
Veritatis
Kvinna ·
Efter op.
Det är visserligen ca. 1,5 månad kvar till op för mig, men tänkte ändå be er om lite råd. Vad bör jag tänka på för att göra första tiden efter op så enkel som möjligt för mig? Många av er skriver att er sambo fick hjälpa till ganska mycket. Min "sambo" är av den sorten som går på fyra ben och säger "mjau". Han kommer inte att hjälpa till det allra minsta... :) Jag har alltså ingen som kommer att vara här och hjälpa mig. Hur bör jag förbereda mig?
Sortera efter

L93
Kvinna ·
Om jag hade varit du, så hade jag förberett mat. Till mig själv alltså. Det är jobbigt att stå upp och hålla på med sånt så matlådor att värma tyckte jag var bra. Tänk på att flytta saker som du behöver ha tillgång till. I mitt fall var det schampo i duschen, som fanns högt upp. Jag kunde absolut inte lyfta armarna. I övrigt tyckte jag det var svårt att förbereda mig :)
Gilla

Fideli
Kvinna ·
Extra kuddar i sängen som du kan bulla upp med under rygg och huvud. Dator och laddare på plats nära sängen. Och som L93 skriver: färdiga matlådor att värma. Lyft ner din micro om den är högt placerad. Förbered med bra och goda saker att dricka. Bubbelvatten, juice eller vad du nu tycker om. Kläder med öppning fram. Tex skjortor och koftor. Det kan vara lite klurigt att ta på sig kläder över huvudet. Mjuka sköna kläder att bara mysa runt i. Alla vardagliga grejer som du använder kan du förbereda genom att placera i midjehöjd. Lycka till!!!
Gilla