
Anonym användare
23 okt, 2010
Dra av vikten på sillisarna?
BröstförstoringLite fjantigt men ja, drar ni av nån vikt från vågen för inläggen? Jag är en sån som stirrar på siffrorna lire väl så jag drar ju av ett kilo i smyg (fast jag väger mindre än ja brukar) och tänkte om det är nån mer som gör så eller om man bara ska lära sig att dom är ett med mig:P^^
Sortera efter
Malin88
Kvinna ·
23 okt, 2010
Anonym användare
23 okt, 2010
twinky
Kvinna ·
23 okt, 2010
Jag drar alltid av vikten på implantaten. Det e ju silikon, inte fett, muskler eller vatten. Man får ju tänka på kläder, mat och extra vätska (ex vid mens) också. Brukar väga mig tidigt på morgonen, innan frukost och efter toabesök - o så drar jag av 900 gram 😀.
Malin88
Kvinna ·
23 okt, 2010
jo brösten är ju en del av sig själv o de gills ju men i början blir de lätt som de är en vikt för sig :) hur mkt har du gått ner sen opererationen? om du vill säga de. rätt intressant o veta hur mkt som försvinner under en bukplastik :)
annzz
Kvinna ·
23 okt, 2010
Haha, brukar också dra av 1,1 kg =) Undra hur länge man kommer fortsätta med det?
Anonym användare
23 okt, 2010
Oh va skönt att fler gör så:D då kan jag fortsätta med gott samvete:D
Malin - Jag vägde typ 61.4 då jag åkte in på op, dom tog bort 1.7 kilo fett och mer än 20 cm hud så jag skulle tippa att jag hamnar upp mot 2.5kilo som dom kastade i soporna:D sen Då inlägg på 900gram så borde jag ha vägt en sådär 60 i mig själv efter operationen, men då jag vägde mig tre dar efter vägde jag 63, blev förfärad och fick en utskällning av sambo och kombo för att jag var orealistisk:P Nu ligger jag på 59, inte ens två veckor efter och jag förstår ju att det är vatten jag tappat men man blir ju glad ändå:P minsta jag vägt i vuxen ålder är 58.1 så där är jag ju snart, ska bli kul att komma under :) Jag har dessutom en hormonsjukdom som påverkar ämensomsättningen så för mig är det helt sanslöst att kunna äta chips och godis och mat med min familj utan att gå upp i vikt! (en vanlig helg med alkohol och mat med kompisar, dock inte skräpmat, brukar göra att jag går upp två kilo och sen tar det tre veckor att gå ner dom så jag lever normalt ett väldigt strikt liv normalt^^)
(låter som en hetsbantare nu men har man vägt 95 kilo så får man en kick av att ha klarat resan bara på envishet!)
Malin88
Kvinna ·
23 okt, 2010
det är ju jättebra! måste va jobbigt o leva så strikt, jobbigt o gå upp så lätt. man måste ju kunna njuta lite av godsakerna :) men väldigt bra av dig att du hållt vikten, jag hade nog vägt flera hundra kg om jag va du så som jag äter :) ja de är ju vätskan som väger, men man blir nog lite orolig om man väger mer efter en sån opereration. men de viktigaste va väl ändå att huden skulle bort.
Anonym användare
23 okt, 2010
ja fettet var liksom extra bonus, ingen förstod hur jag kunde ha sånt lager fast jag är så liten i övrigt, men det är en symptom på sjukdommen, man förbrukar fettreserverna mycket sämre. men nu jäklar, nu har man ju en morot att träna och så för det kommer ju bli så stor skillnad:D
Malin88
Kvinna ·
23 okt, 2010
man får ju mer motivation o träna med när man fått lite hjälp på traven :) jag måste me börja träna, men får vänta för hinner inte när jag jobbar varje kväll :/ men hinner träna till sommaren iaf! :)
geléhallon
Kvinna ·
26 okt, 2010
Så gör jag också! Lite fusk är det kanske!
smiley85girl
Kvinna ·
26 okt, 2010
jag har inte gjort dte :) men ska nog börja med det :) blir så ledssen varje gång jag ställer mig på vågen då siffrorna ökar :(
brukar föröska intala mig att det är för jag börjat styrketräna mycket nu :)
men ett kilo skulle jag kunan ta bort, ska se om dte känns bättre då :) hehe
har inte det bästa jobbet så under 2 år ha jag gått up nästan 10 kilo :( känns som det inte stannar :(
Anonym användare
26 okt, 2010
kan inte låta bli att dra av 800 gram...=)...
Sukkubus
Kvinna ·
27 okt, 2010
Jag drar helt klart av vikten, hade jag burit silikonpåsarna utanpå kroppen, typ i bhn så är det inte heller min egen vikt. ;) Det är inte min vävnad utan två främmande föremål så det blir ju fel i beräkningar - vad händer med BMI (om man använder det verktyget) om vi skulle ha trekilosinlägg?? 🤭
Anonym användare
27 okt, 2010
Glad jag blir, nu kan jag räkna med gott samvete *springer iväg till vågen*
Smileygirl- jeh i know, har sånt jobb med, svårt att stoppa sig ibland:( då jag började dr jag jobbade nu så var i tvungen bygga butiken och då bjöd dom på fika hela dan så...3 kilo senare liksom. tror iaf att jag kommer träna och vara nyttig mer nu då man har en kropp att bevara, kännts så värdelöst med min mage förr:D
Anonym användare
27 okt, 2010
Jag kanske också skulle göra det, hur vet ni hur mycket ni ska dra av? Chansar ni eller finns det någon vikt lista för implantaten någonstans? :)
Anonym användare
27 okt, 2010
Ankan - precis ungefär ett gram per cc kan man räkna med! så 750 för dig:)
Anonym användare
27 okt, 2010
Aha okej, tack så mycket! :)
Sukkubus
Kvinna ·
27 okt, 2010
Klart vi drar av, silikonvikten blir vi aldrig av med via sund kost och motion. 😎
Tapioeira
Kvinna ·
27 okt, 2010
Haha jag har också tänkt på det... Funderar på att väga en tutte för o se ...Om man nu kan det?
Mina egna bröst har nämligen växt sjukt mkt...
cupcake
Kvinna ·
27 okt, 2010
Haha jag har också tänkt på det... Funderar på att väga en tutte för o se ...Om man nu kan det?
Mina egna bröst har nämligen växt sjukt mkt...
jag har med tänkt så :P gills de nya brösten i vikten:P
men jag väger konstigt nog lika mkt som innan. eller har jag gått ner 800gr men borde ha gått upp så mkt skit jag äter :) men om man känner man väger lite för mkt kan man ju dra av 1 kg ;)