
marie73
Kvinna ·
en dum fråga om descutan
Nu är de bara dagar kvar till min operation å nerverna börjar att spela med mig nu 😢 så till min dumma fråga, måste man tvätta håret med descutan? Jag har ganska långt och tjockt hår, vilket gör att descutanen kommer göra mitt hår till svinto och ett riktigt fågelbo som jag troligtvis inte kommer att kunna reda ut .
Sortera efter

Saendra
Kvinna ·

ninas
Kvinna ·
Jag behövde inte tvätta håret, men kolla med din kirurg :)

gamerdream
Kvinna ·
Asså det är ju inte en led som ska fixas, där är det lite annat som krävs... och det är ju inte håret som ska fixas.
Om du tvättare det på morgonen så det är nytvättat med ditt schampoo, flätare det och lägger det bort från OP området så bör det inte vara ett problem. Så när du decutanduschar så tar du bara de yttersta på flätan, skölj och låter resten vara.
Det viktiga är att du tar på de ställen som är smutsigast. vilket är på OP området, ansiktet och naveln(!!).

marie73
Kvinna ·
Tack så mycke kommer använda mitt vanliga schampoo 👍

sosu
Kvinna ·
Jag har precis som du extremt tjockt hår och kan inte ens tvätta mitt hår vanligtvis med "vanligt shampoo" för rakt skandinaviskt hår utan att det blir svinto... Men var tvungen av min kirurg att tvätta håret en gång med Decutan. Jag gjorde det med vånda men till min stora överraskning vart det inte alls svinto. Det var helt ok att föna det och borsta efteråt. Hellre det än att inte ha tagit alla åtgärder till att slippa en infektion efter op... Men kolla med din kirurg och hör vad hen säger!
Lycka till!

KarinSJohnsson
Kvinna ·

495cc
Kvinna ·

Kalaspinglan 10
Kvinna ·

LillSofy
Kvinna ·
Jag tvättade mitt med descutan på kvällen innan, men på morgonen bara kroppen. Det blev inte så trassligt heller. Tänkte att det är väl bäst att göra det ifall ifall :)

Plattfall
Kvinna ·

Lilla80
Kvinna ·
Jag har fått information om att jag ska duscha på op morgon (på kliniken), inget alls om en kvällsdusch kvällen innan. Har någon annan fått samma info?
Gjorde en annan op förra månaden (av en annan anledning) och då var jag tvungen att duscha även kvällen innan...
Det är olika beroende på vilken kirurg man har. Jag behövde inte göra det men finns dem som är tvungen att göra det.