
Anonym användare
dag två, brännande känsla
Hej, nu är jag inne på dag två med mina bröst och jag har haft jäkligt ont. Nu börjar det kännas okej att bara ligga still, då känner jag inte smärtan alls nästan. Men så fort jag ska försöka sätta mig upp eller ska gå på toa så gör det så in i helvetes ont. Och nu upplever jag också att det bränner under vänstra bröstet så nu vågar jag inte resa mig ens. Jag har inte fått sett mina bröst än, utan fick bh:n och ett tryckförband på direkt. Jag är jätteorolig för att det ska vara en blödning eller något, hur vet man det då man inte kan se något?
Sortera efter

EeM
Kvinna ·

mayaa
Kvinna ·
Så hade jag också dom första dagarna. När man skulle resa sig upp så typ brändes/sved det. Det kommer snart gå över så du behöver nog inte vara orolig :)

lalle
Kvinna ·
rör dig lite mer jag gick som en zombie men vart tvingad att röra mig annars blir man stel och får ont :P
jag gick på toa, gick och drack vatten, följde med kompisen ut och rökte på balkongen (hon inte jag)
det blir bättre jag hade så ont den första veckan ville ta en kniv och hugga bort tuttarna :P

Nenne
Kvinna ·
Jag hade så jag med, när jag rörde mig så brände det till. Men efter några dagar så gick det över och det blev bättre för varje dag som gick med smärtan. Så det ska inte vara någon fara :)

Anonym användare
okej vad bra! tack för det, känns mycket bättre. Har legat i min säng hela tiden dom här dagarna nu, kanske dags att börja röra sig lite då :)

mayaa
Kvinna ·
ut och promenera lite varje dag,det gör jag. Bara bra så du inte ligger hemma och blir stel :)

EeM
Kvinna ·

Anonym användare
okej, det ska jag kanske försöka göra då.. tänkte på dethär med dusch också. Dom sa ju att man fick duscha efter 3 dagar. Och nu har det ju gått 3 dagar, opererades i måndags.. eller ska man hellre vänta en dag till? jag är ju så nyfiken då jag inte sett dom alls :P

mayaa
Kvinna ·
Jag duschade efter 3 dagar men vågade knappt duscha överkroppen. Men fick lov, luktar inte så gott efter 3 dagar utan dusch ;) du kan ju duscha snabbt och försöka att inte blöta dom allt för mkt om du känner dig osäker eller tycker det är obehagligt. Men det är ju inte farligt efter 3 dagar men förstår hur du känner. Tog 5 dagar innan jag duschade håret.

Anonym användare
asså okej.. tror jag väntar med duschen tills imorgon för att vara på den säkra sidan :)