Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

boobi

boobi

Kvinna ·

DB- erfarenheter Hjälp!!

Bröstförstoring
Hej igen allihoppa :)
Nu har jag varit på konsultation på KKAB då jag vill utföra en 2:a bröstförstoring och denna gången blir det Ivan letterfors.
På konsultationen såg hon att jag hade en svag DB på brösten men detta syns inte alls jätte mycket då jag själv inte hade märkt det innan men när hon sa det så såg jag det, innan trodde jag att det kanske inte hade fallit på plats till 100 % bara:S.. Det är mer som en skugga och det kan ju vara så att jag inte alls har så mycket egen vävnad och därför syns den inte så markant.
Min fråga är kommer detta bli bättre om man lägger in en större implantat? Har någon haft detta problem och kan dela med sig av sin egen erfarenhet?
Sköterskan sa att ibland blir det bättre och ibland inte och hon tyckte att det var så lite att man kunde leva med det, men jag vill ju inte ha det ändå :( .. Sen sa hon också att det finns ett annat allternativ att kirurgen klipper i ens  egna körtel eller nåt med muskeln vet inte exakt vad hon menade men så att den faller lite längre ner och det kan göra det bättre i vissa fall..
Framför är inget allternativ för mig då jag har väldigt lite egen vävnad och har inte jätte mycket fett på kroppen.. 
Snälla hjälp, är det någon som har haft det så och det har blivit bättre efter op? Kom med erfarenheter ni har haft är ni jätte gulliga <3 
kram
7

Sortera efter

nami

nami

Kvinna ·

Mitt blev bättre med större fastare implantat, tror han skar lite i musklen också. Men mycket bättre och jag ser ingen dB nu :)
Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Det är precis som sjuksköterskan sa till dig. Ibland blir det bättre, ibland inte. Det är svårt att korrigera db med bakom muskeln och beror mkt på hur just din kropp reagerar. Du kan ju hoppas på en förbättring men räkna inte med att du kommer bli av med den helt.
Gilla
boobi

boobi

Kvinna ·

Grejjen är ju det att min inte syns så mycket alls om man kollar på mina bröst från lagom avstånd ser man ingenting alls förrens man kommer väldigt nära så syns det som en liten skugga.. men jag hoppas det är som nami säger =) även om man kan leva med de här lilla så vill man ju ändå att allt ska bli perfekt när man väl betalar så mycket pengar.. 
Glömde nämna att jag även har fått rippling på sidorna av brösten som syns beroende på hur jag sträcker mig eller står hur är det med ripplingar då ? kan man få dem att försvinna? .. det enda sköterskan visste att man kan få rippling när man går ner vilket jag har gjort, gick ner 5 kg på 1 år och jag var aldrig överviktig utan från 55 kg till 50 och jag känner att det inte borde göra så jätte stor skillnad egentligen då jag var runt 50 när jag la in dem :/
Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Tyvärr är det inte samma sak att köpa bröst som att köpa en ny bil - man kan inte kräva perfektion. Allas kroppar är olika och en del har tur och får de till synes perfekta brösten och andra inte. Man kan aldrig garantera ett visst resultat utan bara försöka att uppnå förbättring. Tänk inte hur "operfekta" dina bröst är nu utan hur mkt bättre de är jämfört med innan. Och va glad att du har klarat dig ifrån de riktigt jobbiga komplikationerna. Den rippling du beskriver är mkt vanlig och precis som db svår att åtgärda, speciellt om du ska gå upp i storlek. Det som gäller generellt är ju större implantat och mindre täckning (egen vävnad och underhudsfett) desto större risk för rippling. Utöver det kan man välja släta och maxfyllda implantat för att förbättra sina chanser men återigen - d finns inga garantier. 👎
Gilla
boobi

boobi

Kvinna ·

Sjlvklart det vet jag , det är inte så att mina bröst är fula dem är jätte snygga idag med.. som sagt syns knappt DB på mina bröst jag hade inte ens märkt det själv förrens när hon undersökte mig noggrant :).. Ripplingen har kmt nyligen när jag gått ner 2 kg så bara o gå upp de i värsta fall.. Sen så fick jag reda på igår att jag har det mjukaste implantatet på marknaden (Perthese) efter att ha läst och kollat runt med andra så har de flesta som haft perthese fått lite rippling :S men blivit bra när dem bytt till menthor coh 2 och det är det jag ska byta till nu så får bara hoppas =) .. Sen är jag personligen mest onöjd med storleken jag har idag än formen men det är något jag valde själv och inte kirurgens fel.
Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Jag har gjort just det byte och min rippling blev mkt värre! Ska du byta märke och vill minska din rippling rekommenderar jag släta implantat. Vill du ha fasta dessutom är allergan soft touch ditt enda alternativ. Men jag har rippling med dem med men mentor coh 2 var ännu värre.
Gilla
boobi

boobi

Kvinna ·

okej ... somsagt ska jag kolla upp det med kirurgen när jag träffar honom i september o se vad han säger också.. Antar att det är olika då jag hört att vissa har blivit bättre.. men tack för tipsen kan ju dubbelkolla släta med kirurgen med :) .. 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem