Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Elisa- profilbild

Elisa-

Kvinna ·

28 apr, 2019

Erfarenheter av Helena Sveinsdottir?

Bukplastik

Jag ska göra en stor bukplastik i sommar, Helena Sveinsdottir på Citadellkliniken i Landskrona ska göra den. Jag vill så gärna höra om någon har erfarenhet av henne, bra eller dåliga! Har varit på konsultation. Kände ingen direkt kemi, hon pratade väldigt fort och väldigt intensivt, minns knappt hälften.. Dock verkade hon väldigt duktig och erfaren, och var ärlig vad gäller förväntningar. Har du erfarenheter av Helena så dela gärna med dig här, tack!

22

Sortera efter

Pilutta

Kvinna ·

21 jul, 2019

Vad tråkigt Linizen! Men bra att Tuve ser och kan hjälpa till ändå. Förstår att det inte känns kul men huvudsaken är ju att det går att rätta till. För mig går det inte direkt bättre. Klarar inte av beröring på magen, inte mot bordskanter eller att barnet lutar sig mot mig. Min högra sida är väldigt stram och obehaglig medan den vänstra är helt normal. Önskar så att den högra kommer att bli som den vänstra men eftersom det snart är 5 månader sedan så är jag väldigt osäker. Magen putar mycket och jag kommer inte kunna ha annat än lösa tröjor precis som innan op. Väldigt ovärt allt. Så ångerfull. Jag kommer kontakta Helena när det gått 6 månader och se vad hon säger. Är JÄTTE nervös för att behöva göra det då hon sist inte kunde se eller känna något konstigt.
Gilla

linizen

Kvinna ·

21 jul, 2019

Pilutta skrev:

Vad tråkigt Linizen! Men bra att Tuve ser och kan hjälpa till ändå. Förstår att det inte känns kul men huvudsaken är ju att det går att rätta till.

För mig går det inte direkt bättre. Klarar inte av beröring på magen, inte mot bordskanter eller att barnet lutar sig mot mig. Min högra sida är väldigt stram och obehaglig medan den vänstra är helt normal. Önskar så att den högra kommer att bli som den vänstra men eftersom det snart är 5 månader sedan så är jag väldigt osäker. Magen putar mycket och jag kommer inte kunna ha annat än lösa tröjor precis som innan op. Väldigt ovärt allt. Så ångerfull. Jag kommer kontakta Helena när det gått 6 månader och se vad hon säger. Är JÄTTE nervös för att behöva göra det då hon sist inte kunde se eller känna något konstigt.

[/ Det jag hade gjort hade nog varit att boka en konsultationstid hos en annan plastikkirurg, för att få ventilera och byta erfarenheter utan att en kirurg som uppenbarligen ”försvarar” sig. Kanske borde du testa lpg, som kan hjälpa till att mjuka upp. Alternativt en massage apparat.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem