Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Annie87

Annie87

Kvinna ·

En tråd för oss som ska/har/planerar en bröstförminskning

Bröstförminskning för kvinnor

Tänkte att det skulle vara kul att följa med er andra på era resor & att vi kan diskutera våra "problem" sånt som oroar oss osv. Jag har redan gjort detta en gång & nu på Måndag den 3/2 blir min 2a operation som jag väntat på i hela 3 år sedan första operationen! Så tjejer hoppas ni vill hänga på :-)

61

Sortera efter

Leoparden

Leoparden

Kvinna ·

Lycka till =)

Gilla
Lillan

Lillan

Kvinna ·

Vill bara tipsa om att det finns en trådsom heter "Vi som gör bröstförstoring februari 2014" :)

Gilla
Annie87

Annie87

Kvinna ·

Lillan skrev:

Vill bara tipsa om att det finns en trådsom heter "Vi som gör bröstförstoring februari 2014" :)

Hehe ja men detta är inte en tråd för Bröstförstoringar utan för oss som vill/har/eller planerar en BRÖSTFÖRMINSKNiNG ;-)
Gilla
Lillan

Lillan

Kvinna ·

Oj :) hade nog inte vaknat ordentligt imorse när jag läste tråden... hihi ;)

Gilla
ljusvitt

ljusvitt

Kvinna ·

Har du förminskat dem en gång tidigare? Hur kommer det sig att du gör det igen? Betalar du själv eller är det via landstinget? 

Gilla
Annie87

Annie87

Kvinna ·

ljusvitt skrev:

Har du förminskat dem en gång tidigare? Hur kommer det sig att du gör det igen? Betalar du själv eller är det via landstinget? 

 
 
Jag gjorde min första via landstinget, men under läkning så läktes inte vårtorna fint :( utan fick jätte tjocka ärr och ena vårtan var sne sen fick jag aldrig den storlek jag önskade och så var ena bröstet större. Sen när jag träffa plastikläkare igen efter sex månader så ville han mer eller mindre fixa till sina fel så jag visste inte hur jag skulle göra så la allt på hyllan.
Sen började jag en viktresa och då tapp 23kg och då tog brösten väldigt mkt stryk av det och blev helt förstörda så bestämde då att kontakta landstinget ingen men med rätt att få träffa en annan läkare och där efter tyckte läkaren jag träffa då att jag har rätt till att få en op och spec efter viktnedgången och att mina ärr och storleken påå brösten skiljde så i stl!
 
Gilla
ljusvitt

ljusvitt

Kvinna ·

Okej, tråkigt att det inte blev bra från början :( Hoppas det går bättre denna gången :)

Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Spännande. Lycka till:) jag ska göra förminskning på Sahlgrenska på fredag .börjar bli nervös nu. Skulle gjort den 17 jan men kom ett trauma emellan. Väntar nästan på att dom ska ringa å säga att den blir inställd igen:(( hoppas det går vägen nu:)
Gilla
Snöret

Snöret

Kvinna ·

Gjorde min förminskning i förrgår och är så himla glad att jag genomfört det! Vad som skrämmer mig lite är att titta under tejpen så jag har väntat tills idag med att göra det, är så känslig (svimmade när de satte in droppet innan op!). Ska kliva in i duschen snart och se hur det ser ut därunder, kan ju inte blivit annat än bra! :)

Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Åå va spännande:) jag är jätte nervös nu. På fredag kl 07:00 är det dags för mig:)
Gilla
Snöret

Snöret

Kvinna ·

Fjärilen84 skrev:
Åå va spännande:) jag är jätte nervös nu. På fredag kl 07:00 är det dags för mig:)

Åh vad kul! Jag tror aldrig jag vart så nervös i hela mitt liv som innan operationen - dålig erfarenhet av sjukhusmijö tidigare- , men allt gick verkligen toppen och att komma hem och se sig själv i sina nya små bröst är helt ofattbart! Jag stod i säkert 10 minuter framför spegeln idag (2 dagar efter op.) och undrade "Är det verkligen sant eller inbillar jag mig bara?" :D Det kommer gå hur bra som helst och "grattis" i förskott!

Gilla
Annie87

Annie87

Kvinna ·

I måndags blev ju jag äntligen opererad och var såååå glad & var inte ett dugg nervös den morgonen inte ens när Man låg där på op bordet och sa godnatt för stunden. All personal på plastik var sååå underbar. Operationen gick jätte bra och jag var Lullig men lycklig när jag vaknade upp i början kändes det inte alls något men till kvällen började jag få mer smärta och kräktes tack vare en sorts smärtstillande så det kändes mindre kul. Natten gick helt okej fick en sömntablett för även kunna sova men hade en rumskompis som snarkade så oerhört mkt så det var lite svårt ;-) men på morgonen dagen då man eg ska åka hem så började min smärta bli olidlig ingen medicin hjälpte så de bestämde att jag fick stanna kvar yttligare en natt men det var skönt då dom hade bra koll och tog hand om en extra :-) När jag träffade min läkare igen på Morgonen berättade han att han bara gjort ett lyft och sen givetvis korr. på vårtgården, han ville inte yttligare göra en förminskning då han tycker jag inte hade så mycket vävnad"fett" kvar i brösten samt om jag inom någon framtid bestämmer mig för inplantat skulle resultatet inte bli så bra om han hade förminskat de yttligare! Såhär i efterhand är jag glad att han behöll innehållet ;-) Brösten just idag ser såååååå fina ut och dom sitter nästan direkt under hakan haha men kommer givetvis Tappa lite volym sen men just nu är jag jätte nöjd och hoppas verkligen att under tejpen denna gång läker helt perfekt :) Dock tycker jag inte smärtan blir lättare med dagarna utan tvärtom, jag lever på maxdos på smärtstillande
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Börjar bli väldigt nervös nu:( har duschat 1:a gången nu:). Sist ringde dom kl 13 å avbokade pga trauma. Väntar nästan på det nu med:( det vore ju maximal otur..
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Avbokad igen:(((
Gilla
Annie87

Annie87

Kvinna ·

Fjärilen84 skrev:
Avbokad igen:(((
Men nej är det sant :-( åh beklagar. Vet du när du får en ny op tid? Håller tummarna att det är Snart!
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Jag ville bara gråta :( fick på fredag igen som tur va:)kommer ringa innan jag ska duscha på torsdag morgon och fråga;) har duschat 2 ggr nu i inödan:(
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Nu blev jag flyttad tills imorgon redan:)) kl 7 :)
Gilla
Annie87

Annie87

Kvinna ·

Åååh håller tummarna nu att det verkligen blir av och att du ska bli nöjd och Slippa ha för ont! Många lycko kramar
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Tack så mycket:) ja nu hinner dom väl inte ändra sig:) är såå nervös så jag har ont i magen:((
Gilla
Fjärilen84

Fjärilen84

Kvinna ·

Nu ligger jag äntligen på avd 26 ombytt å klar:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem