Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
cathlyn profilbild

cathlyn

Kvinna ·

02 nov, 2012

DUSCHA första gången, hjälp!

Bröstförstoring
Hej! 
Idag tänkte jag duscha för första gången sen jag opererade mig. Ska tvinga min pojkvän att tvätta mitt hår för det klarar jag nog inte själv. 
Men hur ska jag göra med tejpen och ärren?
Ska jag ta bort tejpen i duschen, låta det lufttorka och sätta på ny?
Eller ska jag låta tejpen sitta kvar, låta den torka och sätta på lite ny över? 
Hur gör man? 
6

Sortera efter

Anonym användare

02 nov, 2012

Jag behöll tejpen på och höll hushållspapper mot tejpen efteråt så att det fick suga åt sig fukt. Går säkert med handduken oxå.
Tejpen sitter där den sitter men skulle den börja släppa så ska du sätta på ny tejp ovanpå de gamla, inte byta alltså.
Den infon fick jag av min läkare.
Gilla

Emmsan86

Kvinna ·

02 nov, 2012

Du kan duscha som vanligt med spola inte direkt på tejpen så den lossnar. Så lätt lossnar sen inte heller men låt det bara rinna över brösten å inte spola direkt på. Sitta försiktigt med handduken eller använd hårtork efteråt :)
Gilla

MegaPaw

Man ·

02 nov, 2012

Jag frågade speciellt om detta och tejpen ska sitta kvar. Skulle den lossna lite ska man inte dra bort utan tejpa över med den tejp du fick med dig hem.
Gilla

The Sunkiller

Kvinna ·

02 nov, 2012

Min man tvättade mitt hår, kändes så skönt att "tvätta bort" sjukhuset... Jag klarade av att duscha själv efter 6 dagar, så snart kan du nog också själv!
Gilla

Troja10

Kvinna ·

03 nov, 2012

Jag duschade själv efter 2 dagar efter ankarlyft & inlägg (med mamma i närheten). Många har skrivit att de va obehagligt med de första duscharna. Men jag måste säga att de va de skönaste duschen jag någonsin tagit. Stod läääänge :). Jag gjorde min op 24/10 & har duschat varannan dag sen dess. Inget av min tejp har lossnat. Så duscha du på. Ta absolut inte av dom. Och som de andra skriver, skulle de lossna (innan du ska på återbesök) så tejpa över den gamla tejpen bara!
Gilla

cathlyn

Kvinna ·

03 nov, 2012

Tack för alla svar! Har nu duschat och det gick bra, lät tejpen sitta som ni sa, baddade torrt med handduk och gick topless tills den torkade helt. Sen var det bara att sätta på sig sport-BHn igen. Gick ju ganska lätt! 
 
Och som ni säger så var det riktigt skönt att duscha! Hade nog klarat att tvätta håret själv faktiskt men det hade varit svårt så var skönt att min pojkvän kunde hjälpa till :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem