Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Mollan Profilbild

Mollan

Kvinna ·

16 mar, 2025

Erfarenhet av Klinik Johlin?

Ögonkirurgi - Ögonlocksplastik

Hej, Ny på forumet då jag nyligen börjat kika på möjligheten med övre ögonlockskirurgi. 51 år, bor i Stockholmsområdet. Såg Klinik Johlin i samband med reklam de hade i DN för något halvår sedan. Fastnade för att de hade en lösning för att bo på närliggande hotell och ta stygn dag 4 innan man åker hemåt igen. Men jag hittar inte så mycket info eller recensioner från kunder/patienter, så vill höra om någon här har anlitat dem och vad ni i så fall tycker? Antingen bara för konsultation eller faktiskt genomför operation? Annars, vet ni någon annan klinik med liknande upplägg? /Mollan

Sortera efter

Sommarställe Profilbild

Sommarställe

Kvinna ·

17 mar, 2025

Vad tänker du är själva vitsen med just det upplägget? Kirurgen är inte specialist i plastikkirurgi och att ta stygnenredan efter 4 dgr är väldigt tidigt. Du har bra plastikkirurger i Sthlm som gör det både med och även utan narkos om du vill ha ner kostnaden.

0 Gilla

Mollan Profilbild

Mollan

Kvinna ·

09 apr, 2025

Tack för svar Sommarställe. Tja, det var säkert bara så att jag fastnade för marknadsföringssnacket, att det skulle vara skönt att få det fixat och klart på några dagar, i kombination med att jag blir lite lätt överväldigad av alla val som finns i Stockholm... :-) Gjorde du själv en ögonlocksplastik nu i mars? Hur tänkte du kring hur du skulle välja utförare? Och hur gick själva operationen till för dig? Hur många dagar innan de tog bort stygn? /Mollan

0 Gilla

Sommarställe Profilbild

Sommarställe

Kvinna ·

09 apr, 2025

Ja, gjorde min i kombination med implantatbyte/ankarlyft, vilket gjorde att jag valde kirurg utifrån det och inte specifikt övre ögonlock. Då fokus var på just det stora ingreppet så var jag på många konsultationer hos flera kirurger. Utvärderade objektivt. Stygnen togs efter 8 dgr. Välj aldrig ngn som inte är som minimum specialist inom plastikkirurgi är mitt tips och är de inte medlem i svensk plastiskirurgisk förening (vilka det är finns listade på deras hemsida) skulle jag ställa mig frågande till varför de inte är det. Då det är en grundförutsättning för att över huvudtaget vara intressant för utvärdering i mina ögon. Personligen ser jag att de gärna är dubbelspecialister och då även inom microkirurgi som är en mycket speciell specialite för plastikkirurgi. Både plastikirurgi och microkirurgi är längre specialistutb än övriga. Hur ingreppet går till kan du läsa om på resp klinik, finns säker sammanfattat på youtube också. Övre ögonlocksplastik är relativt enkelt ingrepp och ögonlock läker oftast fint. Går alltid att begära ut anmälningar från IVO ang den kirurg du väljer. Ivo tar enbart ställning till det rent medicinska och fällande är ovanligt och kirurgen ska ha begått allvarliga fel i sin yrkesutövning. Resultatet i allvarliga fall blir varning eller i extremt allvarliga fall indrag av läkarleg. De tar inte ställning till ngt ekonomiskt/eller om de uppfyllt det som avtalats utförts eller inte. Då får man istället titta på stämningar, vilket är högst ovanligt inom plastikkirurgi då insatsen är hög för den enskilde pationenten. Förlorar du betalar du står du för både dina egna advokatkostnader samt motpartens. Handlar inte om du har rätt utan om du kan bevisa det och bevisbördan är din. Så du behöver en del muskler för att kunna stå upp mot kliniken, som antagligen ofta har stora muskler och där betydligt mer står på spel (offentligt/image/ryte/ära/dårlig marketing osv).

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem