Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lillya

Lillya

Kvinna ·

ERA FRÅGOR PÅ KONSULTATIONEN

Bröstförstoring

Hej jag ska snart på min första konsultation och jag undrar om ni kan dela med er av frågor som ni skulle vilja eller velat ha svar på under era konsultationer? Vad borde man fråga? Vad är bra att veta?

3

Sortera efter

wiccy99

wiccy99

Kvinna ·

Jag skrev ner alla frågor jag tyckte kändes viktiga på anteckningar på mobilen och läste upp vissa på konsultationen. Hann dock typ inte läsa upp alla för dick svaren på de flesta frågorna när man babblade på under tiden. Det blev ett väldigt naturligt sätt att få reda på allt eftersom det blev en konversation av det. Några av frågorna va, framför eller bakom bröstmuskeln? hur fungerar narkosen? hur fungerar eran garanti? hur vanligt är det att tappa känseln i bröstvårtan? Lite sånna frågor hade jag med mig, sen finns det säkert frågor som jag inte tänkte på att ställa som kan vara bra att ställa. Tror också man känner av vilka frågor som man vill fråga och bara skriva ner dem direkt man tänker på dem :)
Gilla
lindaaoo

lindaaoo

Kvinna ·

wiccy99 skrev:

Jag skrev ner alla frågor jag tyckte kändes viktiga på anteckningar på mobilen och läste upp vissa på konsultationen. Hann dock typ inte läsa upp alla för dick svaren på de flesta frågorna när man babblade på under tiden. Det blev ett väldigt naturligt sätt att få reda på allt eftersom det blev en konversation av det.

Några av frågorna va,
framför eller bakom bröstmuskeln?
hur fungerar narkosen?
hur fungerar eran garanti?
hur vanligt är det att tappa känseln i bröstvårtan?
Lite sånna frågor hade jag med mig, sen finns det säkert frågor som jag inte tänkte på att ställa som kan vara bra att ställa. Tror också man känner av vilka frågor som man vill fråga och bara skriva ner dem direkt man tänker på dem :)

Ser att du var hos Mattias, hur var han tkr du? :) Fick du svar på dina frågor? Är så rädd att glömma fråga nått viktigt på konsultationen, men samtidigt vill jag inte komma dit med 5 st a4-papper haha..
Gilla
cclara

cclara

Kvinna ·

Hoppar in här! Ska på konsultation den 14/8 inför bröstlyft med förstoring. Känns som jag har så mycket frågor men samtidigt inga alls. Har väl främst frågor om känsel i bröstvårtorna, risk för komplikationer, vilket resultat jag kan förvänta mig utifrån mina förutsättningar. Är så rädd att jag har en bild i huvudet på resultatet som inte är möjlig då jag har hängiga bröst efter stor viktnedgång och samtidigt fött två barn så jag vill vara helt på det klara med vilket resultat jag kan få! Hur eller hur så kan det bara bli bättre än idag! 😉
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem