Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Selina

Selina

Kvinna ·

Citadellkliniken, hjälp med storlek och profil?

Bröstförstoring
Hej,
Jag ska göra en bröstoperation i dec på Citadellkliniken och läkaren jag valt är Jörg Bohn. Har endast varit på första konsultationen och har inte bestämt storlekt eller profil på implantaten än, börjar bli lite rädd över att välja fel. Har väldigt liten byst nu och vill att det ska se så naturligt ut som möjligt efter operationen men ändå ha det naturliga "häng" som "riktiga" bröst har, det minsta dom kunde lägga in är 200 cc, är dock rädd att dom ska bli för fast/hårda och se oäkta ut om jag väljer för liten storlek, dessutom så förstår jag inte skillnaden mellan låg profil och mellan, är det stor skillnad? Självklart så kommer jag att ta alla dessa frågor på nästa konsultation, men tar gärna lite råd/rekommendationer härifrån.
6

Sortera efter

lunsan

lunsan

Kvinna ·

Tänk på att för små implantat kan bli apelsiner . Absolut Inge naturlig look. Mellan profil kanske passar ? Sen beror de ju på hur stor liten bröst korg man har hur de ser ut.
Gilla
Selina

Selina

Kvinna ·

Tack för svar, jag frågade på kliniken och dom mätte bredden på brösten och sa att 200cc är det absolut minska jag kan lägga in för att fylla ut på bredden så att det inte blir "två små bollar" typ. Men han sa även att ca 10cc "försvinner" i kroppen, eller inte syns. Förstår dock inte skillnaden på låg och mellan, ser inte så mycket skillnad på dom två, har nästan inga egan bröst.
Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Låg profil är bredare och plattare medans mellanprofilen är smalare och lite putigare..
Gilla
Selina

Selina

Kvinna ·

kan man säga att någon av dom ger mest naturligt utseende? Vill att det ska se så naturligt ut som möjligt men ändå ha lite volym.
Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Sabajna skrev:
kan man säga att någon av dom ger mest naturligt utseende? Vill att det ska se så naturligt ut som möjligt men ändå ha lite volym.
Bortsett från mina komplikationer såg mina bröst väldigt naturliga ut,men jag har sett många mellan profil som gjort det med å andra sidan.Jag tyckte de fick för lite volym upptill mina lågprofil..
 
Gilla
Selina

Selina

Kvinna ·

Jag tänker på det oxå, om det inte blir tillräckligt med volym, vet du möjligtvis om 220cc finns i mellanprofil eller måste man upp i 250 cc för att välja den profilen?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem