Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
mammasangel profilbild

mammasangel

Kvinna ·

18 mar, 2013

Ena bröstet på plats, de andra?

Andra bröstoperationer
Hej alla fina <3
Ja, nu har det gått hela 19 dagar sedan min OP på proforma! Har ingen smärta kvar alls, och har jobbat sedan 4:e dagen, allt har gått jätte bra med läkningen. Dock har jag haft ondare under vänstra snittet periodsvis! Men över all förväntan med allt.
Brösten börjar mjukna och är inte alls så hårda, det händer fortfarande väldigt mycket med brösten och jag vet att det tar tid.
Men som ni ser är det vänstra bröstet också mycket "bolligare" än det högra, känns som de högra har trillat ner bättre än det andra. Är det för att fickan är mindre på de vänstra?
Ni som haft väldigt olika bröst (så som på min bild) hur har resultatet blivit efter ett tag? kommer jag behöva genomgå en korr framöver?
Väldigt tacksam för svar! Kram på er.
5

Sortera efter

Tj123

Kvinna ·

18 mar, 2013

Mina är bara några dagar men hakar på då ena mitt är mer svullet.
Gilla

Booobies

Kvinna ·

18 mar, 2013

Hakar också på. Ny r ju jag väldigt ny opererad. Men jag har världens kant ner till på ena. Jätte fult. Hoppas verkligen den försvinner.
Är precis som muskeln trycker in eller att implantatet inte åkt ner riktigt. :/ Hoppas verkligen de rättar till sig! Spänner bröst bandet lite extra så håller ja tummarna att de trillar ner.
Gilla

Anonym användare

18 mar, 2013

Hej mammasängel vi opade oss samma dag .. :-) just varit på återbesök idag på proforma, gick bra vänster har ramlat ner bra o jättefin ... Vänster har hängt sej men de ansåg inte att det var så farligt men ser att muskeln ligger på mycket ... Så jag skulle tillbaka om tre veckor igen ....hoppas den ramlar ner då så jag slipper korr ... Annars så byter jag ut båda till 600cc
Gilla

mammasangel

Kvinna ·

18 mar, 2013

Hej åh va roligt att allt har gått bra för dig ändå! Har du pratat med Örjan om vad de kostar med att byta implantat? :)
Kram!
Gilla

Anonym användare

18 mar, 2013

Nä inte än ... Hände en sak på söndagen då jag komit från en vän ... Fick ett hårt slag över brösten av en person så jag hamnade på SÖS o sen en xtra kontroll hos Örjan men då var jag då xtremt svullen axå så vi har försökt utvärdera nu idag ang det samt utvecklingen då vänster inte vill ramla ner ... Annars måste det korras o då kommer jag lägga 600 cc el 650cc Men jag kan säga att jag är så nöjd ändå :-).. O Peter (killen ) gillade resultatet innan han åkte utomlands :-)...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem