
Milia
Kvinna ·
Citadellor - får man göra såhär med tortyren? (Edit: Ja det fick man!)
Min vita skyddstejp har trillat loss så nu börjar jag fatta vad folk pratar om när de klagar över tortyren som skaver. Aj aj!! Har compeed-plåster hemma, men i tjocklek är de ju ungefär som ett tunt tyg, så kan man inte lika gärna ha ett linne under såhär?? Då skaver det ingenstans men byglarna klämmer ändå åt så att brösten fortsätter att formas. Billigt är det också :-)
Vad tror ni? Syndar jag?
Sortera efter

Casiopeia
Kvinna ·

Milia
Kvinna ·
Jo.. det är bara det att jag får utslag av sån där brun tejp och ska man skavsårsplåstra alla områden där byglarna möter huden så blir man ju ruinerad! Det var därför jag försökte komma på en alternativ lösning...

Summer dress
Kvinna ·

Milia
Kvinna ·

Milia
Kvinna ·

Summer dress
Kvinna ·

Milia
Kvinna ·

MyDecition
Kvinna ·
cosmo och Johan använder sig av olika tekniker på "tortyren" har jag sett. Min bh är inte urklippt också har jag ett bröstband över brösten, bak nerom ryggen, supertajt! *hehe* . Funderade också på att ha linne så där, lite smart då bh:n och bröstbandet skaver när de sitter så fruktansvärt tajt :P

Summer dress
Kvinna ·

Summer dress
Kvinna ·

MyDecition
Kvinna ·

Milia
Kvinna ·
Jag har lite bulligt kvar upptill. Kanske tar det längre tid att få bort när man har hög profil? Men jag bröstbandar på så försvinner bulligheten förhoppningsvis så småningom.
Underkläder.. nej inte än. Har du?? Har min gamla ristestar-bh i 80 DD som faktiskt passar perfekt i kupan nu, så jag kommer nog försöka sy in den baktill. Väntar med att köpa nytt för jag vill inte riskera att de inte passar sen. Så tråkigt om man köper nåt snyggt och så kan man bara ha det i nån månad.. Enligt Change har jag precis nu 70F. F som i "fruktansvärt stort" 😲. Men de ser ju mer ut som D-kupor som tur är.

Anonym användare
Tyckte det såg super skönt ut.. Klart man kan göra så, varför inte :) Haha! ;)

GoldenHeart
Kvinna ·
Tycker också att det ser skönt ut. Värt att testa!

Summer dress
Kvinna ·
Jag har hunnit köpa 4 BH:ar redan.😇Men det var 75 % rabatt på BH-butikerna i stan så jag kunde inte låta bli. Eftersom att det innebar att jag fick 4 st för 600 kr när man normalt sett får betala 500 kr bara för 1 så kändes det helt ok. Jag har lagt upp bilder i mitt shoppinggalleri.
Den cerisa tycker jag är brutalt ful. hahaha. Men under kläder blir brösten supersnygga i den! Tanken är att ha den på jobbet för brösten rör sig inte en millimeter i den. Lite som en sport-BH med bygel typ. Passar utmärkt nu när jag ska tillbaka ut och köra godståg och hålla på med radioloksväxling och jobba sig svettig varje dag. Men jag är helt ärligt lite nervös inför alla lyft för jag känner mig mycket svagare efter operationen och det var ju liksom tungt nog redan innan och på gränsen till vad man orkar.
hahaha. F som i fruktansvärt stort. Den snor jag. Jag tror du kommer få ännu större. Med tanke på att jag har 70F och du har lagt in ännu större än mig. ;) 65G är dock bäst för mig men det är sjukt svårt att hitta BH i den storleken.😐
Ska börja jobba i Göteborg nu så jag ska nog försöka hinna in till stan nån dag på rasten och se om man hittar underkläder där. Kanske lite bättre utbud i Götet än i norrbotten. Bussförbindelserna till skandiahamnen är dock inte mycket att hurra för.
testa att tejpa mer istället. dubbla skavsårsplåster funkar också bra.