
8Years
Kvinna ·
Descutan innan operation?
Bokade tid för operation häromdagen och passade då på att fråga om jag behövde tvätta mig med något bakteriehämmande som Descutan och sköterskan sa att jag inte behöver det. Blev ganska förvånad eftersom man vill ju minska risken för infektioner så mycket som möjligt, men ändå blev jag inte ens tipsad om att använda nåt. Verkar som att alla andra kliniker rekommenderar att man ska tvätta sig med Descutan på operationsdagen? Vad tror ni, borde jag använda det ändå eller ska jag lita på kliniken?
Sortera efter

8Years
Kvinna ·
Puffar
Gilla

Frosja
Kvinna ·
Vilken klinik valde du? Jag skulle ringa igen till kliniken och fråga sköterskan, eller mejla direkt kirurgen.
Gilla

Annafrisk
Kvinna ·
Jag skulle använda tvålen för säkerhetsskull, minimera risken för bakterier som finns på kroppen :)
Gilla

gräddtårtan
Kvinna ·
Gäller det en stor eller liten operation? Vanligast är ju att man ska tvätta sig med detta, och det skadar ju inte att göra det. Jag skulle nog också använda det för säkerhets skull, när det som sagt inte skadar. (Men få det inte i ögonen bara, det svider som elden! )
Gilla

8Years
Kvinna ·
Opererades för några veckor sedan utan att duscha med descutan och fick ingen infektion och allt gick bra, trots att jag genomgick en öppen näsplastik!
Gilla

Stasia
Kvinna ·
Vart opererade du dig? Är du nöjd?
Gilla

Lillahallonet
Kvinna ·
Så konstigt! Inför in näsop på AK var de SUPERTYDLIGA med hur viktigt det var att inte bara tvätta sig i den där tvålen 2ggr utan även att tvätta håret i den en gång. Känns lite fishy med en klinik som inte rekommenderar det.... tur att op gick bra iaf! :)
Gilla

Koks
Kvinna ·
Konstigt.. är det brösten du ska operera? När jag opererades var de också tydliga med att man ska duscha med descutsn morgon och kväll
Gilla

gräddtårtan
Kvinna ·
Fick du antibiotika efter operationen?
Gilla

8Years
Kvinna ·
gräddtårtan skrev:
Fick du antibiotika efter operationen?
Gilla