
nami
Kvinna ·
16 maj, 2012
db på båda brösten nu
BröstförstoringDå har det gått sex månader sedan min bröst förstoring. I början var jag väldigt nöjd då dem var fasta och fina och ännu inte lagt sig men idag vet jag inte vad jag skall säga. Mitt ena bröst som jag har haft DB på från början, har blivit ännu värre! Vecket blir bara mer och mer tydligt och övergången är stor. Nu har jag även börjat skymta DB på mitt högra bröst och ja, vad skall man säga. Man blir sjukt ledsen!
Tanken var att lösa db.n på mitt vänstra bröst med fetttransplationer men nu vet jag inte längre när det gäller båda brösten. Vill inte om tre år få tillbaka dem och få betala för att få det fixat. Tänker på framflytt men vet inte alls då jag känner att brösten redan hänger, och vill inte att dem skall hänga ännu mer.
väldigt lost och att min läkare inte svarar på mina mejl gör mig nervös och allt blir så ovist.
Bild 1, ett halvår senare, mycket hängigare och db på båda brösten, samma med bild 2.
Bild 3, två månader efter op, mycket nöjd då var dem båda fastare, finare och större!
Sortera efter
Jojjoo
Kvinna ·
16 maj, 2012
Sjörövare
Kvinna ·
16 maj, 2012
Shit vad tråkigt...
Säger som jojjoo, hade du någon egen vävnad sen innan?
Och ja.. en framförplacering vore kanske inte fel i ditt fall...
nami
Kvinna ·
16 maj, 2012
Jag hade lite, men inte så mycket. hade väl en väldigt liten B kupa, dem var inte sååå jätte fasta men inte iheller några direkt hängiga bröst. Jag har delvis bakom idag!!
e-licious
Kvinna ·
16 maj, 2012
kanske räcker med ett bröstlyft bara ? har hört att i vissa fall om man har egen vävnad innan Op, och man gör lyft+inlägg så minskar risken för db..
Rosenknopp
Kvinna ·
16 maj, 2012
Mina var likadana! En liten B-kupa inte hängiga alls men inte heller superfasta. Tror dock att mina bröstveck var ganska så markanta samt att jag bara att en liten underpol men ingen över.
Hoppas det löser sig oavsett vilket beslut du kommer fatta angåend korrigering!
kram
nami
Kvinna ·
16 maj, 2012
Ja bröstlyft har min läkare sagt men jag vill faktiskt inte ha såna ärr på brösten nu i min låga ålder. Väntar hellre med de tills efter jag fått barn och ammat.
rosenknopp; japp exakt samma som dig, liten underpol, inget över iheller. får hoppas de löser sig för oss båda! Känns oehört hopplöst nu bara :P
SFH
Kvinna ·
16 maj, 2012
Ledsen för din skull =(
När ni pratar om liten underpol, gjorde inte kirurgen underpolen större då på operationen? Det gjorde min...
e-licious
Kvinna ·
17 maj, 2012
Men ärren bleks ju med tiden.... visst det är inte kul att ha såna ärr, men är det inte värt det för att slippa DB?
Rosenknopp
Kvinna ·
17 maj, 2012
Jo det är just det att underpolen görs större och det är väl troligen det som gör att övergången från det gamla bröstvecket som inte vill ge med sig som ger just DB. Det blir liksom som "två underpoler" inte så klädsamt.
twinky
Kvinna ·
17 maj, 2012
Jag tror absolut på framflytt i ditt fall eftersom db:n är såpass markerad. Brösten behöver inte alls bli mer hängiga men du slipper de hemska vecken. Kolla med Jordan, Sandrah och Tapioeira här på forumet. Har har blivit kvitt sin DB genom framflytt och ingen har fått mer häng - även flera år senare.
nami
Kvinna ·
18 maj, 2012
SFH; ingen anning, men det antar jag eftersom de blivit dubbel veck.
E - licious Jag vet inte, jag tycker bara inte att ärren är snygga och många har fortfarande jätte fula är, jag har inte ens fyllt 22 så jag vill faktiskt inte ha det på mina bröst än, även pga jag inte ens behöver lyft egentligen. då provar jag hellre andra lösningar!
Twinky; skall gå in och kika! Tror faktiskt jag skall stå på mig med framflytt nu. innan var de ju tal om fettransplation men jag vet inte om de är så hållbart nu när jag även fått db på båda brösten. Tack för infon :)
Opticruise
Kvinna ·
18 maj, 2012
SFH; ingen anning, men det antar jag eftersom de blivit dubbel veck.
E - licious Jag vet inte, jag tycker bara inte att ärren är snygga och många har fortfarande jätte fula är, jag har inte ens fyllt 22 så jag vill faktiskt inte ha det på mina bröst än, även pga jag inte ens behöver lyft egentligen. då provar jag hellre andra lösningar!
Twinky; skall gå in och kika! Tror faktiskt jag skall stå på mig med framflytt nu. innan var de ju tal om fettransplation men jag vet inte om de är så hållbart nu när jag även fått db på båda brösten. Tack för infon :)
Hallontossing
Kvinna ·
18 maj, 2012
Tycker den här branschen ibland förtjänar sitt rykte- en skit bransch. Hur kan man operera på folk och sen inte svara på mail, antar att du ringt oxå?! Respektlöst, förstår att du känner dig rejält nedslagen i skorna. Jag tycker som andra rekomenderat, att du bör överväga en framförplaceringen och med ett implantat som fyller ut så mycket som möjligt. Detta med hänget och framförplacering har jag personligen avfärdat, men jag förstår din oro.
Har du och Tuve något avtal om vad som korrigeras och hur?!
Stå på dig, vi är många som känner med dig.
Kram
via_dolorosa
Kvinna ·
18 maj, 2012
Jag tror också på att en framflytt skulle åtgärda ditt prolem, nu vet jag inte vilken projektion du har men en HP eller en UHP brukar vara att föredra för att fylla ditt egna bröst samtidigt som det pressar ut din egna vävnad runt implantatet för att slippa DB:n. Ståpå dig ock jag hoppas du får ditt problem åtgärdat på bästa vis. *kram*
Vickan
Kvinna ·
18 maj, 2012
👎 Lider med dig! Tycker det är så tråkigt med alla dessa komplikationer!!!
Hoppas det löser sig på ett bra sätt till slut.
All styrka till dig!
Stor kram
e-licious
Kvinna ·
20 maj, 2012
gör en framförflytt isåfall :) blir nog bättre då plus du slipper ärren som kommer vid lyft !
nami
Kvinna ·
21 maj, 2012
Nej jag har inte ringt ännu, men nu har det gått lite mer än en vecka så tänkte ringa idag! kan förstå att dem har mycket att göra men ja. Jag skall försöka få en framflytt nu! Jag och Tuve hade kommit överrens om en fett transplation då det endast var db på ena bröstet, men just nu känns det inte som en långsiktig lösning när jag även fått db på andra bröstet så jag vill hellre göra en framflytt!
tack så jätte mycket! det värmer :) jobbigt att behöva snacka med kompisar som inte har någon som helst anning om vad man snackar så skönt med stöd! kram
nami
Kvinna ·
21 maj, 2012
twinky
Kvinna ·
21 maj, 2012
Kanske en klen tröst men jag har fått DB med hög profil och ultra hög profil. Jag tror inte att en högre profil är lösningen om muskeln är problemet.
Anonym användare
21 maj, 2012
jag hade db på ena bröstet då förra kirurgen hade gjort för stor underpol, så den nya kirurgen löste det genom att sy upp bröstvecket, och nu är det fula vecket helt borta! detta var dock tillsammans med minilyft, om det går utan det vet jag inte, de måste ju gå in någostans att sy ifrån. men ett minilyft ger ju "bara" ärr runt vårtgården och inget lodrätt. personligen har jag hellre det än db. kunde inte ha något direkt urringat eller de flesta biniki för då syntes vecket.
gud vad trist:( hade du någon egen vävnad innan? vad har du för placering?