Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Olivia73 profilbild

Olivia73

Kvinna ·

13 maj, 2013

En sista chans att bestämma mig! släta eller texturerade?!

Andra bröstoperationer
Idag ringde min kirurg för att kolla av mitt val inför operationen nästa vecka. han måste beställa implantaten 4 dagar innan op. Jag sa att jag vill ha 450, runda, coh 2, släta, high profile och framför placering. Men han sa att texturerade är bättre för att minska risk för kapselbildning. Jag har dock läst att det inte är ngn större skillnad på risk men däremot att texturerade ökar risken för rippling och det vill jag ju helst slippa. På det svarade han att det var de äldre texturerade som gav ökad risk inte de som man använder nu. Jag sa ok då kör jag på det men nu sitter jag här och ångrar mig ändå. Ska jag ringa honom i morgon och säga att jag hellre vill ha släta??? Snälla hjälp mig med valet utifrån era egna erfarenheter!
8

Sortera efter

Olivia73

Kvinna ·

13 maj, 2013

Ingen som kan tänka sig ge mig råd? Jag måste bestämma mig NU!
Gilla

bejbigirl

Kvinna ·

13 maj, 2013

Gå på din magkänsla! Jag har texturerade framför och ingen rippling än så länge
Gilla

Flisan69

Kvinna ·

13 maj, 2013

Jag har runda textuerade coh 1 framför. Ingen rippling el problem. Dock ska de inte masseras som släta tydligen ska göras. Jag överlät det till kirurgen.
Gilla

Olivia73

Kvinna ·

13 maj, 2013

Ok, låter ju bra. Jag ska ha Mentor, är det ngn skillnad? Att behöva massera i 6 månader med släta låter lite jobbigt förstås.
Gilla

Flisan69

Kvinna ·

13 maj, 2013

Jag har oxå mentor ser att jag glömt skriva det! :/ Hur länge det ska masseras vet jag inte men det som krävs för att bli bra gör man nog med automatik. Lycka till!
Gilla

ubertotte

Kvinna ·

13 maj, 2013

Jag har mentor textuterade, vilket min kirurg rekomenderade, jag litade på honom :) Tycker du också ska göra de :) Dom vet nog bäst. 
Gilla

Olivia73

Kvinna ·

15 maj, 2013

Då var det bestämt och mina implantat är beställda så nu hoppas jag att jag gjorde rätt val och att det blir bra för nästa vecka, den 22:e är det dags för op! :)  Det blir Mentor 450cc runda, fintexturerade, high profile med framförplacering.
Gilla

Flisan69

Kvinna ·

15 maj, 2013

Det kommer bli jättefint ska du se! 🤭
Lycka till!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem