Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Skytten profilbild

Skytten

Kvinna ·

24 mar, 2020

Demi eller Mini

Bröstförstoring

Nu är det en vecka kvar till operation och jag har fortfarande inte bestämt vilken storlek jag ska ha. Hur valde ni? Tog ni det första som kirurgen rekommenderade utifrån era önskemål eller gjorde ni egna justeringar och uträkningar för att komma fram till önskat resultat? Har blivit erbjuden en demi profil, men vill inte ha för "utåtstående" bröst så funderar på att välja mina även fast min kirurg säger demi.

9

Sortera efter

Lilla Elle

Kvinna ·

24 mar, 2020

Hej! Jag ska opereras på torsdag och velar också mellan demi o mini. Blev rekommenderad demi och vi diskuterade aldrig mini, men jag känner precis som du, att jag inte vill ha för utstående bröst. Är ute efter en nätt byst så det lutar åt mini men ska bestämma mig på operationsdagen. Är mer rädd att välja för stora än för små, då jag gillar känslan av att vara nätt :)
Gilla

Dafne92

Kvinna ·

24 mar, 2020

Hej tjejer! Jag opererades för snart fem veckor sen och velade precis som ni mellan Demi och mini. Vet att även Ellas gjorde det. Är personligen så glad att jag tog Demi. Tycker knappt att dom sticker ut mycket alls utan känns ganska diskreta om jag ska vara ärlig (från sidan). Var jätterädd för att få för stora bröst innan op och trodde aldrig att jag skulle vara en av dom som tänkt ”jag kunde gått större”, och även om jag är 100% nöjd så hade jag inte gråtit eller blivit missnöjd om de var lite större. Det är nog något man får känna själv. Mini blir väldigt diskret och sticker knappt ut från sidan, Demi är otroligt naturligt och jag tycker inte att dom alls är så putiga utåt. Kolla gärna bilderna här på pof och jämför :) men enligt min egen uppfattning så sticker Demi ut mycket mindre än vad jag trodde.
Gilla

Emsjo

Kvinna ·

26 mar, 2020

Jag personligen tycker demi är väldigt fin och naturlig! Tänk på att kroppen gömmer lite av implantatet också :)
Gilla

Lilla Elle

Kvinna ·

02 apr, 2020

Opererades i morse (operationen blev framflyttad en vecka) och det blev miniprofil men med en större radie efter Patriks rekommendation. Än så länge känns storleken jättebra men såklart svårt att veta när brösten är svullna och implantaten sitter så högt upp :)
Gilla

Skytten

Kvinna ·

06 apr, 2020

Jag gjorde min operation i torsdags och jag valde också ett mini. Så himla nöjd! Storleken kommer bli precis så som jag vill ha den. Inte för mycket rakt ut :D Är såklart svullen och dom sitter högt nu, men det kommer bli så himla fint!
Gilla

Lilla Elle

Kvinna ·

07 apr, 2020

Härligt att du känner dig nöjd! Va roligt, jag gjorde mina i torsdags med på NK :) Hur mår du? Jag är fortfarande öm, men har slutat med morfinet iaf. Är också nöjd med valet av profil, storleken känns väldigt proportionerlig till min kropp :) Nu är jag bara otålig på att dom ska mjukna och sjunka ner! Har lagt upp bilder på hur dom såg ut dagen efter operationen. Där ser man verkligen hur svullna o högt upp dom sitter men tror det kommer bli jättebra.
Gilla

Skytten

Kvinna ·

08 apr, 2020

Va kul! :) Jag måste ändå säga att jag mår bra. Har slutat med det morfinet jag skulle ta vid behov,bortsett från att jag tar en på nätterna om jag vaknar. Jag är om och det spänner ganska mycket. Att få duscha va det skönaste jag gjort på länge! min hud kliade jättemycket då den va torr och av spänd bh :D Upplever också att mina sitter ganska högt upp, men hoppas dom sjunker snart. Har ju bröstbandet på men tar av det lite då och då för att slippa känna trycket och skavet. Har du också bröstband? Ska försöka ta bilder under morgondagen och lägga upp så kan du se hur mina ser ut :)
Gilla

Lilla Elle

Kvinna ·

09 apr, 2020

Ja samma här, öm och känner ett tryck över bröstet, men helt ok. Värst på morgonen när man vaknar och ska ta sig upp ur sängen :p Slutade helt med smärtstillande idag (har kört Alvedon dom senaste 3 dagarna), men kanske behöver ta något till natten.. Har inte behövt bröstband, men får se vad dom säger på ”återbesöket” (sker digitalt då jag ska maila in bilder pga att dom vill minska besöken pga Corona).
Gilla

Hannaan

Kvinna ·

23 maj, 2020

Dafne92 skrev:

Hej tjejer!
Jag opererades för snart fem veckor sen och velade precis som ni mellan Demi och mini. Vet att även Ellas gjorde det.
Är personligen så glad att jag tog Demi. Tycker knappt att dom sticker ut mycket alls utan känns ganska diskreta om jag ska vara ärlig (från sidan). Var jätterädd för att få för stora bröst innan op och trodde aldrig att jag skulle vara en av dom som tänkt ”jag kunde gått större”, och även om jag är 100% nöjd så hade jag inte gråtit eller blivit missnöjd om de var lite större.
Det är nog något man får känna själv. Mini blir väldigt diskret och sticker knappt ut från sidan, Demi är otroligt naturligt och jag tycker inte att dom alls är så putiga utåt.

Kolla gärna bilderna här på pof och jämför :) men enligt min egen uppfattning så sticker Demi ut mycket mindre än vad jag trodde.

Dafne92, ser att du gick på konsultation hos både Patrik och Mattias, fick du liknande rekommendationer från dem? Vad fick dig att välja Mattias? Ser att du och är rätt lång och smal, är du ”benig” vid bröstkorgen eller hade du bröst innan? Tycker du om hur ditt resultat? Jag är rädd att det ska se fejk ut...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem