
Anonym användare
erfarenhet från att göra operation under gymnasietid?
Jag kan inte bestämma när jag vill göra min operation förutom att det ska vara innan sommaren, har beslutsångest eftersom jag inte vill missa något i skolan eller att folk ska snacka skit om mig och kolla mycket när jag kommer tillbaka. Ska jag göra det efter studenten hinner de kanske inte bli bra innan jag ska på festival och utomlands.
Är det någon som har erfarenhet att gå i gymnasiet och göra en bröstförstoring? Måste man vara hemma i flera dagar efter operationen? Det är ju endel studentskivor åså, när kan man börja dricka alkohol? När kan man börja träna igen?
Sortera efter

Maria_S
Kvinna ·

Malin88
Kvinna ·
jag hade väntat till efter sommaren om jag va du. de tar tid o läka o inget man ska stressa sig igenom. om du lägger bakom muskeln ska du räkna med 2-3veckor hemma. vissa kan va pigga 1 vecka efter o vissa 4 veckor efter. de är väldigt inviduellt. annars kan du ju gå med mkt pushup o inlägg nu o försöka vänja omgivningen långsamt så de inte blir på en gång. men silikombröst går dölja sjukt lätt i kläder. jag har 390cc o kan täcka de väldigt lätt. fast på våren har man kanske inte så jättemkt kläder. men man kan ju ha scarfsar o tshirt mm.

Gos
Kvinna ·
Jag skulle också råda dig till att vänta till sommaren eller efter sommaren.
Jag är inne på dag 13 och först idag gör det inte så ont. Men en hel vecka måste du vara hemma och vara ledig, annars blir det för påfrestande för brösten. I skolan går man ju mycket fram coh tillbaka också. Jag sitter still på ett kontor och mina tre dagar jag har varit på jobbet i veckan så vr det väldigt jobbigt trots att jag satt still mycket.
Dina bröst kommer ju att behöva några veckor på sig för att få fin form för ev studentfotografering. Det kan uppstå blåmärken som även syns. Du kommer även att behöva ha sportbh på dig i ca 2månader. Så det är mycket att fundera över, så ska du hinna bli helt återställd till student måste du göra din op tidigt i vår.

Anonym användare

R3kan
Kvinna ·

Anonym användare
Hej!
Du har ju redan fått många bra råd.Men själv var jag bara hemma i två dagar från skolan.Det var bara idrotten jag udvek de första veckorna.Det är ju olika hur det känns,brösten går ju lätt att dölja som många nämner om det är det du oroar dig för.😀

Anonym användare
Maria_S: omkring 350cc hade jag tänkt.
Tack för era svar, vi får vänta och se vad jag bestämmer mig för, kanske gör det en dag innan något av de kommande loven eller efter studenten eller i värsta fall efter sommaren. Det är ett svårt beslut :/
Alkohol skall undvikas 2 veckor innan och minst en månad efter operation fick jag instruktioner om.
Jag är inne på dag 3 med bröst nu och jag kan säga att om jag hade gått i skolan så hade jag absolut varit hemma fortfarande, jag har svinigt ont och har svårt att röra mig ordentligt.
Hur stora vill du göra?
Kan du inte vänta att operera dig tills efter sommaren iom som du säger att du vill festa nu och sen vill du resa så kanske det ä bäst att vänta?