Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
gullviva

gullviva

Kvinna ·

ena bröstet stramare och hårdare?

Bröstförstoring

Hej det är jag igen, hehe :)

Tänkte bara passa på att fråga om det är någon som vet om brösten läker olika? Mitt vänstra bröst har blivit lite mjukare och är lite rundare i formen. Mitt högra bröst känns jätte konstigt, stramt mycket hårdare och har en konstig form. Dessutom känns det som att implantatet sitter i armhålan på högra bröstet. Svårt att förklara men när jag känner med fingrarna under armhålan så är det knöligt och stenhårt? På vänstra sidan känns ingenting. Det gör inte ont eller så. Det bara känns så annorlunda i jämförelse med mitt andra bröst :/

Börjar ju direkt nojja för kapselkontraktion just för att det stramar runt implantatet och bröstet, känns som att någon dragit åt ett snöre runt det. Och eftersom att det inte är lika runt som det andra..

Vad tror ni, det har ju bara gått 7 dagar sen op. Kan det bara vara så att det är mer svullet och inte har "trillat" ner ännu?

6

Sortera efter

gullviva

gullviva

Kvinna ·

Ingen med erfarenhet? :(

Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Mina bröst var väldigt olika från dag 1, det ena vart mjukt och fick en finare forma snabbare än det andra,alltså de läkte olika.. och det är väldigt vanligt, är ju trots allt 2 operationer som gjorts..En på varje bröst..  Tror inte du behöver vara orolig för kapsel, brukar inte komma så tidigt, ge det en chans att läka :)

Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Det är vanligt, och helt normalt att brösten utvecklas i olika takt. Dina bröst är ju vara en vecka gamla, så det kommer att hända mycket än! :)

Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

*vara = bara :P
Gilla
gullviva

gullviva

Kvinna ·

Ja ni har nog rätt, jag insåg att det nog varit så enda från dag ett. Det högra impantatet har alltid suttit högre upp.. Men nu märks det mer för att det andra bröstet ändras. Då kanske man kan utesluta kapsel iaf :)

Gilla
via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Det é helt normalt speciellt bakombröst kan vara extra långsamma i vissa fall. Som du skriver så é det ju faktiskt 2 olika operationer som läker olika snabbt.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem