inte fram om du skulle få problem vad jag har förstått det som. Hittills så är det nog bara Tuve som gör det. Förhoppningsvis får du ju inga problem men OM det blir så kan det vara bra att ha ett alternativ annat än en ny klinik! 

Gilla

Sc11

Kvinna ·

11 jun, 2012

Tuve ska operera mig den 26/6. Jag trivs än så länge väldigt bra med honom. Han är lyhörd och väldigt lugn. Gav ett säkert intryck på konsultationen, men vi pratade inte mkt om komplikationer och så. Men har mejlat honom och han har alltid svarat inom några timmar.

Han är även den enda av dom som kan tänka sig att lägga framför muskeln om man skulle få komplikationer som muskelpåverkan och så.

Och DET avgjorde verkligen mitt val av läkare.

Tuve är också väldigt sammarbetsvillig när det gäller val av implantat. (vilket inte peter cosmo är, om jag fattat det rätt??)

Jag ville ha Mentor och det var ok :) Andra på kliniken vill mest använda perhtese för att det är deras standard-implanata

Så ÄN sålänge kan jag rekomendera Tuve. Får se hur jag känner efter op😉

Lycka till!

Gilla

bambii

Kvinna ·

11 jun, 2012

Har samma problem som du haha! Står mellan Tuve eller Cosmo för mig, så har bokat konsultation med båda den 26 :) får se vem det blir i slutändan!

lycka till!

Gilla

bambii

Kvinna ·

11 jun, 2012

Sc11: ska också dit den 26e, men på konsultation ^^ hihi
Gilla

boobiesvidern

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag har hört att Cosmo är sjukt bra men är arrogant och vill ha det på sitt sätt och inget annat existerar.

Sen tycker jag den bästa av de tre är Jörg, lugn och proffis. Jag har själv haft honom vid min andra operation.

Inga problem att göra korr.

Malin88 är en av tjejerna som gjort det hos honom. Fråga henne vad hon tycker. Hon har sjukt snygga bröst också.

kram

Gilla

LittleMom

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag är helt såld på Tuve! Jag var aldrig ens nervös varken före op eller samma dag som op just för att Tuve ger ett sånt lugn. När han kom och hämtade mig på rummet så visste jag bara att allt skulle gå bra...

Gilla

Krabban

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag ska OP hos Jörg. Var på konsultation hos honom och det kändes väldigt bra! Tror de är duktiga alla tre.

Gilla

GoldenHeart

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag är opad hos Jörg och är supernöjd med allt! :)

Gilla

Presley

Kvinna ·

11 jun, 2012

Jag rekommenderar verkligen jörg!! Han är helt underbar, så snäll och omtänksam och rolig :) är jätte nöjd med mina bröst, han gjorde verkligen ett bra jobb! Han svarar alltid på mejl och han ringde när jag var orolig! Nu är det snart tre veckor sen och han svarar på varje mail, skickar bilder varje vecka! Kanon kirurg!! Du kommer inte ångra val av klinik för dom är jätte bra och så omtänksamma där!!
Gilla

Candycane

Kvinna ·

11 jun, 2012

Hej alla. Jag är ny här och är inne på att så småningom operera mig hos Citadellkliniken. Apropå Tuve och framplaceringen, gör han det utan problem om man får "komplikationer" eller måste det vara särskilda omständigheter och mycket tjat?
Gilla

Sc11

Kvinna ·

11 jun, 2012

bambii skrev:
Sc11: ska också dit den 26e, men på konsultation ^^ hihi

då kanske vi möts i väntummet ;) vilken tid ska du vara där? Ska du köra långt? Jag har 14 mil dit, och ska vara där redan kl 8 :)

Gilla

Rosenknopp

Kvinna ·

11 jun, 2012

antagligen skrev:
Hej alla. Jag är ny här och är inne på att så småningom operera mig hos Citadellkliniken. Apropå Tuve och framplaceringen, gör han det utan problem om man får "komplikationer" eller måste det vara särskilda omständigheter och mycket tjat?

tror inte han är superentusiastisk så då får man nog ligga på lite själv! Men han gör det åtminstone vilket de andra tydligen inte gör

Gilla

bewi

Kvinna ·

11 jun, 2012

antagligen skrev:
Hej alla. Jag är ny här och är inne på att så småningom operera mig hos Citadellkliniken. Apropå Tuve och framplaceringen, gör han det utan problem om man får "komplikationer" eller måste det vara särskilda omständigheter och mycket tjat?
Jag har haft mailkontakt med Tuve fram o tillbaka sen op om utvecklingen på mina bröst. När det gått ca 4 månader började jag få ont i min bröstmuskel som jag då tog upp. Tuve ville att vi skulle avvakta och det gjorde vi. Nu har det gått 7 månader sen op och jag har fortfarande ont.. Mailade Tuve om detta och tog upp framflytt som ett alternativ för att lösa min smärta. Så var tillbaka och träffade Tuve i torsdags jag sa som det va och visade vart jag hade ont. Tuve tittade och kände och sa att om jag vill göra en framflytt går det bra, men han tyckte det va synd då vi redan fått ett bra resultat utseendemässigt. Han va inte svårövertalad eller så. Jag tror att bara man är ärlig och berättar hur allt känns så är det nog inga problem. Vi har iaf bokat in framflytt för mig i augusti :)
Gilla

Candycane

Kvinna ·

11 jun, 2012

bewi, det låter som att han är seriös! Hoppas att din nästa operation blir bra. :)
Gilla

bambii

Kvinna ·

12 jun, 2012

Sc11: jag ska vara där kl 17, men är nog där en stund innan :) har 36mil dit, så tar ca fyra timmar. Långt, men såå värt ^^
Gilla

Anonym användare

13 jun, 2012

Va på konsultation hos peter cosmo för jag hade läst om honom. Men eftersom jag ville ha allergan och han bara lägger in perthese så valde jag bort honom (plus att han inte va särskilt hjälpsam…). En bra kirurg är ju superviktigt men jag vet inte….för mig kändes det inte bra med ett lågprisimplantat som perthese nu när det varit så mycket om PIP. Mitt tips är helt klart att satsa på ett som är FDA-godkänt (perthese är inte det) så att man vet att man får kvalitet. Jag valde till slut Joahn Nordqvist på citadellkliniken.se. Han är jättebra och jobbar bara med allergan som är det säkraste implantatet. Jag vet att Tuve på citadell cosmo också använder allergan men efter att ha träffat johan så kände jag att jag inte behövde träffa nån mer :)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

14 jun, 2012

Jörg använder också allergan o han gillar dom jättemkt. Man får välja helt fritt av honom. Är bara peter som är så insnöad. Han har lagt in mentor och allergan med, men vill helst inte det, men de samarbetar med allergan och mentor så de är ju till för att användas om kunden vill ha det. Peter är ju chefen, varför köper de in allergan o mentor då om det är så dåligt som han påstår?
Gilla

Grubbelfia_2012

Kvinna ·

13 jul, 2012

Ingen som vet något om Helena?

Gilla

Nallon

Kvinna ·

13 jul, 2012

Jag är opererad av Helena, jag tycker hon är väldigt trevlig och proffessionell. Hittills MYCKET nöjd med allt.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem