Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Plastikbruden profilbild

Plastikbruden

Kvinna ·

26 feb, 2020

Explant (enbloc) med lyft

Andra bröstoperationer

Hej Vill dela med mig ifall att någon funderar på att ta ut sina implantat. Jag opererade mig för ca 4 1/2 år sedan på Akademikliniken. Sista året har jag märkt av lite ömhet i min ena armhåla samt att högra bröstet satt lite högre och var lite hårdare. I augusti hörde jag på tv att det fanns implantat som dessutom orsakade cancer. Jag började googla en massa, och japp det var mina implantat. Jag ville dock inte förhasta mig som förra gången utan tänkte att den här gången ska jag ha ordentligt med information, gick med i flera Facebook-sidor för att lära mig mer. Många rekommenderade Strandkliniken och Dr Oya, så jag bestämde mig för henne. Var på konsultation och fick veta att enbloc plus lyft skulle kosta 55 tkr. Bokade operationstid samtidigt. Och nu är det gjort (igår). Blev väl omhändertagen på kliniken, det var en lyckad enblock. Och hon visade mig när hon skärde bort kapslarna samt att jag fick med mig implantaten hem. Känns så skönt att slippa plasten i kroppen som dessutom framkallar cancer- aldrig mer. Ser till och med fram till att kunna köpa små fina bh:ar. Vet inte hur lyftet ser ut än eftersom jag är lindad, men jag kan återkomma med det om någon har frågor. En sak till- trots att jag är trött och har smärta tycker jag att mina ögon och ansikte lyser på ett helt annat sätt. Fråga om ni vill.

164

Sortera efter

Marina

Kvinna ·

29 nov, 2020

Plastikbruden skrev:

Hejsan, nästan en månad sedan sist. 9 månader sedan uttag har jag hittat något i mitt problembröst på vänstersida, känns som en.... vet inte riktigt hur jag ska förklara men det är en avlång inte jättehård sak men den känns dock. Vet inte riktigt vad det är, gick till min husläkare som skickade remiss till Sophiahemmet för ytterligare undersökning och ultraljud. Hoppas det inte är något.

Håller tummarna för dig, att det inte är något som man behöver bry sig om. Berätta gärna sen!
Gilla

Ironvurpis

Kvinna ·

03 dec, 2020

Denna tråd var mycket spännande att läsa! Har själv gått i dessa tankar men jag kommer att byta ut mina implantat. Jag läser allt ni skriver men samtidigt är det viktigt att inte propagera utan låta alla göra det som känns bäst för dem.
Gilla

Bun11

Kvinna ·

04 dec, 2020

Ironvurpis skrev:

Denna tråd var mycket spännande att läsa! Har själv gått i dessa tankar men jag kommer att byta ut mina implantat. Jag läser allt ni skriver men samtidigt är det viktigt att inte propagera utan låta alla göra det som känns bäst för dem.

Alla får göra precis som de själva vill, inklusive du. Förstår inte varför du skriver att vi i denna tråd för propaganda och försöker få folk att göra något de inte själva vill? Denna tråd är inte riktad till enkom DIG. Denna tråd ligger i forumet "bröstOPERATIONER (och inte bröstförstoringar) och här skriver vi om alla slags bröstoperationer. Här sprider vi information och vi stöttar och peppar varandra, i alla beslut. Jag och många andra är oerhört tacksamma över att även trådar som denna finns, och inte bara sådana trådar som glorifierar och romantiserar bröstförstoringar, vilka är de trådar som annars svämmar över detta forum.
Gilla

Marina

Kvinna ·

04 dec, 2020

Bun11 skrev:
Ironvurpis skrev:

Denna tråd var mycket spännande att läsa! Har själv gått i dessa tankar men jag kommer att byta ut mina implantat. Jag läser allt ni skriver men samtidigt är det viktigt att inte propagera utan låta alla göra det som känns bäst för dem.

Alla får göra precis som de själva vill, inklusive du. Förstår inte varför du skriver att vi i denna tråd för propaganda och försöker få folk att göra något de inte själva vill? Denna tråd är inte riktad till enkom DIG. Denna tråd ligger i forumet "bröstOPERATIONER (och inte bröstförstoringar) och här skriver vi om alla slags bröstoperationer. Här sprider vi information och vi stöttar och peppar varandra, i alla beslut. Jag och många andra är oerhört tacksamma över att även trådar som denna finns, och inte bara sådana trådar som glorifierar och romantiserar bröstförstoringar, vilka är de trådar som annars svämmar över detta forum.

Jag tror att det är lätt att man uppfattar trådar utifrån vem man själv är och sin egen bakgrund. Om någon påstår något med bestämdhet och man håller med, passerar det lätt obemärkt, medan det annars kan upplevas som att man pådyvlar andra något.
Jag ser ganska få trådar i bröstförstoringsforumet som "glorifierar". Det är mycket frågor och orosmoment även i forumet bröstförstoringar. Och ändå har även jag valt att ta ut mina implantat, för det blev aldrig riktigt bra för mig.

Egentigen tror jag nog att ni båda är ganske ense, ni säger ju båda att var och en får hitta det val som är rätt för hen - och det är precis det POF handlar om. Se bara upp så ni inte blir arga på varandra fast ni egentligen tycker lika i sak. Det är klokt på ett forum att välja att inte se "angrepp" där det inte är helt säkert att det är avsett som det.
Gilla

Bun11

Kvinna ·

04 dec, 2020

Ber om ursäkt om mitt inlägg tolkades som ett angrepp för det var inte meningen. Blir bara frustrerad av att läsa sådana här slags utspel, i synnerhet i en tråd som har med något helt annat att göra (en och flera tjejers ärliga och verkliga situationer), och att läsa att det vi skriver här är propaganda. Jag har förstått att röster som kritiserar implantat och silikon, belyser BII-relaterade risker (ej konventionella komplikationer som det skrivs om mycket i 'bröstförstoringar') etc uppfattas vara alarmistiska och framförda i avskräckande syfte, vilket så inte är fallet. Jag tycker det är oerhört viktigt att även sådana här trådar/inlägg får publiceras, utan att bli bortviftande, kritiserade eller kallade för propaganda. Därav mitt, kanske något hårda, inlägg.
Gilla

Marina

Kvinna ·

07 dec, 2020

Bun11 skrev:

Ber om ursäkt om mitt inlägg tolkades som ett angrepp för det var inte meningen. Blir bara frustrerad av att läsa sådana här slags utspel, i synnerhet i en tråd som har med något helt annat att göra (en och flera tjejers ärliga och verkliga situationer), och att läsa att det vi skriver här är propaganda. Jag tycker det är oerhört viktigt att även sådana här trådar/inlägg får publiceras, utan att bli bortviftande, kritiserade eller kallade för propaganda. Därav mitt, kanske något hårda, inlägg.



Och det förstår jag väldigt väl att du blir, om du uppfattar det som ett utspel "mot" er. 

Min egen hållning i frågan är mest att jag hemskt gärna skulle vilja veta "vad som är vad" och få en klarare bild. Jag vill absolut inte förhindra att man skriver om sin upplevelse, men jag blir också lite frustrerad när folk skriver som om bröstimplantat alltid vore farliga för alla, för det lämnar ju inte heller den här öppenheten om att det som är rätt för en kanske inte är det för en annan. Jag vill verkligen inte dumförklara nån och med väldigt få undantag så har ju de som "vittnar" de problem de beskriver.

Jag är absolut öppen för möjligheten att man t ex kan vara överkänslig för något i implantaten, ungefär som att man kan vara allergisk mot allt möjligt annat, som inte är farligt för alla, men definitvt för vissa.
Jag skulle hemskt gärna vilja ha en kristallkula och veta, vilka av de tjejer som har både hälsoproblem och implantat som har det just p g a implantaten och se vilka symptom som då är de vanligaste; kanske man kunde koppla dem till ett visst ämne?

Det är ju tyvärr inte så, att man samtidigt går fri från alla andra åkommor som finns, när man skaffar implantat. Det finns ju en del otrevliga diagnoser man kan få, med eller utan implantat. Men självklart ligger det nära till hands att söka förklaringen till sina problem i implantaten, när man inte hittar någon annan synbar orsak, och hittar man då andra som misstänker samma sak, är risken stor att man tror man har hittat svaret och slutar leta annat än bekräftelser på att det svaret är rätt. 

Jag hoppas bara att man för allas skull håller ett öppet och rationellt sinne och inte oprövat avskriver alla andra tänkbara förklaringar, för det är ju ingen som blir gladare av att ta ut sina implantat och upptäcka att man ändå har kvar symptomen.
Vi hade ju en tjej som trodde hon hade BII, men som snabbt mådde mycket bättre när hon började med probiotika. I hennes fall verkar det ha varit tarmfloran som var boven. (Och den kan i sin tur mycket väl ha fått en knäck i samband med operationen, men då p g a antibiotikan, inte själva implantaten).  Tyvärr har jag inte hört mer från henne sen, så jag kan bara hoppas att hon blev hjälpt i längden.
På samma sätt skulle jag vilja höra av dem som tagit ut implantaten och mått bättre; blev förbättringen permanent?

Om man kunde sålla bort dem som i slutänden visar sig få en helt annan diagnos, så kanske man kunde dra konkretare slutsatser som var lättare att lära sig något av och göra något åt. Det här borde någon göra en doktorsavhandling på, för det vore ett ganska stort arbete och kräver ju en hel del med tanke på integriteten för personerna och trovärdigheten för resultatet! En sådan person skulle jag välkomna på POF (efter koll).



 
Gilla

Bun11

Kvinna ·

07 dec, 2020

Håller med i allt du skriver, Marina. Jag tror utan tvekan på att BII existerar men att alla med bröstimplantat som mår dåligt nödvändigtvis inte gör detta på grund av sina implantat. Som du skriver finns det ju många orsaker som kan ligga bakom olika kroppsliga eller mentala symtom. Läser man på BII-forum stöter man på otroligt mycket så kallat 'confirmation biast', alltså att man medvetet eller undermedvetet söker information eller tolkar händelser så att den passar ens hypotes. Nästan så att man VILL att källan till ens problem är implantaten, trots att det kanske inte är så. Jag själv explanterade inte pga BII och känner inte direkt någon skillnad i kropp eller psyke (förutom lättnaden av att bli av med implantaten jag inte längre önskade att ha, såklart). Däremot vittnar ju en överväldigande majoritet av kvinnor som explanterar att de har mått bättre efteråt. Det finns ju dock exempel där så tyvärr inte varit fallet utan sjukdom eller åkommor berott på annat. I juli i år publicerades en omfattande forskningsrapport (Silicone breast implants and the risk of autoimmune/rheumatic disorders: a real-world analysis) i vilken man undersökt huruvida 750 kvinnor som undergått explant och total kapselektomi förbättrats hälsomässigt gällande 11 specifika symtom. Resultat och siffror gällande alla symtom finns i artikeln. Det finns dock brister i studien som dessa också belyses i rapporten. Låter ungefär som den forskning du verkar efterfråga, Marina? Sedan finns ju även en studie från 2018 (Silicone breast implants and the risk of autoimmune/rheumatic disorders: a real-world analysis) där man använt hälsodata från 25 000 kvinnor med implantat för att se om risken för ett gäng autoimmuna sjukdomar är större än hos kvinnor utan implantat. Man räknade ut oddsen för att drabbas om man har vs inte har implantat. Länkar båda rapporterna här under för den som är intresserade. https://journals.lww.com/annalsplasticsurgery/Fulltext/2020/07001/Understanding_Breast_Implant_Illness,_Before_and.19.aspx?__cf_chl_jschl_tk__=3c010be540bf6325cc031b7cd8827babec5bd00d-1607370764-0-Abpa8YBQc5887cmhxhimk_iKVws14_mIOzx5zBGDg1wNOD5KzCpC0F4aQwyoR1Ub3inbEWb9m0IgSYSrNpSSOIQtIsoMFA2p7ZGXkUhw2Y4QqdrnqyWUvDYedXSoxjcX7J6dOmybdO21FLVOWYOGyORGKFYPrn5oZF_ZxJR6PWuQB6cCfflX3v0RSDUJs-7uqWlCV3DzHCKRoDH025yqHqB6kHDrwk1cVo1wGp5HWRxugPAPiYn5GZST_nWZsccSxmdIvPgXyXjLk2XiB7gU2hLmQe_brzPKEho2hGu3kQXe5cCFnso668DjLbLT-96E5y9UcTzRfjaQLXGFQLWExm_eWIIFCdbVDrqs9eNRGwrCb4PmZcujqydc5HMAw2Fy3vgKpo8H92D5Ou_U18Y7F4XnoTyliRdpQ6zHGB3viwa5tqP-_VkTrDLJqSaRiYTITHANM26Bqy1e1w2m4X_Xhj5g3zJf9WlY6YLkrSI7wNJbyt6NZH5Rvs7HpCTnGzkQVw. https://watermark.silverchair.com/dyy217.pdf?token=AQECAHi208BE49Ooan9kkhW_Ercy7Dm3ZL_9Cf3qfKAc485ysgAAAp0wggKZBgkqhkiG9w0BBwagggKKMIIChgIBADCCAn8GCSqGSIb3DQEHATAeBglghkgBZQMEAS4wEQQM1ENuuKfuB-7IX3FbAgEQgIICUPKn9jRL65-zAidVofhKLuVaL1zNaNtP9FmXh4xIjx_zimSVoXq1k0ckw_t3Ry46LJD8qOkfVQcHTC45la_MPrsVcocy44repL3nj4jn_KAFIYVweTOoTwUUagDt-CnJ2PK8B9eAK2BdVrJMhsRlYuEETxoLlQFGKy8EXDXzQdNTYsYGXIWscFH4jKte74c3l0FDi2sI7Pt4J1iuFAPvLwEY3SNyuL1XRO62165emuY1U7hOwaspq7qZ1KrqHlNeOuev2pseyysKAYSyh4fcCShou_euxj_xhs2sCE74VYU9nnxSvLxkEemCBsqy-h_c5TJxqGlr2tCjCRsWyGdguvaNmYbOM3rqVLb3XiMrie_-JIa1PzK4M9cU3bmLMOTIMToyqN_3J9f3YRoRCDn9aGjfCvpPfR-yaPlYtmnPQGeWh4tTKNR-g421XOSPsywkQ1R2ehCHIlZ2xNIgAXTPIHPojbFOCmUv5Tl_kIGzKXoz6Vfjll9q86GTExyFKH5mxcx7CTzG63QjXR3MFKWB9MDJjE1ATwmozsYTr9mto6NAq23p5mcDod8zaMcnsOa3w5cNRLf4FLZThaWDDa56QCKuDPThOg5qHqlnAE_8HCJoih85Aksnw1OeMgxypchUgZd1SHFQIXT5kWbqzXac-npXwMQmxGcs3JzEeyXAID06HXLicWH2RJb-WJQ96krx2WuduEp04M9ZWPhRr2y2QCaTBBj5HN3fe4X9xOO5zzFMP_1q4rkHq-rWWZ60R11d3ldV4RtYK_vh66iR9RQxEhM
Gilla

Marina

Kvinna ·

08 dec, 2020

Bun11- Exakt så..! Och tankens kraft är så stark att jag är rädd att den t o m kan ge placebo-effekten att  man mår bättre direkt efter uttag, för att man är så säker på att man kommer att göra det. Det är därför jag vill veta hur förbättringen håller i sig sett över tid.

Jag har också en viss farhåga, eftersom det faktiskt är mänskligt att tycka att det är förargligt att ha haft fel, att man överrapporterar förbättringar och underrapporterar kvarstående besvär.

Jag har själv fått en diskprotes i ryggen och min kirurg kämpade verkligen för att jag skulle få den (istället för en steloperation, som landstinget tyckte kunde duga). Till slut bjöd hans klinik på de 10 000 kr för mellanskillnaden, för att ge mig vad vi båda trodde var den bästa lösningen för mig!
Jag var så glad över detta och så lättad över att jag skulle bli av med mitt eviga diskbråck, att jag mer än gärna ingick i en studie, för jag tänkte att det skulle bli ett sant nöje att få rapportera hur mycket bättre jag blev och att läkaren skulle få sina papper på att han gjort rätt. Jag hade aldrig en tanke på att det kanske skulle kunna bli tvärtom.

Nu hade jag tur och det blev också mycket bättre. Men jag hade verkligen tyckt att det varit förtretligt att behöva svara ärligt, om det inte hade hjälpt. Och då kan jag föreställa mig hur jag skulle ha känt, om jag dessutom hade lagt hundratals timmar i intressegrupper på nätet, där jag talat om att nu skulle jag få den här fantastiska protesen som skulle göra allt bra igen. Hade någon i det läget orkat lägga lika många timmar på att klargöra med samma iver för de kvarvarande att man haft fel??

Men som sagt, det finns säkerligen folk som verkligen har problemen just p g a implantaten och jag vill hemskt gärna kika på undersökningarna du tipsar om! Jag har precis testat att öppna URL:erna.
Den första funkar, men den andra säger Your session has timed out. Please go back to the article page and click the PDF link again. Och det finns inget sätt att öppna den. Kan du kolla igen?

Och heter båda undersökningarna precis likadant? Jag kunde annars ha googlat, men jag tror att du råkat klistra in samma undersökningsnamn på båda...
 
Gilla

Marina

Kvinna ·

08 dec, 2020

Nu har jag läst, och det är ju naturligtvis massor med saker som är svåra att utläsa, men jag ska försöka samla några reflektioner:

Hypotesen är att det handlar om någon slags autoimmun eller inflammatorisk reaktion.
Studien bygger på egenrapporterade upplevelser av symptom (vilket omnämns som en osäkerhetsfaktor), av 750 patienter som sökt uttag av sina implantat (inklusive uttag av kapseln) just p g a besvär man kopplat till dem. 

De besvär som fått högst nivå (1 mild - 5 allvarlig) var muskel-/ledvärk, minnesproblem och trötthet, som alla hade ett rapporterat snittvärde på 3-3,5 före explantation och 30 dagar efteråt ligger på ca 1,2-1,3.
Om man lade ihop siffrorna för alla 11 symptomen, med ett teoretiskt maxvärde på 55, så angav man totalt ca 26 i snitt före explant och 9,5 efter uttag. 

Jag skulle - speciellt med tanke på min fundering ovan - vilja veta varför 26% valde att inte besvara uppföljningsenkäten 30 dagar efteråt, när det handlade om en så viktig undersökning, som borde ha känts angeläget att hjälpa till med - och om det var någon faktor som var gemensam för dessa?
Dock var det ca 3 av 4 som faktiskt svarade.

Ett klart samband sågs mellan fetma och besvär, vilket man tror beror på att fetma är en känd proinflammatorisk faktor.25% av de ursprungliga patienterna var överviktiga eller feta.

1/3 av de 750 patienterna uppgav också att de hade en tidigare sjukdomsbild av något relevant slag.

Lite anmärkningsvärt är att så många som 55% av patienterna hade kapselkontraktur. Här visste man inte vad som var hönan eller ägget.

Men det verkar ju som om många upplever att de blivit hjälpta.
Jag ser fram emot att få kika på nästa studie!

Källa:
https://journals.lww.com/annalsplasticsurgery/Fulltext/2020/07001/Understanding_Breast_Implant_Illness,_Before_and.19.aspx 


Wee, Corinne E. MDa; Younis, Joseph BSa; Isbester, Kelsey BSa; Smith, Arvin BSa; Wangler, Brookea; Sarode, Anuja L. MPHb; Patil, Nirav MBBS, MPHb; Grunzweig, Katherine MDa; Boas, Samuel BSa; Harvey, Donald J. MDa; Kumar, Anand R. MDa; Feng, Lu-Jean MDc Understanding Breast Implant Illness, Before and After Explantation, Annals of Plastic Surgery: July 2020 - Volume 85 - Issue S1 - p S82-S86
doi: 10.1097/SAP.0000000000002446 
Gilla

Bun11

Kvinna ·

12 dec, 2020

Jag gjorde något knasigt när jag länkade till rapporterna... Den första länken funkar och den studien heter "Understanding Breast Implant Illness, Before and After Explantation". Den andra studien, "Silicone breast implants and the risk of autoimmune/rheumatic disorders: a real-world analysis", nås via länken https://academic.oup.com/ije/article/47/6/1846/5133598 Precis som du säger Marina bygger den första studien på självskattning, vilket är ett bristfälligt vis att samla vetenskaplig data. Detta nämns också som brist av författarna själva i diskussionen. Det finns ett gäng likvärdiga studier som konstruerats på samma sätt men som alla visat på samma resultat. Men det är inte osannolikt att någon av de kvinnor som medverkade i studien var påverkade av "diskprotesfenomenet". Den andra studien bygger däremot på hårda värden hämtade ur en hälsodatabas och bygger alltså inte på någon personlig värdering, så den går åtminstone inte att kritisera i den synpunkten. Självskattning, placebo, confirmation bias eller ej så är forskare överens om att ett samband mellan bröstimplantat och autoimmun problematik finns. Problemet är att det visat sig vara svårt att precisera VAD hälsoproblematiken orsakas av, att exakt beskriva den medicinska mekanismen bakom det. Detta diskuteras i den andra studien, det fjärde sista stycket som börjar med "It is clear that any attempt to establish a cause-and-effect..." Hursomhelst lär vi nog inom sinom tid bli varse även det, i takt med att fler studier utförs och forskning och vetenskap går framåt. PS. Förlåt Plastikbruden att vi hijackat din tråd...
Gilla

Syrran71

Kvinna ·

14 dec, 2020

Hej, är ny här, och följde din tråd och har läst allt du skrivit! Det liknar min situation välfärdsfrågor mycket och jag funderar nu på om jag ska ta ut implantaten eller byta till mindre. Har haft de i 25 år nu (!!!!), och det vänstra har blivit jättehårt. Har också haft en molande diffus värk i kroppen under många som jag aldrig kopplat samman med bröstimplantatet... Hade också riktigt små bröst innan op, så är rädd att det kommer bli två platta skinnbitar kvar...känns inte så bra. Men skulle egentligen inte vilka ha implantat alls. Såg att du lagt upp en bild, skulle du vilja hjälpa mig genom att jag kan få se den?? Tack så himla mycket för att du delar din historia! Mvh, riktigt nervös 49-åring
Gilla

Bråcket

Kvinna ·

04 jan, 2021

Så mycket bra information i tråden!! Har fått ont i vänster bröst sedan mer än ett halvår. Palpationsöm och hittar inga direkta knölar (ska självklart ringa och be om att de kikar) Strålar ut i armhålan. Så jag börjar gå i tankarna att ta ut dem. Mest pga slippa fundera om det är implantaten eller ngt annat. Då vet jag vad som finns där inne iaf Att se "statusen" på sina implantat, är det enbart op som gäller?
Gilla

Malib

Kvinna ·

04 jan, 2021

Jag har läst den här tråden ggr flera nu? har en konsultationstid inbokad med dr.Oya på fredag för explant. Jag är himla nervös, allt är så verkligt. Det är nästan outhärdligt att ha kvar dessa implantat när tanken väl väckts att man vill ta bort dem! Jag är rätt säker på att mina implantat är hela då jag gjorde en mammografi och ett ultraljud på båda brösten i september. Jag är så orolig att detta kommer att bli katastrofdåligt; Att det kommer se förjävligt ut efteråt, att muskler kommer skadas, att jag kommer få komplikationer...Jepp det är massa orosmoln. @plastikbruden, hur har det gått för dig med ditt ultraljud?
Gilla

Bråcket

Kvinna ·

04 jan, 2021

Exakt samma tankar jag med! Är helt inne att ta bort dem men hur kommer det se ut sen? ser framför mig en krigszon mm
Gilla

Malib

Kvinna ·

04 jan, 2021

Jag tror att jag kommer vara helt platt efter ifall jag gör ett lyft också, vilket jag kommer att göra. Jag hade inte så där runda, nätta och fina bröst innan jag satte in implantaten så jag räknar inte med några underverk...men det vore ju himla trist ifall det blir tomt, hängigt, rynkigt, ärrigt...men då är det väl iallafall plastfria ärr-rynk-häng-tomma små tits!
Gilla

Bråcket

Kvinna ·

04 jan, 2021

Malib skrev:

Jag tror att jag kommer vara helt platt efter ifall jag gör ett lyft också, vilket jag kommer att göra. Jag hade inte så där runda, nätta och fina bröst innan jag satte in implantaten så jag räknar inte med några underverk...men det vore ju himla trist ifall det blir tomt, hängigt, rynkigt, ärrigt...men då är det väl iallafall plastfria ärr-rynk-häng-tomma små tits!

Jag hade heller inge fina yppiga innan :-D Får ta en funderare...
Gilla

Malib

Kvinna ·

08 jan, 2021

Jag hade konsultation med dr.Oya idag som rekommenderade uttag med en bloc, jag var helt inställd på att även göra lyft, men hon var tveksam ifall det verkligen behövs. Hur resonerade ni er fram när det gäller att endast göra uttag eller göra uttag och lyft?
Gilla

hef

Kvinna ·

08 jan, 2021

Hur blir det med bröstmusklerna? Någon av er som frågat hur de gör för att sy tillbaka Pectoralis Major's fästen till ursprungliga anatomiska position?
Gilla

Malib

Kvinna ·

08 jan, 2021

Det vet jag inte, är inte medicinsk kunnig så jag skulle nog inte kunna avgöra vad som är rätt eller fel. Men under konsultationen berättade kirurgen att hennes erfarenhet var att det är lättare att få kontakt med bröstmusklerna efter att man tagit bort kapseln då kapseln annars skulle kunna bidra till instabilitet..men återigen, jag har ju ingen aning om vad som stämmer och ej.
Gilla

TeKa

Kvinna ·

13 jan, 2021

Jag tog ut mina implantat i mars 2020 och lyfte istället. För mig var det ett enkelt beslut att lyfta brösten efter explantationen. Skulle sett helt tokigt ut annars. Men fick tyvärr ett litet hundöra vid ena ärret, så idag åtgärdades det, samt att jag fick ett helt nytt lyft. Så nu blir det nog ännu bättre resultat. Det känns absolut ingenting nu efteråt. När kirurgen kom in i rummet för några timmar sen, så sa han att det bara är huden han sytt i denna gång. Att vid explantationen så sydde han även inuti. Det verkar gått bra att göra det trots jag behöll kapslarna.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem