Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
beautyforme profilbild

beautyforme

Kvinna ·

20 apr, 2020

extrem rädsla att "förstöra brösten" efter operation

Bröstförstoring

hej! Jag är extremt rädd för att förstöra mina bröst och undrar hur mycket ni vågar göra efter 3 månader? opererade mig i januari. Är isolerad och rädd att gå ut med tanke på hur rädd ja är att något ska bli förstört. Snälla skriv nedan så detaljer som möjligt vad ni gör och inte gör så ja vet vad man kan göra och kanske kan bli lugn. Ångest att jag förstört något.

6

Sortera efter

Briannah

Kvinna ·

20 apr, 2020

Hej! Jag tror att det ska väldigt mycket till för att förstöra sina bröst efter en operation. Och om du är orolig så tycker jag att du ska vända dig till din kirurg och be om en koll så att de kan lugna dig. Vad vi än skriver här så kommer du att oroa dig tills du har fått bra svar pch det tror jag att du får bäst från den som faktiskt opererade dig.
Gilla

Blomma2020

Kvinna ·

20 apr, 2020

Hej! Jag håller med Briannah. Hör av dig till din kirurg. Du ska ju självklart inte känna sån ångest! Förhoppningsvis kan du känna dig lugnare efter du pratat med kirurgen och fått råd.
Gilla

Marina

Kvinna ·

20 apr, 2020

Vad är det som gör att du är så rädd? Har du fått bristfällig info av kliniken, eller har du t ex gjort något som du i efterhand tänker kanske var dumt eller har du rent av ont..? Eller har du hört om någon som haft jätteotur?
Det har gått tre månader sen din operation och nu är risken över att det ska hända något på grund av vanligt normalt vardagsliv, om du gjort en vanlig bröstförstoring utan några komplicerande faktorer, som du isåfall lär ha blivit informerad om. Det du kan vilja fortsätta göra ett tag till om du är ambitiös är att tejpa ärren.

Du kan leva som vanligt (antar jag, jag vet ju inte hur du lever), träna kondition, med en bra BH för att vara rädd om dina bröst - inte för att de omedelbart skulle förstöras, utan för att inga bröst i längden far väl av att skumpa omkring utan en bra BH. Förmodligen kan du träna också styrketräning, men kanske inte välja bänkpressen utan göra övningar, där det är andra muskler som är i fokus om du inte först har kollat med kirurgen.

 
Gilla

jwrg

Kvinna ·

24 apr, 2020

Jag gjorde bröstlyft och byte av implantat för 3 månader sedan och jag lever precis som vanligt. Tränar (visserligen bara kondition), bär på bebis, sover på mage. Min kirurg sa att jag kunde sova på sidan direkt efter operationen om jag ville, för det kunde inte förstöra brösten, och nu när jag var där häromdagen sa han att mina ärr inte behövde tejpas mer. Du kan liksom inte förstöra något. Däremot kan ju opererade bröst, precis som vanliga, bli lite hängigare med åldern. Jag har bh för det mesta men går utan ibland, särskilt hemma på kvällarna eller om jag har någon top eller klänning där det inte är snyggt med bh. Lev och njut av dina nya bröst!
Gilla

Cybersnurr

Kvinna ·

25 apr, 2020

När kunde du börja träna kondition och vad gör du då? Jag har också gjort lyft och förstoring men känner mig så osäker på när man kan börja svettas... har gjort för snart 1 mån sedan men har skorpor kvar, vet inte om det gör något
Gilla

gina96

Kvinna ·

25 apr, 2020

tycker inte du ska oroa dig och isolera dig pga rädsla att förstöra brösten, de har ändå gått tre månader! men ja förstår att du är rädd om brösten, men att gå ut är absolut ingen fara. jag var också väldigt försiktig med brösten och skulle inte göra nått som skulle kunna orsaka skada men ett vanligt liv kan man leva med gott samvete!:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem