
pre-tty
Kvinna ·
23 mar, 2012
Den skönaste bygel-bh:n?
Jag är en sådan person som starkt ogillar osköna kläder, där ibland bhar. Har svårt för bygelbhar och hittar nästan aldrig någon skön. Detta har lett till att jag nu oftast använder mjuk-bhar, vilket jag förmodligen inte kommer att kunna ha efter min nästa op på 600-650 cc.
Innan jag opade mig hade jag flera favorit bh:ar av samma sort, köpta från ellos för 99,- styck. Har aldrig använt en så skön bh, med byglar! Till frågan så undrar jag helt enkelt om ni har någon sån favoritbh som är så galet skön att ni köpt flera stycken, och som trots byglar är skön att bära.
Är så sjukt kräsen och känner efter om saker är oskönt, spets och sådant funkar oftast inte.
Tacksam för svar bruuudar 👍
Sortera efter

Nilsson87
Kvinna ·
25 mar, 2012

pre-tty
Kvinna ·
25 mar, 2012
Tack för svaret, ska absolut kolla in deras bhar :)

pre-tty
Kvinna ·
02 apr, 2012
Kom igen nu brudar, alla har en favorit-bh!

Anonym användare
02 apr, 2012
Här kommer mitt tips på BH som ger ett jättebra stöd och i början efter operation bidrar till den fina formen. det är den BH som går under namnet "tortyren" från Citadellkliniken. Men lustigt nog blir den en favorit längre fram och i rätt storlek för fler av oss från Citadellkliniken just för den perfekta formen samt att det är mjuka kupor.
http://www.abecita.se/produkter/the-new-classic/underklader/bh/serie/iris

Jhalie
Kvinna ·
02 apr, 2012

pre-tty
Kvinna ·
03 apr, 2012
Smile2u: Kanske blir att klicka hem en sådan efter op då! Gillar abecitas bhar och underkläder. :)
Jhalie: Jag är likadan, jobbigt när man varken kan se storlek eller tvättråd på vissa plagg. 💋 Har också en "fest-bh" som jag bara använder vid speciella tillfällen. Stör mig oftast hela kvällen på hur otroligt oskön den är.
Om man måste ha bh på sig beror på vart du opererat dig, och vad din kirurg säger. På Citadell t.ex kör dom ju med BYGEL-bh för att skapa en fin form på brösten. På många ställen får du en mjuk sport-bh/top som ger lite stöd och är skön att bära efter open. Men på vissa ställen är inte ens det ett krav, jag har läst om de som endast burit två tighta linnen, för att undvika att bröstvårtor syns osv.
Jag opades på kosmetisk kirurgi, och efteråt fick jag en enkel supertunn comfort-bh som bara ger lite stöd, är skön att bära och att sova i. Denna "bh" är köpt från apoteket så jag köpte enkelt några till. Sover fortfarande i denna för att den är skön, och jag ogillar att busarna är lösa. Men hör helt enkelt med din klinik! :)

Jhalie
Kvinna ·
03 apr, 2012

pre-tty
Kvinna ·
03 apr, 2012
Haha jaha, så drog jag till med det svaret i onödan... Nåja! Klart att det går att vara utan då också, så länge det känns bekvämt utan stöd osv. Annars finns det ju sköna sport-bhar och mjukbhar som man knappt känner att man har på sig.

Jhalie
Kvinna ·
03 apr, 2012
Jag tycker om märket Freya, dom sitter bra på mig. Men självklart är det viktigaste att man använder rätt bh-storlek, att underbandet sitter stadigt. Sen att axelbanden och underbandet inte är för smala, utan lite bredare.