Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
EmmaSaga profilbild

EmmaSaga

Kvinna ·

05 feb, 2013

Detta är en varning till er som vill operera er hos Opitz!

Bröstförstoring

Uppdatering!! Läs mitt nya inlägg på sista sidan av kommentarerna. Sid. 20 /Emma

Detta är en varning till alla er tjejer som har funderat på att gå till opitz!!!!

Jag köpte dealen han hade på Lets deal för 15.000kr

När jag skrev min op berättelse här på forumet var jag nöjd, det var bara några dagar efter operationen.

NU: total katastrof.

Text som jag skrivit 6 månader efter första operationstillfället 21/5-2012:

Jag ångrar att jag gjorde det hos honom nu i efterhand då resultatet är absolut inte som jag förväntat mig. Första veckan var det fint när det var extremt svullet och högt (vilket jag var ute efter hela tiden). Jag ville ha stora runda bröst som ej ser naturliga ut, då jag gillar silikonlooken. Detta sa jag till kirurgen.

Jag hade C-D kupa före, men då jag gått ner 33 kg i vikt så var dem hängiga och tomma. Bröstvårtan ska sitta på 20cm från halsgropen och mina satt på 28. SÅ 8 cm HÄNG. Det fattar vem som helst att jag behöver ett LYFT. Vi bestämde ankar lyft + 700cc framför muskeln.(han sa att det ger finast resultat och jag litade på vad han sa då jag var okunnig). Jag ville minska vårtgården också, vilket skulle göras vid lyft.

På op dagen så stod det på papperna 600 cc, jag tyckte det var märkligt då vi bestämt något annat så det tog lite tid för dem fixa detta. 5 min innan op sa han: Vi gör bara förstoringen idag. Så ser vi om lyft behövs i efterhand. Okej tänkte jag. Kirurgen ska veta bäst, men jag behövde verkligen lyft. + mina bröst var lite olika stora från början. och ändå la han in 700 i varje. DVS ena är större fortfarande. Jag ville göra allt på en gång för att slippa vara sjukskriven 2 ggr. Han sa även att han ville lägga snittet i vårtgårdskanten för att ärret ska synas så lite som möjligt. (jag ville lägga de under bröstet, men det gjorde han ej)

Väl inne på op. Så trodde jag att jag skulle ha lugnande medicin och att ingreppet skulle göras i lokalbedövning då detta stod i dealen. Helst plötsligt skulle jag sövas. De sa att de alltid använder narkos.

Jag fick väldigt dålig information angående operationen om hur han kommer att utföra den etc.

När jag vaknade så spydde jag 8 ggr. Tåler nog ej narkos. Kände mig tvingad att gå därifrån snabbt, fast jag mådde skit, då man skulle gå hem samma dag. Okej detta är ej deras fel för jag visste ju att de ej hade övernattning.

Efter 1 vecka tog jag stygnen, min kompis var med mig. När han tog av tejpen så såg min kompis var snittet låg, ärret är ca 1 cm under vårtgårdskanten! + ser olika ut på bägge sidor.. Den ena sidan är fin. Men högra sidan är KATASTROF! Jag vill gråta varje gång jag tar av tejpen. Han har sytt sjukt dåligt, huden är helt bucklig och ojämn. Det ser förjävligt ut rent ut sagt. Han tyckte det såg fint ut. FINT? BLIND kanske?

Han sa även att det inte alls låg under vårtgården, utan i kanten.

2 veckor senare så fick jag infektion i bröstvårtan. Tryckte jag på den så kom det ut var, och det gjorde de cirka 1 vecka. Ibland kommer de fortfarande lite .. antar detta har med op att göra. Jag ringde honom och han sa att det kunde va en tråd som hade åkt in å irriterar.

Så summan av kardemumman nu 6 månader efter op. Nu har jag stl 70i. Dom ser ut som förut: hängiga men fyllda. absolut ej den form jag ville ha. Jag ville göra LYFT och under muskeln. Huden orkar ej bära upp implantatet. Måste lägga under som stöd- Ska dit nästa vecka (november) och visa ärret och fråga hur FAN dem ser ut egentligen.

Ojämna och hängiga.

Med facit i hand så hade jag hellre haft mina platta bröst. För just nu mår jag ej bra över dessa!

Jag bokade tid i november för att prata om mitt resultat och om ev korrigering, flytta implantatet under muskeln.

Jag har pratat med andra tjejer i forumet som också gjorde där och är väldigt missnöjda.

Finns säkert de som är nöjda också! Man får helt enkelt döma själv..

Han är väldigt nonchalant och oproffisionell. Tycker inte han lyssnat på mina önskemål. Då jag sa dom hänger som FAN nu efteråt värre än innan: fick till svar ”men du har valt storleken själv”. Har jag orimliga önskemål som patient så får han väl tillrätta visa mig. Det är HAN som är kirurg.

 

Konsultation i November:

Min kompis följde med mig denna gången också, tur då hon har erfarenhet av bröstoperationer.

Jag visade mina bröst och han sa direkt att du behöver nog lägga de under muskeln för att få bra resultat.

Detta skulle kosta mig 5000:- extra.

Så hans plan: flytta implantatet sen efter några månader göra en tredje op med ett lyft.

Jag vet inte vad jag tänkte, jag tänkte inte alls, naiv som jag var. Jag bokade in den där jävla operationen och hoppades på att jag skulle få fasta finare bröst än vad de är nu.

För de kunde väl inte bli sämre än vad det redan var?

 

Operation nr 2, 30 januari 2013:

Inne i rummet visade jag mina nuvarande bröst, jag frågade om han ser var de gamla snittet ligger. Han svarade 1 cm under vårtgården.

Så sa han inte för 6 månader sen. Då svarade han att det visst låg i kanten. Han ändrar sig väldigt mycket.

Jag bad honom denna gång att lägga snittet rakt under bröstet då jag inte vill ha fler snitt mitt på bröstet. När jag fick se mina bröst någon dag efter op så ser jag att han har lagt snittet rakt upp, (som det ser ut när man gör ankarlyft).

När jag såg mina bröst grät jag. Båda två upptryckta under nyckelbenet. Sjuk form som inte går att beskriva. Mitt egna bröst hängde ner till i en lös påse. Han sa vi ska vänta tills implantatet lagt sig rätt och åkt ner 1 dm. Jag visste inte om jag skulle skratta eller gråta. Jag grät.

Utdrag från ett mejl jag skrev till en annan på forumet:

Jag är naiv och hatar mig själv. Jag känner inte ens dig, men tror du kan förstå mig då vi går igenom samma.

Jag lyssnade inte på dig angående ditt råd att ej gå till Dr. Opitz igen.

Jag lät han i onsdags flytta mina implantat (vad jag trodde var under bröstmuskeln)...

Sjukt missbildade bröst, implantatet ligger numera uppe under nyckelbenet och ut i armhålan. OBS DET ENA! Det andra trillade ner när jag stod upp i fredags. 2 dagar efter op! DET TRILLADE NER: så nu har jag ett som hänger och är sjukt stort! Jag trodde att implantatet spruckit. Det andra ligger kvar under nyckelbenet helt platt! Jag ser missbildad ut!

Jag ringde till Opitz i panik, så bad mig komma till kliniken om 5 timmar.

När jag kom dit så var jag helt förstörd. Han sa bara iskallt sluta böla, detta är ej akut, implantatet har TRILLAT ner BARA: jag är fullbokad, kan rätta till det om 1 månad då jag har tid.

1 månad!!!! Ska jag gå med ett bröst i en månad??? För detta betalade jag 5000kr extra. Jag vill aldrig att han ska röra mig eller någon annan stackare igen!

Han sa även att de har råkat trilla ner igen i sin gamla ficka framför bröstmuskeln och att vi får trycka ner det andra också.

”Det var du själv som ville vi skulle lägga dina stora implantat under muskeln”

JAG? JA: men han rådde även mig till detta!

Det är precis som han tycker det är mitt egna fel att de trillat ner, då jag själv fick välja storlek och placering.

JAG HATAR HONOM. Han skickade bara hem mig och sa ha stora kläder på dig som döljer detta.

Nu har det gått 6 dagar och jag är så jävla arg och ledsen!

Min kompis mamma jobbar på citadellkliniken och jag skickade bilder till henne som hon visade kirurgerna där. Jag fick en chock! Dom har ALDRIG sett värre. Dom sa det är AKUT och att implantaten måste ut NU, att jag ska anmäla honom och han har sjukt dåligt rykte i den branschen. Han fick en stroke för 5 år sen. Han har inga kunder om han inte säljer billiga operationer på Let’s deal eller Groupon. Alla han rör vid blir misslyckade. Kirurgen på citadellet sa även att mitt ena implantat ligger ej under muskeln. För det kan orimligt trilla ner, eller ligga så sjukt högt upp som det gör. Han har alltså tryckt upp det på något annat ställe och detta är oroväckande!

Jag kommer att gå dit på torsdag och ta mina stygn sen hoppas jag att jag aldrig mer behöver se honom igen.

Hur fan kan han se sig själv i spegeln?

Snälla tjejer. GÅ INTE TILL HONOM!

Spara hellre ihop pengar och gå till en annan klinik som kan sin sak.

Var inte naiv som mig som tyckte det lät bra med billiga bröst.

Nu väntar jag på en akut tid hos Citadellkliniken för att ta ut mina implantat.

Jag vet inte hur mycket som är skadat inuti mig. Hur han gjort med muskeln, men ju fler dagar som går desto mer töjs det ut och skadas.

Han ska inte få komma undan med detta. Känner mig så liten, tom, mållös. Jag vet inte hur jag ska gå till väga. Kommer kontakta hans försäkringsbolag. Känns hopplöst. Önskar bara att han aldrig mer får operera någon som får samma helvete som mig!

Kanske lägger upp bilder, får se.

Till er som vill operera er, tänk två gånger…

Var säker på att ni går till en bra kirurg som inte förstör era bröst.

Sköt om er!

199

Sortera efter

Baylis

Kvinna ·

06 feb, 2013

Nej det tror jag inte han kan, för det är ju ord mot ord.. och han kommer ju få sin chans att säga sin mening.. Som sagt 1 bild mer än 1000 ord.. Dessutom finns det så mkt skrivet om honom.. 
 
Några länkar 
 
http://www.expressen.se/kvp/sofies-brost-sprack---for-tredje-gangen/
http://www.expressen.se/halsa/tom-forlangde-sin-snopp-for-30-000-kronor/
http://plastikskribenten.blogspot.se/2011_12_01_archive.html
Gilla

tiesta

Kvinna ·

06 feb, 2013

Nja... Förtal tror jag inte han kommer så långt med. Nedan är saxat från brottsbalken.
 
5kap BrB

1 § Den som utpekar någon såsom brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller eljest lämnar uppgift som är ägnad att utsätta denne för andras missaktning, dömes för förtal till böter.

Var han skyldig att uttala sig eller var det eljest med hänsyn till omständigheterna försvarligt att lämna uppgift i saken, och visar han att uppgiften var sann eller att han hade skälig grund för den, skall ej dömas till ansvar.

https://lagen.nu/1962:700 5 kap 1§
 
Dels så ska "uttalandet vara avsett att skada" (kommentar till paragrafen på lagen.nu). Vilket det ju inte direkt är, om du skulle gå till media är det för att uppmärksamma omgivningen på detta för att inte andra kvinnor ska råka ut för samma. Alltså kan det ses som allmännyttigt intresse. Sen att uppgiften är sann som det står om i andra stycket lämnas tyvärr ingen större vikt vid en bedömning om det är förtal eller ej.
 
Förutom ditt eget ansvar så har även tidningen ett ansvar och han skulle kunna anklaga media för förtal om det skulle vara så. Så jag tror faktiskt att du kan gå till tidningen och berätta din historia och de kommer kunna göra en bedömning om det finns risk för anklagelser om förtal.
 
Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

06 feb, 2013

såg dina bilder nu EmmaSaga : han måste vara sjuk den kirurgen om man äns ska kunna kalla honom det!
Du ska absolut anmäla honom han ska inte få ha kvar sin licens. Han är ingen kirurg!
Hoppas att det löser sig för dig och att du får dina drömbröst!!
Kraaaaaam!!!
Gilla

Two Face

Kvinna ·

06 feb, 2013

Vilken idiot! Väldigt bra att du delar med dig av din erfarenhet så ingen mer går till honom! Helt sjukt att det finns sådanna kirurger! Stå på dig! Massa styrkekramar!
Gilla

smiley85girl

Kvinna ·

06 feb, 2013

massa styrkekramar till dig.
Så hemskt en sådan får fortsätta som kirurg.
Men starkt av dig att berätta och dela med dig av din histora, å bara att hoppas ingen mer råkar ut för honom.
Men kämpa på å anmäl honom, fast jag kan tänka mig det är svårt att få "rätt" men ge inte upp.
kikade på dina bilder å såg bilden på ärret, svårt å förstå hur han ens tänkte när han lade snittet där :(
Men oftast brukar de blekna med tiden så det inte syns så väl, men ändå tråkigt när han sagt han skulle lägga det runt vårtgården.
 
 
Gilla

Plattutten

Kvinna ·

06 feb, 2013

EmmaSaga skrev:
Tack :) Pratade med socialstyrelsen idag så nu har jag skrivit ut blanketten och ska skicka in imorgon.
Ska även ta reda på vad opitz har för försäkringsbolag, det är tydligen hos dem man kan få ersättning.
Jag önskar så han blir av med sin licens! Mår dåligt av tanken på hur många till tjejer han kommer att förstöra brösten på... :(
 
Heja, heja! Du vet att du får mycket stöd här på POF, så bara stå på dig! Har precis sett de nya bronsbilderna, och återigen saknar jag ord! Vad har han gjort?! Det ser ut som att han lagt implantatet på högkant eller med platt sida utåt???! Och det andra som bara ramlat ut? Det viktiga nu är även att ta en massa bilder naket, så att du har datum på bilderna. Ibland kanske även försäkringsbolag kräver bilder (vet inte om det är så i sånt här fall, men jag har tidigare arbetat på en foto-videoavdelning på sjukhuset där vi tog bilder på ärr som läkt fel som patienter vill ha skadestånd för från försäkringskassan. Så jag råder dig att dokumentera! Det kanske krävs dokumentering hos din vårdcentral eller på sjukhuset, men kolla upp det också!) Dessutom så borde du kunna få ut en operationsjournal där det är dokumenterat vad som sagts under operation när du är sövd. Jag vet inte hur privata plastikkirurgikliniker har för krav på detta, men det existerar inom sjukvården vanligtvis. PMa mig gärna om du har frågor!
Gilla

Plattutten

Kvinna ·

06 feb, 2013

Fjoff82 skrev:
Jag är hemskt ledsen för din skull men jag tycker att man är väääldigt blåögd och rent av puckat när man väljer att höra en stor operation via "Lets Deal"!!!! Som gjort för att det ska gå fel!! Ni borde sett varningslampor redan då. Kram
Å andra sidan så är det många som köpt Groupon-erbjudande hos Gerlee och är jättenöjda.
Gilla

sojo

/ ·

06 feb, 2013

Fy bubblan!
Styrka till dig!
 
Dock bra för oss andra att läsa sånt här ibland så man tänker till lite extra innan..
Gilla

sia78

Kvinna ·

06 feb, 2013

är han medlem i svenska plastikkirurgers förening... vänd dig till dom i så fall! prata med patientskadenämden för det här är inte ok! Vore jag som du skulle jag skaffa ett bra ombud som kan hjälpa dig,  genom de flesta  fösräkringsbolag ska du ha rätt till detta..en viss summa i alla fall.
Gilla

lalalund

Kvinna ·

07 feb, 2013

Ush, lider med dig.
Kan berätta att jag kan bara instämma med att Opitz inte är en bra kirurg.
Jag har varit hos honom för en intimoperation.
 
Jag skulle ju bara göra en lätt operation och tänkte att det kan INGEN misslyckas med...
Jag sökte runt på nätet och hittade inget som var jättealvarligt om honom, och på socialstyrelsen så var det samma historia.
Jag skulle dock aldrig gått till honom för att göra något "synligt" men detta jag skulle göra var ju verkligen en så enkel operation och jag har sett massor på youtube och lite överallt och det är verkligen bara två klipp sen är det klart. Så jag valde Opitz han var billig...
 
Jag hittade detta om honom och tänkte i min enfald att om det står ngt i hemmets journal så kan han ju knappast vara värsta kvackaren...
 
Det jag väl får säga är väl att jag är tacksam att han inte tog förmycket utan snarare för lite...
Men jag vågar inte gå tillbaka till honom igen för att korrigera en tredje gång.
Tänk om han blir arg och bara klipper bort allt... Nej Tack.
Jag får se det som en Dyr läxa...
 
Till TS hoppas verkligen att det löser sig för dig. 
Styrkekramar
 
Gilla

Nemax78

Kvinna ·

07 feb, 2013

Stackars dig! Hoppas du orkar informera oss om vad citadell säger när se tagit ut inläggen, vad en proffisionell läkare säger om snittet, operationstekniken osv. Hoppas att du inte blivit allt för förstörd :(
Gilla

Baylis

Kvinna ·

07 feb, 2013

Hej tjejen.. 
 
Otroligt starkt av dig att gå till media, stor eloge till dig.. Läste i en annan tråd att du hade gjort det. 
Får man fråga vilken tidning det blev?
 
Hoppa det inte är för stor skada och att citadell kan hjälpa dig <3
Gilla

Svalan

Kvinna ·

07 feb, 2013

Hej tjejen,
 
jag är helt mållös... Att detta händer i Sverige idag, helt ofattbart... Stå på dig och jag råder dig att ta kontakt med ett ombud som kan hjälpa dig att föra din talan om det blir tvist, civil eller brottmål, upplagt för trubbel är det iallafall. Skönt att ha någon att luta sig mot som har koll på juridiken.
 
Många styrkekramar till dig och lycka till i kampen. Tack för att du orkar dela med dig av dina negativa erfareneter, starkt jobbat!
Gilla

EmmaSaga

Kvinna ·

07 feb, 2013

kvällsposten! :)
Gilla

Baylis

Kvinna ·

07 feb, 2013

Ska jag hålla utkik :)
 
Följ nu alla goda råd, med anmälan ect, och hoppas verkligen att ni kan bli flera stycken (att fler vågar) så denna hemska människa får det han förtjänar !!!!
 
Har du fått tid hos citadell?
Gilla

mammii

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag är så illa berörd av denna histora! helt chockad. Kan inte vi alla här inne på plastikoperationsforum sprida detta vidare, 
skriv ett kontonr där alla här inne kan sätta in pengar åt dig så du kan få fixa till detta omedelbart. 
(valfri summa) det räcker egentligen att alla skulla sätta in 20 kr så hade du kommit en bra bit på vägen!? Vi är endå en hel del som hänger här inne. 
 
Ush va dåligt jag mår för din skull.. Styrka till dig, det kommer bli bra tillslut! 
 
Gilla

EmmaSaga

Kvinna ·

08 feb, 2013

Vad gullig du är <3
Tack!
Gilla

Rosenknopp

Kvinna ·

08 feb, 2013

Stackare :/ hoppas du får hjälp snabbt och att det går att fixa till! All lycka till dig!!
Gilla

budda

Kvinna ·

08 feb, 2013

Ja håller med mammii!
Ja e själv, nu innan min op riktigt luspank! MEN många bäckar små! Ja lägger gärna några kronor för att hjälpa!
Gilla

maja2

Kvinna ·

08 feb, 2013

många bäckar små..absolut !!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem