Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Bellie85

Bellie85

Kvinna ·

Deppig efter operation

Bröstförstoring

Opererades för fyra dagar sen, har gått lite som på moln, dels för att jag är så lycklig över mina bröst, o dels för att det gjorde mycket mindre ont än vad jag trodde. Har varje dag fram tills nu inte alls varit så begränsad som jag trodde jag skulle vara. Har kunnat klä mig, duschat o fixat lite lagom. Promenerat, tvättat m.m Klart det spänner och ömmar och jag är stel i hela kroppen, men inte alls som jag trodde som sagt. Nu till lilla klaget. Känner mig tjock, klumpig, lättirriterad, rastlös, obekväm, och allt man kan tänka sig, som innan mens fast instängd och värk överallt. Trodde inte att mitt första inlägg här skulle bli ett klaginlägg men det blev inte bättre än såhär till att börja med. Min pojkvän tyckte jag skulle skriva om min operation och tiden precis efter, eftersom vi båda förberett oss på att det skulle bli jättejobbigt, men den kommer senare. Nu vill jag bara skriva av mig och hoppas fler känt likadant?

8

Sortera efter

Kajj

Kajj

Kvinna ·

Heeeeelllt normalt!!! Mina är snart 4 v och det va såååå jobbigt. Mådde skit!! Men det går över jag lovar. Mår så himla bra idag. Känner mig själv igen.
Gilla
Bellie85

Bellie85

Kvinna ·

Åh, tack för ditt svar!! Är väl lite ivrig o vill må som innan på en gång. Va härligt att du mår så bra nu, nu känns det mycket bättre!
Gilla
Aimanda

Aimanda

Kvinna ·

Jag blev lika. Inte superdeppig men helt klart nedstämd och lite off. Tror det dels är pga att kroppen går igenom en operation, du är sövd och kroppen ställer in sig i lite krisläge. Sen är man ändå ganska stilla och vilar mer än vanligt, då blir man ofta lite nedstämd. Medicinrna gör dig svullen och trött, jag vägde 4kg mer än jag brukar (då ändå borträknat 1kg implantat!). Men det vänder! Vet inte exakt när, går väl sakta men säkert framåt skulle jag säga. Nu efter 12 veckor känns iallafall allt som förut och har känts bra ett tag nu så. Bra att du skriver av dig!
Gilla
Bellie85

Bellie85

Kvinna ·

Svullen var ordet! Lättare nu när man vet att det hör till, äter visserligen bara Alvedon, blir man svullen av det me?
Gilla
Aimanda

Aimanda

Kvinna ·

Åt också det enbart. Men tror det är själva operationen och medicinerna då. Hela kroppen var i typ obalans ett par veckor, haha. Men det ordnade sig. Ska göra en korrigering senare i vår, men är inte alls orolig över nedstämdhet och svullenheten nu för jag vet att det går över rätt snabbt ändå. Men det var jobbigt när man var mitt i det utan att veta om det skulle gå över eller om det bara var att acceptera;)
Gilla
Bellie85

Bellie85

Kvinna ·

Tack för lugnande ord!
Gilla
Asta26

Asta26

Kvinna ·

Jag har oroat mig lite för att jag ska bli deppig efter op. Skönt att höra att det går över och är normalt om det skulle hända. Också jättebra att veta att man blir svullen i kroppen efteråt. Tack för att ni delar med er!:-)
Gilla
Lellis

Lellis

Kvinna ·

Var också såå nere några dagar.. Bara grät och ifrågasatte mig själv vad i h vete jag hade gjort med min kropp! Jag hade så ont i bröstkorgen, och den berömda elefanten hade störtlandat på bröstet. Svullen i kroppen var bara förnamn, magen såg ut som när jag var gravid i 7 månaden!! Man känner sig inte så vacker direkt! Men nu, sakta men säkert börjar svullnaden gå ner och jag känner mig mer rörlig. Snart kanske man kan känna att man njuter lite ist. Kämpa på alla ni! Man får försöka att tänka positivt.. och i sommar då jäklar! Då tror jag att vi är rätt nöjda allihop! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem