Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
PowerS

PowerS

Kvinna ·

Får man prova implantaten igen på OP-dagen?

Bröstförstoring

Vad händer egentligen precis innan man ska opereras? Har ju hört om folk som fått tid t.ex. kl 9 men inte OPats förrän 11!

Vad händer under den tiden?

Jag hade gärna velat prova implantaten en sista gång innan jag opereras, och dessutom välja coh 1,2,3 (??) vilket jag inte fick göra på konsultation....

8

Sortera efter

Mymlan

Mymlan

Kvinna ·

Jag frågade "min " kirurg om hur mycket tid det skulle finnas på op-dagen, och då sa han att "det är väl inte direkt så att vi ska börja prova ut nya implantat"..

Och det kan man ju förstå... det är ju förmodligen 3 operationer (eller fler?) som ska göras samma dag. Men kanske någon sköterska kan hjälpa till? Vissa kliniker har ju sköterskor som provar ut implantat. Ring och hör!

Blev inte heller nån sån diskussion på min konsultation, jag glömde helt bort det och han tog inte upp det heller.

Gilla
PowerS

PowerS

Kvinna ·

Men om man inte väljer någon fasthet (coh), vilken tar de då?

Gilla
Juli11

Juli11

Man ·

På den klinik jag ska till har de coh 1 som standard och jag tror att det kan vara så på flera ställen. Coh 2 måste beställas hem och kan inte väljas samma dag. Coh 3 finns bara på anatomiska. Däremot kan du säkert ändra dig om storleken på 1 fram till operation.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

hmm jag mailade ju sköterskan en månad innan och frågade hon sa att det var okej och att jag inte behövde komma innan op dagen för att prova den andra storleken men när jag väl var där så fick jag nöjja mig med den storleken vi sagt från början för hon inte gick vidare med det....går ju ganska snabbt när du väl är där!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag fick känna på både coh 1 och coh 2 när jag var på konsultation.

Gilla
Boobydoll

Boobydoll

Kvinna ·

Jag mailade peter härom dagen, och han sa att han tyckte inte att jag skulle prova implantaten igen dels för att om jag vill byta så är det inte säkert att dom har det inte.

Skall dock tjata mig till det ändå på op.dagen. Vill mest prova för mental förberedelse och inte för att se om jag vill byta strl.

Gilla
Boobydoll

Boobydoll

Kvinna ·

.

Gilla
afnkcmh

afnkcmh

Kvinna ·

Om man vill komma dit någon dag innan op dagen och prova implantaten, för man inte är säker på storlek, kostar det som ett konsultations besök då?

vet någon det? :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem